Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Çok katlı binalara çok katlı dönüşüm


Sakarya’da her fırsatta dile getirilen depreme önlem amaçlı çok katlı binalara yönelik ‘Kentsel Dönüşüm’ün yine çok katlı olarak planlandığı söylentileri vatandaşları tedirgin etmeye yetti.

Depremin yıldönümü

Sakarya’da binlerce kişinin ölümüne yol açan 17 Ağustos 1999 depreminin 22. yıl dönümüne 13 gün kala, çok katlı binaların yerine ‘Kentsel Dönüşüm’ adıyla yine çok katlı binaların yapılmasının planlandığı söylentileri şehirde yayılmaya başladı.

Birçoğu taşındı

Zemini çok katlı bina yapmaya elverişli olmayan Adapazarı’nda depremi yaşayanların birçoğu zaten çok katlılardan deprem sonrası yapılmış 2-3 katlı güvenli binalara taşındı. Şu anda ise 5-6 katlı binalarda mecburiyet dışında, birçoğu mülteci olanlar kiracı olarak oturuyor.

Yerinde bahanesi

Bina sahiplerinin hak kaybına uğramamak için kentsel dönüşüme sıcak bakmadıkları bahanesi öne sürülerek, çok katlı binaların yerinde dönüşüm diye aynı katta yapılmasına yönelik girişimlerin olduğu söylentilerinin yayılması şehirde tedirginliği arttırmaya yetti.

Merak konusu

Zemin güçlendirilmesi olmadan çok katlı binanın yapılmasının mümkün olmadığı ilimizde, yerinde kentsel dönüşüm denilerek çok katlı binaların yapımına nasıl izin verileceği merak konusu oldu. Deprem sonrasındaki bilimsel çalışmalar eşliğinde bodrum üstü 2 kat olan binalar sonrasında ise bodrumun kaldırılmasıyla 3  kata çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı

Çok katlı bina yapımından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ bile vazgeçerken, ilimizde ‘Kentsel Dönüşüm’ bahanesi ile çok katlı bina yapılmasının düşünülmesi bile çok vahim. Her an bir deprem olması muhtemel olan ilimizde yapılacak açıklama ile bu söylentilere son verilmesi gerekiyor.

DEPREMİ  UNUTMA!

Bu şehirde ‘Kentsel Dönüşüm’ diye çok katlı bina yapma düşüncesinde olanların depremi unutmamaları gerekiyor. Eğer deprem unutulursa, bu binalar vatandaşa güvenli konut değil, mezar olabilir. Çok katlı bina yapmak isteyenler şehirde sağlam zemine sahip Yenikent bölgesindeki mahallelerde pek ala yapabilirler…

 

 

4 Ağustos 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 259 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU