Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Yorgun ve riskli binalar duruyor


CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos Depremi’nin 22. yıldönümünde Sakarya'nın da Türkiye'nin de hala depreme hazır olmadığını belirterek, “Yorgun binalar duruyor, riskli yapılar duruyor. Gerçek toplanma alanı yok, doğru bir denetim yok, yeterli önlem yok” dedi. İktidara yüklenen Özkoç, “İktidar anma töreni düzenlemiş, bizi meydana çağırıyor! Biz zaten şehitlerimizi her gün anıyoruz. Siz, yeni deprem şehitlerinin olmaması için, büyük acıların, kayıpların yaşanmaması için üzerinize düşen yapın” dedi.

Sorular sordu

Engin Özkoç, büyük depremde 18 bin 373 insanımızın hayatını kaybettiğini ifade ederek, tüm deprem şehitlerimize Allah'tan rahmet diledi. Türkiye'nin afet yönetimi ve deprem mücadelesinde dönüm noktası yaratacak kadar büyük bir acı yaşandığının altını çizen Özkoç, “Ne yazık ki böyle büyük bir felaketten gereken ders çıkarılmadı. Yasalar yapıldı, şuralar toplandı, kararlar alındı, ancak hepsi söylemde kaldı. 22 yıl geçti. 20 yılında tek bir parti ülkemizi yönetti. Cevap istiyoruz; şehirlerimiz, evlerimiz, insanlarımız depreme hazır mı? Doğal bir olay olan depremin, bir kez daha afete dönüşmemesi için bugüne kadar ne yapıldı? Bölge bazlı risk haritaları çıkarıldı mı? Kamu ve özel, tüm binalarımızın deprem riski belirlendi mi? İyileştirmeleri yapıldı mı? Denetim sağlandı mı?”

Meydana çağırıyorlar

Özkoç, “Deprem sonrası için 'gerçek' toplanma alanları tespit edildi mi? Kastım haritada bir nokta değil, uygun genişlikte, ilk yardım malzemeleri, temel ihtiyaç malzemeleri, arama ve kurtarma ekipmanları, jenaratörün bulunduğu güvenli toplanma alanları yaratıldı mı? Deprem sonrası barınma ve acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik altyapı oluşturuldu mu? Tüm cevapların ortaya konulması ve eksiklerin artık tamamlanmasını gerekiyor!  Sakarya'da deprem atlatmış, yorgun binalar hala duruyor. Hasarlı binalar, çok katlı yapılar yerinde duruyor. Gerçek anlamda toplanma alanı yok, doğru bir denetim sistemi yok, yeterli önlem yok. Şimdi 17 Ağustos için anma töreni düzenlemiş, bizi meydana çağırıyorlar. Biz zaten şehitlerimizi her gün anıyoruz. Siz, yeni deprem şehitlerimizin olmaması için, büyük acıların, kayıpların yaşanmaması için üzerinize düşeni yapın!”

 

17 Ağustos 2021 , Salı Bu haber toplam 262 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU