Türkiye kazanıyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Türkiye kazanıyor28 Temmuz 2021, Çarşamba

Sakarya, otomotiv  üretiminde bir önceki yıla göre %  33.9 artış kaydetti.   İlimizde üretilen 148 bin 31 aracın % 70.3’ü olan 104 bin 80  araç ihraç edildi. Yapılan ihracat nedeniyle  ülke ekonomisine  2 milyar 775  bin dolar gelir sağlandı. Sakarya, son yıllarda ilimizde üretilip ihraç edilen araçlar nedeniyle  en çok ihracat yapan iller arasında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Gaziantep, Ankara ve Manisa’dan sonra 8. sırada yer alıyor.

            İlimizden yapılan sadece otomobil ihracatından Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yıl 2 milyar 775 bin dolar kazandı.

            Ne yazık ki, Türkiye kazanırken Sakarya kaybediyor. Bu tezat durumu sizler ile defalarca paylaştım. Tabi ki Türkiye kazansın ancak Sakarya’nın kaybetmesinin önüne geçilsin.

            Sakarya şöyle  kaybediyor.

Bir ilden yapılan ihracatlar için ödenen vergi iadeleri, hazineden  o ilin belediyelerine yapılan  ödemelerden kesiliyor.  Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi her ay 10 milyon lira dolayında zarar ediyor.  Bu öyle küçümsenecek bir rakam değil, ayda 10 milyon, yılda 120 milyon eder. Büyükşehir Belediyesi yılda 120 milyon lira ile ilimize bir çok hizmet kazandırır.  Ne yazık ki, ilimizden yapılan ihracat nedeniyle ülke ekonomisi kazanırken, Sakarya kaybediyor. Tabi ki ülkemiz kazansın, ancak Sakarya da kaybetmesin.

Ne çıkmaz yasaymış

            Bu  haksızlığın giderilmesi için yasal bir düzenleme gerekiyor. Son yıllarda ne zaman bu konuyu gündeme getirsek, AKP Sakarya milletvekilleri yapılacak yasal bir düzenleme ile  ilimizin mağdur olmasının önleneceğini söylüyor.

            Hatta bu konuda önceki dönem SATSO Başkanı olan Mahmut Kösemusul’un  ilgili makamlara dosya sunduğunu da hatırlıyoruz.  Aynı şekilde şu anki SATSO  Başkanı Akgün Altuğ’un da büyük bir çaba içinde olduğunu biliyorum.

               Sonuç   yıllardır sıfıra sıfır elde var sıfır.

***

            Sanırım sorunun yıllardır çözümlenememesi Sakarya’nın Ankara lobisinin yetersiz kalmasına dayanıyor.

            Evet, sorun sadece Sakarya’nın sorunu değil. Bunu da biliyoruz. Aynı uygulama ihracat yapan tüm iller içinde geçerli ancak kar-zarar hesabı ile  Sakarya  daha mağdur oluyor gibime geliyor.

            Sakarya gibi çok ihracat yapan illerin milletvekilleri  birlikte  hareket ederek bir yasa tasarısı hazırlayabilirler. Hazırlanan yasa tasarısı bir torba yasaya eklenip kısa süre içinde yasallaşır.

            Nedense Sakarya, Ankara lobisi ile çözüme kavuşacak sorunlarda hep geride kalıyor.

            En basit örneği; Karasu Limanı’na daha işlerlik kazandıracak olan Karasu Demiryolu. Yıllardır yapılan önemli bir çalışma yok. Ortada önemli bir çalışma olmazken hatırlanacağı gibi Sayıştay raporunda demiryolu müteahhidine 728 milyon lira fazla ödeme yapıldığı belirtildi. Ne yazık ki, Karasu Demiryolu ile ilgili tek gelişme müteahhidine 728 milyon lira fazla ödeme yapılmış olması.

            Merak ediyorum. Yapılan 728 milyon fazla ödeme ile ilgili ne gibi bir işlem yapıldı, ya da yapılacak? 728 milyon kanatlanıp uçacak mı?