Günün Tarihi:1 Ağustos 2021

‘Bayramda hijyen tedbirlerine uyalım’


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bayramların birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu bildirerek, “Bayram günleri; dayanışmanın, sevgi, saygı, hoşgörü ve barışın doruğa ulaştığı günler olmalıdır” temennisinde bulundu.

Kirlilik önlenmeli

Başkan Bayraktar, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bayramlar tatil yerine büyükleri ve küçükleri sevindirme, küskünleri barıştırma, hataları affetme, muhtaçlara el uzatma ve yardımda bulunma günleri olarak görülmelidir. Kurban Bayramı, aynı zamanda paylaşmanın anlam kazandığı en önemli dayanışma günlerimizdendir. Kurbanda hayvan kesim işleminin mutlaka tecrübeli kişilerce yapılması gerekiyor ancak bu yolla kesim hataları, hayvanların strese sokulması sonucu et kalitesinin düşmesi, acemi kasapların kendilerine ve çevrelerine vereceği zarar önlenir.  Hayvan kesimi yapılan alanlarda oluşacak atıkların yol açacağı çevre kirliliğine yönelik sıkı tedbirler alınması gerekiyor. Halk sağlığına yönelik olası riskler ancak bu şekilde bertaraf edilebilir” dedi.

Etlere dikkat

Kurban etlerinin muhafazası konusunda da uyarılarda bulunan Bayraktar, “Etler, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli, 5-6 saat sonra ise buzdolabına kaldırılmalıdır. Etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşetler içinde veya hava alamayacak bir durumda üst üste konulmamalıdır.  Bu yıl Kurban Bayramı’nda pandemiyle mücadele sürerken üretici ve vatandaşlara büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

Sağlığımızı düşünelim

Bayraktar, “Pazarlarda belediyelere, üreticilerimize ve vatandaşlarımıza her zamankinden daha büyük bir sorumluluk düşmektedir. Alışveriş yaparken önce sağlığımızı düşünmek zorundayız.  Kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde hijyen tedbirlerine her zamankinden daha fazla hassasiyet gösterilmelidir.  Üreticilerimiz ve vatandaşlarımız bayram süresince de sosyal mesafe kurallarına uymalı, maskelerini mutlaka takmalı ve kişisel hijyene dikkat etmelidir. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını tehlikeye atmayalım” dedi.  Bayraktar, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayarak, bayramın milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesi dileğinde bulundu.

 

20 Temmuz 2021 , Salı Bu haber toplam 207 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU