Maraton başlıyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Maraton başlıyor3 Eylül 2021, Cuma

Çok zor bir mesleği yapan öğretmen ve idarecilerimiz için bir maraton başlıyor.

Yeni İl Milli Eğitim Müdürü  ile yeni başarılara MİLLİ EĞİTİM camiası  imza atacaklarını canı gönülden hepimiz  istiyoruz..

***

Uzaktan eğitim ile öğretmenlerimiz  bu zor  süreçte çocuklarımıza eğitim vermeye  çalıştılar.

***

 Bu  yıl  büyük özveri ve çabanın gösterileceğine  inanıyorum  ki yüzyüze eğitime tekrar dönülmesi ile bu açık kapanabileceğini düşünüyorum..

Covit 19  virüsü ile etkin mücadele içerisinde daha dikkatli davranılmalıdır. Öncelikle Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı  elbette gerekli önlemlerin planlamasını yapıp uyguluyorlar  ama  veliler  daha hassasiyet gösterilmesi her zaman gündeminde  olmalı.

***

Öncelikle eğitimin başarısı okul bahçesine girmeden okul yolunda, serviste  başlar.

***

Herkes sokakta, yolda, okul önünde  yanlış gördüğü ne varsa ilgillere iletirsek problemlerin çoğu giderilmiş olacaktır. Okul servisleri, kantinler, okul bahçeleri de derslikler kadar öneme sahiptir.

***

Çünkü bu alanlar da eğitim sürecinin birer parçasıdır.

Okulun önüne sahip olabilen sistem , okulun bahçesinde de okuldaki eğitimde de başarılı sonuçlar alınır.

***

Uyuşturucu kullanma yaşının bu denli düştüğü ortamda daha dikkatli davranılmalıdır. Bana ne dersek gün gelir bizim çocuğumuza da fark etmeden uyuşturucu verebilirler nereden haberiniz olacak? Üzerinde okul forması olduğu halde daha okulun sokağını bile dönmeden sigara içenlere rastlamıyor muyuz? Bu çocukların hepsi bizim.

Her zaman gündemimizde olmalı.

***

Hepimiz bu sıralardan geçtik. Özverili öğretmenlerimizi her zaman hatırlar ve onlara şükran borçlu olduğumuzu hiç akıldan çıkartmam.

***

Çocuklarımız okullarını sevdikçe, öğretmenlerine saygılı ve hürmetle yaklaştıkça, öğretmenler de   verecekleri eğitimle çocuklarda    ideallerine  ulaştıracaktır.

***

Sürecin doğru ve eksiksiz işlemesinde  velilere de büyük görev düşüyor.

Severek, gülerek eğlenerek eğitim öğretimin içinde veliler de olmalı, veliler daha aktif rol verilmeli. Okul aile birliklerinden öteye eğitimin bir ayağının da veliler olduğu gerçeği her zaman göz önünde bulundurulmalı.

***

Çocuklarımızın bilgi, deneyim ve görgü eğitimlerinde iyi ile kötüyü ayırt etmede, iyi insan nasıl olunabilirliği üzerinde daha fazla durulmasını istiyorum. Hayata daha sıkı sıkı sarılarak , yararlı insan nasıl olunması  ön plana alınmalıdır.

***

Çocuklarımızın hayata yönlendirilmelerinde meslek seçimlerinin küçük yaşlara inmesi lazım. Bilimsel ve kabul görmüş eğitim metodolojileri ile çocuklarımızın hangi yönlerinin güçlü olduğu, kişilik ve yeteneklerinin hangi yönde daha ağır bastığı belirlenerek bu yönde orta okullar ve liselere gitmeleri sağlanmalıdır.

Özetle ilkokulun sonuncu sınıfında çocuklarımızın hangi tür okul okumaları gerektiği ve belirleyici-yönlendirici çalışma bu yaşta tamamlanmalıdır.

Çocuklarımız okullarına en az evleri kadar severek gitmeli Okullarında her şeyi bulabilmeli .

***

Sınavlara hazırlanan öğrenciler yerine hayatın içinde daha başarılı nesiller hedeflenmeli.

 Ders dışı saatler okullarda daha iyi geçirilmelidir. Spor salonları, konferans salonları daha etkin şekilde kullanılmalıdırlar. Hobi alanlarında çocuklarımız sevdikleri şeylerle ilgilenebilmeli ve kendilerini yetiştirebilmelidirler.

***

Gençlik merkezleri,  Büyükşehir ilçe belediyelerimizin kültür müdürlükleri ve okullarımızın ortaklaşa koordineli  programları ile yılın tüm aylarına  yayılan dolu dolu çalışmalar yapılmalıdır.

***

Öğrenci, veli, öğretmen, okul idaresi ve sağlık yetkilileri  elbirliği ile   Kovit 19 sağlık kurullarına uyarak  ilimizde  en iyi öğrenim ortamının devam edeceğine inancımla, tüm eğitim camiasına , öğrencilerimize, öğretmenlerimize şimdiden başarılar diliyorum.