Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Sosyal medya hırsızları için uyarı


Son dönemlerde çoğu vatandaşın vazgeçilmezi olan sosyal medya platformlarında hesapların çalınması ve klonlanması en çok karşılaşılan kimlik hırsızlıklarının başında gelirken konunun uzmanı alınabilecek önlemler konusunda bilgiler verdi.

Hesapların çalınması

Teknolojinin gelişmesiyle popülaritesi artan sosyal medya platformu birçok vatandaşın vazgeçilmezi haline geldi. Birçok insanın adeta bütünleştiği sosyal medya platformlarında ise sosyal medya hesaplarının çalınması ve klonlanması son dönemde en çok karşılaşılan kimlik hırsızlıklarının başında yer almaya başladı. Bu doğrultuda sosyal medya uzmanı Ahmet Aktene, sosyal medya platformlarında yer alan bu hırsızlık ve hesapların klonlanma olayına karşı alınabilecek önlemlerin yanı sıra hesapların nasıl çalındığıyla da ilgili bilgiler vererek vatandaşları uyardı. Kimlik hırsızlığının her mecrada suç olduğunu söyleyen Aktene, savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ve beraberinde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine şikayet etmenin de faydalı olacağını belirtti.

Tehlikeye dikkat!

Sosyal medya platformlarında hırsızlara karşı uyarılarda bulunan Aktene, “Gün geçmiyor ki insanlar bir yakının sosyal medya hesabının çalındığını ya da klonlandığını görmesin. Bu kadar sıklaşmasının pek çok sebebi var. En başta hukuki yönden yapılacak bir şey olmaması. Son dönemde teknolojiyi kullanmayı çok seven dolandırıcıların yeni yöntemi, sizin kimliğinizi çalıp klon hesap açmak. Bu sayede siz de hesabın çalındığını bayağı geç bir zamanda öğreniyorsunuz. Bizim hesap bilgilerimize bizden başka kimsenin ulaşmasına izin vermemek gerekir. Doğrulama e-postası, telefonla doğrulama gibi iki adımlı güvenlik önlemleri de oldukça işe yarar. Ama insanlar çok kolay tahmin edilebilecek şifrelerle hesaplarını koruduklarını zannediyorlar. Oysa biraz araştırma yapan teknoloji casusları şifrelere kolayca ulaşıp hesabı çalabiliyor. Bilgilerin ve güvenlik ayarlarının bir kısmını değiştirdikten sonra da sizin ulaşmanızı engelliyor. Güvenlik ayarlarınıza dikkat ederek bu tehlikeyi büyük oranda bertaraf edebilirsiniz” dedi.

Ne yapılmalı?

Ahmet Aktene, Facebook ve Twitter hesaplarının çalınması durumunda yapılması gerekenleri belirterek, “Hesabınız çalındığında ya da klonlandığında sizin hesabınız klonlayan hesaba girerek mesaj ikonunun yanında bulunan üç noktaya tıklayın. Açılan menüdeki ‘şikayet et’ butonuna tıklayın. Buradan bu sahte hesabı şikayet edip kaldırabilirsiniz. Twitter Yardım Merkezi size gereken yönlendirmeleri yapmaktadır. https://support.twitter.com/ linkine tıkladıktan sonra Türkçe dil seçeneğinden sırasıyla ‘kural ihlali bildir’ ve ‘taklitçilik’ ya da ‘hırsızlık’ seçilirse gereken yapılıyor. Buradaki handikap ise sahte hesabı açan kişinin ‘parody account’ seçeneğini seçerek hesap açması durumunda yaşanıyor. Bu durumda sizin o hesaba yapabileceğiniz pek bir müdahale bulunmuyor” diye konuştu.

Suçtur

Kimlik hırsızlığının her mecrada suç olduğunu söyleyen Aktene, “Kimliğinizi çalan kim olursa olsun bu büyük bir suçtur. Normal hayatta kimliğiniz çalınırsa ne yaparsınız? Doğru karakola şikayet eder ve bunu ilan edersiniz. O kimlik bilgilerini kullanarak dolandırıcılık gibi suçlar işlenmesi oldukça muhtemeldir çünkü. Bu durum sanal alemdeki sosyal medya hesaplarında da aynı şekilde işler. Sosyal medya platformlarına bildirdiğiniz yazıların ekran görüntülerini alıp savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Ayrıca bilişim suçları birimine de bunu bildirmeniz yararınıza olacaktır” şeklinde konuştu.

 

4 Eylül 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 401 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU