2050’de Küresel Ticaret... yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

2050’de Küresel Ticaret...19 Temmuz 2021, Pazartesi

Küresel ticaretin 150 yıllık tarihindeki gelişmelere baktığımızda, geleceğini şekillendirecek trendleri de görebiliyoruz. 

HSBC’nin geçen sene yaptığı rapora göre küresel ticaret 2050 yılına kadar dörde katlanacak. İnovasyon ticarette değişimin trendi olacak. 

Dünya ticaretinde değişim rüzgarları esmeye devam edecek...  

Dünya ticareti 2050 yılına kadar dörde katlanacak ve küresel ticarette dengeler değişicek. Şu an dünya ticaratinde yüzde 34 ile en büyük pay Batı Avrupa’nın iken, 2050’da ticaratte en büyük payı yüzde 29 ile Kuzeydoğu Asya alacak. Dünya ticaretinin 2050 yılında 68,5 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor...

Ekonomilerin nereye gittiğine bakarken riskin de nereye gittiğine bakmamız lazım. ABD’de yüksek enflasyon bir sorun olarak karşımıza çıkarken, Çin yüzde 3,5 enflasyona karşılık yüzde 12 büyüme gösteriyor...

Bununla birlikte dünya piyasasında uluslararası ticaretin yüzde 40’ı dolarla yapılıyor ve fiyatlandırılıyor. Birçok varlıkta, petrolde emtiada hala dolar geçerli. Aslında bu durumdan çıkmak için iyileşme potansiyelimiz oldukça yüksek, ancak Euro bölgesinin sorun yaşadığını gözlemliyoruz. Görünüşte merkezi bir plan yapıcı rolündeyken, aşı dağıtımında karmaşa yaşanıyor bazı ülkelerde veya bilerek yapılıyor !..

Dünya büyük bir sistem değişikliğine doğru ilerliyor

Dünyanın bugüne kadar yaşadığı eşsiz bir krizin ardından hem ölçek hem neden olduğu ekonomik çöküş anlamında benzersiz bir durumla karşı karşıyayız. Burada kayda değer bir belirsizlikle karşılaştık. Sadece ekonomik hasara neden olmakla kalmadı, toplumların yaşam biçimi üzerinde de derin izler bıraktı. 

Ben bu krizden çıkma noktasında döngüsel açıdan iyimserim, sadece yapısal güçlüklerle karşı karşıyayız. 

Küreselleşmenin yarattığı eşitsizlik ve adaletsizlik, Amerika ve Çin arasındaki anlaşmazlıklar AB’nin istikrarını tartışmaya açabilecek sonuçlar doğurabilir. Dünyanın karşılaştığı yapısal güçlüklerin büyük bir bölümü ABD dolarına dayalı finansal sisteme çok bağlı olmamızdan kaynaklanıyor. 

ABD ekonomisi daha az öncelikli hale gelirken ve önemini kaybederken, özellikle Asya bölgesi bu durumla demokratik batı dünyasına kıyasla daha iyi başa çıkıyor. Batı dünyası demokratik olmayan bir ülkenin başarılı olması fikrini kavrayamıyor, bence bu durum kısa bir süre sonra dünyada sistem değişikliğini beraberinde getirecek.

Şu ana kadar yaşanan belirsizlik uzun vadeli odaklanmayı zorlaştırıyor ama aşıların geniş kitlelere yayılmasıyla bu belirsizlik azalıyor...

Risk dünyasında ne olacağını bilmezsiniz, ama neyin olamayacağını bilirsiniz. Belirsizlik dünyasında ise neyin olamayacağını da bilmezsiniz, bilinmezlerle baş başa kalırsınız. Belirsizliklerin olduğu bir dünyada uzun vadeli odaklanma imkânsız ama tabii ki;  bu yapacak bir şey yok anlamına da gelmiyor. 

Piyasa bazlı enflasyon beklentisi geçmiş dönemdeki enflasyon verilerine dair aklımıza kazınmış bilgilerle ilintili. Bunları öğrenmemiz ve beklentilerimizi ona göre ayarlamamız lazım. Para önemli ama paranın hızı da önemli. Geçen yıl yaşananların şokuyla paranın hızının krizden önceki duruma anca 2022’de geri döneceğini düşünüyorum. 

Bana göre yapılması gereken; beklentileri oluşturmaktansa dinamikleri anlamaya çalışmaktır... 

iyi haftalar, iyi bayramlar dilerim.