Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Eğitim açığını kapatacağız


2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı dün çalan ders zili ile birlikte yüz yüze başlarken İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “ Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerimizle ilgili bir eğitim açığı bunu yapacağımız çalışmalar ve desteklerle kapatacağız” dedi.

Ders zili çaldı

Pandemi nedeniyle bir buçuk yıl ara verilen yüz yüze eğitim ilk ders zilinin çalması ile birlikte yeniden başladı. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında ilimizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 201 bin 142 öğrenci ile 14 bin 328 öğretmen ders başı yaptı. Salgın sebebi ile okullarından uzak kalan öğrenci ve öğretmenler bir buçuk yıl sonra yüz yüze eğitime kavuşmanın heyecanını yaşadı. Temizlik, maske ve mesafe kuralları hatırlatılarak öğrenciler sınıflarına uğurlandı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla uzun süredir kapalı olan okullarına girmenin mutluluğunu yaşayan öğrencilerin aileleri de bu heyecana dışarıda bekleyerek ortak oldu.

 

Heyecanları yansıdı

2021- 2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı dün okulları gezerek öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Savaşçı’nın ilk durağı Erenler Yeşiltepe Ortaokulu olurken burada Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç ile birlikte sınıfları gezerek öğrencilere başarı dileklerinde bulundu. Öğrencilerle bir araya gelmelerinin ardından açıklamalarda bulunan Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, okulların başlaması ile birlikte öğrencilerin heyecanının gözlerine yansıdığını söyledi.

 

Pandemi süreci

Başkan Fevzi Kılıç, “Bir buçuk yıldır okullarımız öğrenci ve öğretmensiz kaldı ama uzaktan eğitim ile bu sürece devam edildi. Bugün okullarımız açıldı öğrenci ve öğretmenlerimiz sınıflarında. Ayrı bir heyecan ve keyif var, gerçekten öğrencilerimizin gözlerinden de bu okunuyor. Tabii ki pandemi süreci zor geçti ve süreç devam ediyor ama sağ olsun öğretmenlerimiz, müdürlerimiz, Milli Eğitimimiz hepsi sonuna kadar öğretimin güzel, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi konusunda fiziki şartlar ne gerekiyorsa, neye ihtiyaç varsa hepsini karşılamışlar. Sınıflarımızda da öğretim başladı. İnşallah bu sene hayırlı olur. İnşallah kapanma olmaz temennimiz de bu noktada, süreç böyle devam eder. Yeni yıl öğretmen, öğrenci, tüm aileler ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Maske ve dezenfektan

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise, “Huzur kenti Sakarya’da 201 bin öğrencimiz, 14 binden fazla öğretmenimiz ile eğitim-öğretim yılının açılışını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu süreçte okullarımıza biz her türlü maske, dezenfektan ve temizlik malzemesi giderlerini, Bakanlığımızın bize göndermiş olduğu bütçeden karşıladık. Okullarımızın tamamında salgınla mücadele konusunda her türlü tedbirler alınmış bulunuyor. Yine devletimizin, öğrencilerimize dağıtmış olduğu ücretsiz ders kitapları bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da öğrencilerimize ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

 

Aşı çağrısında bulundu

Okullarda tekrar bir kapanma olmamasını arzuladıklarını ifade eden Savaşçı, aşılanma konusunda da uyarılarda bulunarak, “Devletimiz son yıllarda bina konusunda oldukça büyük gelişmeler gösterdi. Ancak bu binaya anlam ve mana katan; öğrenci ile değerli meslektaşlarım. Onlar olmadığı zaman bu binalar maalesef sadece bir beton yığınından farklı olmuyorlar. Bir buçuk yıl uzaktan eğitime devam ettik, elimizden geldiğince öğretmen arkadaşlarımız büyük fedakarlıklar gösterdi” dedi.

 

Daha duyarlı davranalım

Savaşçı, “Amaç ve gayemiz inşallah ara vermeden, tekrar bir kapanma olmadan devam etmek. Bu konuda da ben özellikle aşı konusunda daha duyarlı davranılmasını istiyorum. Bu konuda eğer aşılanma oranını daha yukarıya çekebilirsek okullarımızın tekrar kapanmasının önüne geçeceğiz diyor ve yeni eğitim-öğretim yılının herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

 

Soru destekleri verilecek

Kaynak kitap konusunda geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılarla ilgili soru üzerine ise Müdür Savaşçı,” Bu sene herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum. Konu ile ilgili bir çalışmamız var yakın zamanda öğretmen arkadaşlarımıza bununla ilgili duyurumuzu yapacağız. Ölçme ve değerlendirme birimimiz var, özellikle 8 ve 12’inci sınıflarımızdaki çocuklarımızın sınavlara hazırlanmaları konusunda soru destekleri sağlayacağız. İnşallah bir çalışmamız olacak. Göreve başlamamızın üzerinden kısa bir süre geçti ama çalışmalarımızı yaptık. Sakarya’daki meslektaşlarımız ve öğrencilerimize inşallah güzel haberler vereceğiz” dedi.

 

Sınav yapılacak

Savaşçı, “ Sınava hazırlanan öğrencilerimizin varsa eğitim öğretimde açıkları onları kapatmak üzerinde çalışacağız. 1-3 Eylül arasında uyum haftası yaptık. Orada da bir sorun yaşamadık. Tüm Sakarya’mızda ortak sınavlarımız olacak. 16 ilçede 922 kurumumuzda aynı anda sınavımız olacak. Buradaki amacımız okullar arasındaki başarı farkını en aza indirmek. Serdivan ilçemizdeki bir okulumuzla Kocaali’deki okulumuzdaki öğrencilerimiz arasında fark olmayacak ve aynı imkanlara kavuşacaklar” diye konuştu. 

7 Eylül 2021 , Salı Bu haber toplam 287 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU