Çark Caddesi’nde manolya ağaçları kurumuş yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Çark Caddesi’nde manolya ağaçları kurumuş17 Ağustos 2021, Salı

Başka şehre gittiğimde daha önce Sakarya’da bulunmuş veya kısa süreliğine gidip-gelenler iki şey söylerler; Birincisi Çark Caddesi, ikincisi ıslama köfte. Her ikisi de Sakarya’nın simgesi diyebiliriz.

***

1983’den beri Sakarya’yı biliyorum. Geride kalan süre içinde şehrimizin önemli simgelerinin başında gelen Çark Caddesi defalarca şekil değiştirdi. İlimizi seçkin seçkin mağazalarının bulunduğu, alış-veriş merkeziydi. Şehre inince Çarka Caddesi’nde tur atmadan evimize dönmezdik. Bugün bile insanlarımızı Çark Caddesi’nde tur atma alışkanlığı devam ediyor.

***

Önceleri araç trafiğine de açıktı. Büyük depremde Sakarya’nın birçok yeri gibi ağır hasar alan yerlerinden biriydi. Deprem sabahı karşılıklı yıkılan apartmanların enkazıyla cadde kapanmıştı. Enkaz görüntüsüyle Çarka Caddesi o günlerde korkutucuydu.

***

Sonraları trafiğe kapatıldı, yayalaştırıldı. İyi de oldu. Artan araç yoğunluğu ile insanlar kaldırımlara sığmıyordu. Parke taşlar döşendi. Birkaç kere sökülüp yerine yenilerinin döşendiğini biliyoruz. Son haliyle Çark Caddesi blok parke taşlarla kaplandı; sağlı-sollu manolya ağaçları dikildi. Manolya ağaçlarının büyümesiyle, eskiden kalan üç-beş çınar ağaçları, ışıklandırmasıyla Çark Caddesi güzel bir görünüm kazandı. Bağlantılı olan Dr. Nuri Bayar Caddesi, İtfaiye Caddesi, Lüleci Sokak’ta da düzenlemeler yapılmasıyla beraber Çark Caddesi ile bütünlük oluşturdu.

***

Pandemi sebebiyle çarşıya pek çıkmaz olduk. Çıksam işlerimi hızlı bir şekilde bitirip eve dönmeye çalışıyorum. Etrafta ne olup bittiğine bakma fırsatım olmuyordu. Geçtiğimiz gün Çark Caddesi’nde tur atayım dedim. Etrafa dikkatli baktığımda manolya ağaçlarının kuruduğunu gördüm, çok üzüldüm. Boydan boya saydım tam otuz iki manolya ağacı bir daha yeşermemek üzere kurumuş. Yeşil kalanların sayısı kuruyanlardan daha az. Yeşil görünüp aralarda bazı dalları kuruyanları saymadım.

***

Niçin kuruduğunu merak ettim? Beş-on gün süren aşırı sıcaklardan olabilir mi? Eğer sebebi sıcaktan kurudu denilirse o zaman belediye ekiplerini ayıplamamız gerekiyor. Şehrin tam ortasına ağaçlara sahip çıkamadıkları için. 

***

Konuyla ilgili, anlayan birkaç dostuma sordum dediler ki;

*Çark Caddesi’nde bulunan özellikle dönerci, lokanta, kafe işleticilerinden bazılarının kızarmış atık yağları ağaçların dibine döktüklerini söyledi.

*Belediyenin çöp toplama yeri olmadığı için esnaf çöp poşetlerini ağaçların dibine bırakıyor, poşetlerden sızan çöp sızıntıları ağaçları kurutuyor dedi.

*Yine Çark Caddesi esnaflarından dostumun birisi; Bazı esnafların dükkânlarını temizledikleri, sildikleri paspas kovalarını işleri bitince açların dibine döküyorlar, deterjanlı suların kurutmuş olabileceğini söyledi.

* O çevrede işyeri olan bir dostum da daha vahim, inanmak istemediğim başka bir ideada bulundu; “Manzarasını, görüşünü kapattığı için bu ağaçlardan rahatsız olanlar var. Günahlarını almak istemem ama kasıtlı da kurutulmuş olabilir” dedi. Bu ihtimale inanmak istemiyorum ama gerçekten bu zihniyette birileri varsa durum vahim demektir.

***

Şehrimizin simgelerinden birisi olan Çark Caddesi hepimizi. Başta caddesi esnafları, tüm Sakaryalılar, belediyemiz bu caddeye sahip çıkması gerekiyor. Otuz iki manolyanın kurudu, kimsenin görmediği, bakımsız görünümlü Çark Caddesi şehrimizi aynasıdır. Kurumuş ağaçlarıyla, bakımsız halde, Çark Caddesi’ni gören bir kişi Sakarya’ya, Sakarya’yı yönetenler notunu verir gider…