Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Akyazı Hayvan Barınağı açıldı


Akyazı ilçesinde 300 hayvan kapasiteli Geçici Hayvan Barınağı hizmete açıldı.

Törene katılım

Törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Milletvekili Çiğden Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bederullah Elçin, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, daire müdürleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Akyazı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Tepeçınar ve Yardımcısı Dr. Savaş Taşkıran, Muhtarlar Derneği Başkanı Yaşar Kahraman ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Hayvan kanunu

Türkormanköy Mahallesi'nde yaklaşık 10 dönüme belediye tarafından kurulan barınakta, acil müdahale, ameliyathane, müşahede, bakım ve kapalı kafes gibi alanları yer alıyor.

Barınağın açılış töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Hayvanları Koruma Kanununun, Meclis tatile girmeden çıkarıldığını hatırlatarak, "Bu yasa çıkmadan önce o hayvanlara eşya muamelesi yapılıyordu, kanunun metninde 'eşya', 'mal' olarak tanımlanmıştı. Yeni kanun onlara canlı statüsü kazandırdı." dedi.

İşlenen suçlar

Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek de bir hayvansever olarak böyle bir programda olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Hayatın, hayvan ve bitkilerle paylaşıldığını belirten Atabek, şunları kaydetti: "AK Parti belediyeciliğinin yaptığı sosyal çalışmalardan, sosyal belediyecilikten gurur duyuyoruz. Basından takip etmişsinizdir İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hayvan barınağının son halini, içler acısı... Çukurlar kazılarak hayvanların cesetleri atılmış. AK Parti Belediyeciliği, Sakarya'da kendini göstermiş oldu. Hayvan haklarıyla ilgili yasayı da çıkardık. Özellikle hayvanlara karşı işlenen suçlarla ilgili çok önemli yaptırım ve cezalar getirildi. Evcil hayvanların petshoplarda satılması yasaklandı. Hayvanlara 'süs' kelimesi kullanımı yasaklandı. Bu kanunun bu anlamda çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

700 bin TL’ye

Konuşmaların tamamlanmasının ardından törene katılan protokol üyeleri 700 bin TL’ye mal olan tesisinin açılış kurdelesini kesti. Bakımevinde sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilmesi için gerekli olan kayıt işlemleri yapılacak.

 

30 Ağustos 2021 , Pazartesi Bu haber toplam 287 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU