Bayramınız kutlu olsun yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Bayramınız kutlu olsun20 Temmuz 2021, Salı

Bugün mübarek Kurban Bayramı’nın 1. günü. Şöyle bir düşünüyorum da gerçekten eski dini bayramların heyecanı bir başkaydı.  Adapazarı beton yığını olmadan önce 60 ve 70’li yıllarda, bayramların ayrı bir keyfi vardı. Çocukluğumuzda bayram sabahlarını büyük bir heyecan içinde beklerdik.

***

           Bana göre Kurban Bayramı’nda kurban kesmenin ulviliği de yavaş yavaş yok olma eğiliminde. Bana göre bunun sebebi de son yıllarda çok sayıda kurum ve kuruluşun vekalet ile kurban kesme geleneği başlatması.

            Bu uygulamada anlayamadığım bir şey var. Kuruluşların  kimi  hisse bedeli olarak 600 lira, kimi 900 lira, başkaları başka bir bedel belirliyor. Şimdi hisse bedelini 600 lira olarak belirleyen kuruma 600 lira gönderenler kurban kesmiş mi sayılacak?

 Bence Diyanet  İşleri  Başkanlığı  tıpkı zekat ve fitre bedelinde olduğu gibi bir standart getirmeli.

            Bence kurban bayramının özelliği; kurbanı kendimizin keserek, komşulara dağıtmamız ve bayram sabahı kurban kavurmasının yenmesindeydi.  Bunlar yapıldıktan sonra  bayram sabahları erkenden komşuların elini öpüp, bayram harçlıklarımızı aldıktan sonra şehrin merkezinde kurulan bayram yerlerine koşardık. O yıllarda şu anda Türk Telekom binasının olduğu alan, Katlı Pazar önü dahil bayram yeri olurdu. Atlı karıncaları, uçan sandalyeleri ve çadır tiyatroları ile gerçekten renkli bir bayram yerimiz vardı. Bayram yerlerine gitmenin  büyük bir heyecanı vardı.

   Ben şimdi çocuklarımızın aynı heyecanı yaşadıklarını düşünmüyorum. Bunda tabii ki büyüklerin de rolü var. Zaten gitmek isteseler de bir bayram yeri yok.

***

  Adapazarı ne zaman ki  1980 sonrası beton yığını haline geldi. Eski komşuluklar tarihe karışmaya başladı, bayramlar da bu betonlaşmaya kurban gitti.

   Eski bayramların ne yazık ki  hasret giderme, büyüklerin gönlünü alma, çocukları sevindirme özellikleri yerini resmi tatil havasına bıraktı.

   Her yılbaşında, “Bayram ne zaman” yerine, bayramlarda kaç gün tatil olduğu merak edilmeye başlandı?

   Ne yazık ki, bayramda kaç gün tatil olacağını düşünürken, eski bayramların güzelliği de tarihe karıştı.

   Her şeye rağmen tüm okuyucularımın Kurban Bayramı’nı kutluyor ve esenlikler diliyorum.