‘Bayramda hijyen tedbirlerine uyalım’20 Temmuz 2021, Salı

Kirlilik önlenmeli

Başkan Bayraktar, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bayramlar tatil yerine büyükleri ve küçükleri sevindirme, küskünleri barıştırma, hataları affetme, muhtaçlara el uzatma ve yardımda bulunma günleri olarak görülmelidir. Kurban Bayramı, aynı zamanda paylaşmanın anlam kazandığı en önemli dayanışma günlerimizdendir. Kurbanda hayvan kesim işleminin mutlaka tecrübeli kişilerce yapılması gerekiyor ancak bu yolla kesim hataları, hayvanların strese sokulması sonucu et kalitesinin düşmesi, acemi kasapların kendilerine ve çevrelerine vereceği zarar önlenir.  Hayvan kesimi yapılan alanlarda oluşacak atıkların yol açacağı çevre kirliliğine yönelik sıkı tedbirler alınması gerekiyor. Halk sağlığına yönelik olası riskler ancak bu şekilde bertaraf edilebilir” dedi.

Etlere dikkat

Kurban etlerinin muhafazası konusunda da uyarılarda bulunan Bayraktar, “Etler, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli, 5-6 saat sonra ise buzdolabına kaldırılmalıdır. Etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşetler içinde veya hava alamayacak bir durumda üst üste konulmamalıdır.  Bu yıl Kurban Bayramı’nda pandemiyle mücadele sürerken üretici ve vatandaşlara büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

Sağlığımızı düşünelim

Bayraktar, “Pazarlarda belediyelere, üreticilerimize ve vatandaşlarımıza her zamankinden daha büyük bir sorumluluk düşmektedir. Alışveriş yaparken önce sağlığımızı düşünmek zorundayız.  Kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde hijyen tedbirlerine her zamankinden daha fazla hassasiyet gösterilmelidir.  Üreticilerimiz ve vatandaşlarımız bayram süresince de sosyal mesafe kurallarına uymalı, maskelerini mutlaka takmalı ve kişisel hijyene dikkat etmelidir. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını tehlikeye atmayalım” dedi.  Bayraktar, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayarak, bayramın milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesi dileğinde bulundu.

 

Bu haber toplam 229 defa okundu.