Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Dikbayır’dan iki önerge


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, hazırladığı 3 soru önergesine TBMM’ye sundu.

Bakan Pakdemirli’ye sorular

Dikbayır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’liye yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergede orman yangınları için hangi tedbir ve önlemleri alındığı, yangın söndürme araçları için bakanlık bütçesinden ne kadar ödenek ayrılarak kullanıldığı, kullanılan makam, özel minibüs, arazi aracı ve diğer kiralık araçlar için yıllık ödemenin ne kadar olduğu, yangın söndürme ihtiyacını karşılayacak uçak, helikopter ve diğer araçların ayrı ayrı yıllık kira ücretlerini, yangından tahrip olan bölgelerde ormancılıkla uğraşan vatandaşlara ne gibi maddi yardımlar yapıldığı, yanan bir ormanın tekrar ormana dönüşebilmesi için gerekli süre ne olduğunu sordu.

 

Fuat Oktay’a sorular

Dikbayır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergesinde yaşanan yangınlarda söndürme ekipleri neden yanı başlarındaki bir başka yangına müdahale için amirlerinden emir beklediğini, Cumhurbaşkanlığının ülke genelinde itfaiye ve yangın söndürme ekiplerine yeni bir yönetmelik çıkararak, bu tarz gecikmelerin önüne geçmeyi düşünüp düşünmediğini, orman köylülerinin düşmüş oldukları mağduriyeti giderecek hangi önlemler alındığını, özellikle çocukların yaşamış olduğu psikolojik travmaların önüne geçebilmek ve tedavi edebilmek adına Cumhurbaşkanlığı olarak ne gibi çözümler sunulduğu, arıcılık ve diğer orman ürünleri ile geçimini sağlayan köylülere hangi destekler sunulacağını sordu.

 

Çukurhan kavşağı

Dikbayır,  D100 Sakarya-Düzce Devlet yolu Çukurhan kavşağı ile ilgili olarakta, “Çukurhan köyünde 2012 yılında hemzemin kavşak projesi oluşturulmuştur.  Fakat meydana gelen itiraz ve talepler neticesinde 2015 yılında hemzemin kavşak projesi yerine farklı seviyeli kavşak projesi teşkil edilmiştir. Teşkil edilen bu projeye de Çukurhan Köyü Muhtarlığı ve Hendek Belediyesi tarafından revizyon talepleri gündeme getirilmiştir. Söz konusu revizyon talepleri değerlendirildiğinde bölgenin engebeli olması, karayolunun her iki tarafında mezarlıklar olması, talep edilen kavşak yollarını kesen derelerin olması nedeniyle alternatif bir proje üretilmemiştir. İmkanlar dahilinde onaylı farklı seviyeli (alt geçitli) kavşak projesinin imalatı yapılabilecektir” dedi.

 

28 Ağustos 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 474 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU