Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Sakarya’nın yerli mısırı tanıtıldı


Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli silajlık mısırın tanıtım toplantısı Akyazı’da gerçekleştirildi.

Tescil ettirildi

Ürün verimliliği ve besleyici özelliğiyle ön plana çıkan "Aga" isimli yerli tohumun tanıtımı için Akyazı ilçesinde "Tarla Günü" etkinliği düzenlendi. Enstitü Müdürü Bülent Cengiz, 1926 yılında kurulan kurumun bugüne kadar 26 mısır, 47 buğday, iki kuru fasulye ve iki kestane kabağı çeşidini tescil ettirdiğini bildirdi. Mısıra araştırmalarında koordinatör kurum olmalarının yanı sıra ıslah ve diğer konularda çiftçinin her zaman yanında olduğunu belirten Cengiz, “Mısıra, nüfus artışına paralel olarak hayvan yemi ve gıda sanayinde de talepler giderek artmaktadır. İklim faktörleri itibarıyla ülkemizin çoğu bölgesi mısır üretimine elverişlidir. Buna rağmen uzun süreden beri mısırın ekim alanlarında artış olmamıştır. Bunun nedenlerinden biri farklı ekolojilere uygun mısır çeşitlerinin geliştirilememesidir.”

Yüksek verim

Enstitü Ar-Ge Koordinatörü Ahmet Duman ise, yerli ve milli mısır çeşitlerinin kullanım oranlarının istenilen seviyede olmadığını ve bunları arttırmaya çalıştıklarını anlattı. "Aga" çeşidinin farklı bölgelerde ekim çalışmalarının yapıldığını ve yüksek verim elde edildiğini aktaran Duman, “Konya'da, İzmir'de 13-14 tonları gördük. Bir bitki yaklaşık iki kilogram, dönüme 7 bin bitki ektiniz 14 ton. Aga yüzde 15 selüloz oranıyla Türkiye'de ender çeşitlerden biri. Hayvanınızı çok iyi besleyebilirsiniz. Belki de bu bitkiden hayvanınıza 100 kilogram verdiğiniz besin değerini diğer türlerden 300 kilogram verdiğinizde alamayacaksınız” ifadesini kullandı.

Çağrıda bulundu

Duman, çalışmalar kapsamında danelik mısırın yanı sıra Türkiye'nin birçok yerinde ürün verimliliğinde tonları geçen buğday çeşitleri geliştirdiklerine değinerek, firmalara ve çiftçilere yerli ve milli ürünlere rağbet göstermeleri çağırısında bulundu. Etkinliğe; Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, akademisyenler, Tarım il ve ilçe müdürlüklerinden yetkililer ile çiftçiler katıldı.

23 Ağustos 2021 , Pazartesi Bu haber toplam 330 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU