Günün Tarihi:29 Kasım 2021

Fındık değer kaybediyor


İYİ Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “Fındıkta girdi maliyetleri geçen seneye oranla ortalama %45 artmışken, fındık fiyatına yapılan zammın %20’de kalması ürünün değer kaybına yol açıyor. Fındık üreticilerimiz fındık fiyatından memnun değil” dedi.

Üretici memnun değil

26.50TL olarak açıklanan fındık fiyatını değerlendiren ve üreticilerinin fiyatlardan memnun olmadığını belirten Sarıoğlu, “Tarım Bakanımız Sudan’dan tarım arazisi kiralayacağına ülkedeki tarım sorunları ile ilgilenip kendi çiftçisine destek verip çiftçimizi kalkındırsın. İnsanların temel ihtiyacını son bir senede %50 civarında temel gıda ihtiyaçlarının tümüne %80 civarında zam gelmişken fındık fiyatındaki %20’lik artışın diğer ürünlere gelen zamlarla eridiğini görmekteyiz. Fındıkta girdi maliyetleri geçen seneye oranla ortalama %45 artmışken fındık fiyatına yapılan zammın %20’de kalması ürünün değer kaybına yol açıyor. Tarım alet ekipmanının yurt dışından gelme sebebi ile dolara endeksli olmasının alet ekipman fiyatlarının da %100 artışına üreticinin bu alanda ciddi oranda zorlanmasına sebep oluyor.”

Hayal kırıklığına uğradılar

Fındık üreticilerinin hayal kırıklığına uğradığını belirten Sarıoğlu, “Fındık üreticisinin beklenti olarak açıklanması gereken rakamın 30 TL’nin altına düşmemesi yönündeydi. Batı Karadeniz Bölgesi’nde şuan ki TMO’nun net fiyatı 25.943TL’ye geliyor. Bu rakamlar üreticinin beklentisinin altında olması sebebi ile insanlarda tepki ve hayal kırıklığı yaratmıştır. İklim şartlarının değişmesi nedeniyle fındık rekoltesinin düşmesi ve üreticinin ürününü arttırması için gübre ve ilaç kullanımını çoğalmasıyla maliyet en üst seviyeye çıkmıştır. Hal böyleyken fındık fiyatının bazı ihracatçı firmaların isteğine göre açıklanması aslında ne kadar yerli ve milli olduğumuzun somut örneğidir” dedi.

19 Ağustos 2021 , Perşembe Bu haber toplam 262 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU