Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Srebrenica’daki Boşnak soykırımı unutulamaz!


Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Behiye Çark, Sırbistan ve Karadağ tarafından yok edilmek istenen Bosna Hersek’te 1992/1995 yıllara arasında yaşanan Boşnak soykırımı gibi insanlık suçunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

Güvenli bölge

Başkan Çark yönetim kurulu üyeleri İsmet Çalışkan, Kadir Sürer, Harun Dilmen, Eyüp Tan, Dilek Gök, Harun Tekmil, Atilla Sezer, Mehmet Elbirlik, Ufuk Eralp ve Adem Çerlik ile birlikte soykırımın 26. yıldönümü kapsamında açıklamada bulundu. Çark, “Bugün, Birleşmiş Milletler üyesi bağımsız bir ülke olan Bosna-Hersek'in komşuları Sırbistan ve Karadağ tarafından yok edilmek üzere saldırıya uğradığı savaş sırasında, Birleşmiş Milletler ‘in koruması altındaki bir bölgede, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa'da işlenen en büyük insanlık suçunun yani Srebrenica’daki Boşnak Soykırımı’nın 26. yıldönümüdür. Boşnaklar üzerinde işlenen bu savaş suçu, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Güvenli Bölge’ ilan edilen ve o dönem Hollanda askerleri tarafından sözde korunan Srebrenica'da,  Birleşmiş Milletler ‘in ve Uluslararası toplumun gözetiminde işlenmiştir.”

26 yıl geçti

Çark, “Srebrenica’daki bu soykırım suçunun işlenmesi sırasında, 11-22 Temmuz 1995 günleri arasında, daha önce Birleşmiş Milletler tarafından silahsızlaştırılmış, Sırplar tarafından esir alınmış veya Birleşmiş Milletler ‘in Hollandalı askerleri  tarafından Sırplara teslim edilmiş, yaşları 1 gün ile 97 yaş arasında değişen en az 8372 Boşnak, planlı ve kitlesel olarak katledilerek öldürülmüşlerdir. Bosna'da  işlenen bu Boşnak soykırımlarının temel amacı, Bosna-Hersek'i bağımsız bir devlet olarak var eden; toprak bütünlüğünü, tarihini, kültürünü ve devletin gerçek sahibi Boşnak halkını, özellikle de erkeklerini soykırımla yok ederek, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını yok etmek, devamında Bosna'yı ve Bosnalı Sırpları Sırbistan ile tek bir devlet içinde- Büyük Sırbistan içinde birleştirmekti.  Sırplar bu hedefe tam anlamı ile ulaşamasa da, Bosna Hersek Cumhuriyeti’ni savaş, savaş suçları, soykırım ve Uluslararası Toplum ’un dayattığı adaletsiz Dayton Barış Anlaşması ile fiilen bölmüş ve adeta yayılmacı politikalarının ödülünü almışlardır. Savaşın ve Soykırımın üzerinden 26 yıl geçti, ancak geçen sürede ne suçlular cezalandırılabildi, ne de acılar dindirilebildi. Lahey’deki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi ve Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenica olayının Soykırım olduğunu hükme bağlamış olsalar da, yaptırım içermediklerinden ötürü yetersiz kararlardır.”

 

14 Temmuz 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 289 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU