Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Bu başarı Sakarya’ya hediyedir


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Motorlu Araçlar Teknolojisi Okulunun TEKNOFEST yarışlarında sağlanan başarıyı değerlendirdi.

58 takım arasında

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası proje okullarından olan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘TEKNOFEST Efficiency Challenge elektrikli araç yarışmalarına katıldı. Okul bünyesindeki E-Generation Technic Takımıyla tasarlamış olduğu E-Motat aracı ile yarışmada Görsel Tasarım Ödülü’nü kazandı. 2021 yılına kadar sadece üniversiteler arasında gerçekleştirilen yarışmaya liseler arası kategori de eklenmiş ve “E-Generation Technic Takımı” birinci elemeyi geçerek 58 takım arasına girmeyi başardı.

 

Sakarya’da tek

Değerlendirmelerin ardından festivale katılmaya hak kazanan 40 lise arasından Sakarya’dan katılan tek lise olma başarısı gösteren SATSO MTAL, İzmit Körfez TOSFED yarış pistinde gerçekleştirilen yarışmada, 6 aşamalı teknik testleri de başarıyla geçerek finallere katılmaya hak kazanan 41 takım içinde piste çıkan 21 takım arasında yer aldı.  Yarışmada, TÜBİTAK TEKNOFEST Değerlendirme Kurulu’nun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda proje “Görsel Tasarım” ödülünü aldı.

 

Geleceğe yönelik

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Okulumuzun aldığı ödül, mesleki eğitime verdiğimiz önemin ne derece önemli olduğunu kanıtlayan bir başarı oldu. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Okul bünyesinde oluşturulan E-Generation Technic takımının ortaya çıkardığı E-Motat aracı, şehrimizin otomotiv geleceğine yönelik yapacaklarının sadece başlangıcıdır. 7 kişilik bir ekip ile oluşturulan bu proje, elemeleri ve tüm testleri tek tek geçerek 21 takım arasında finallerde kendini göstermiştir” dedi.

 

Sakarya’ya hediye

Altuğ, “Verimlilik alanında yaklaşık olarak 100km.de 1,88TL enerji tüketerek alanında iyi bir derece elde etmiştir. TÜBİTAK TEKNOFEST Değerlendirme Kurulu tarafından Görsel Tasarım ödülüne layık görülen E-Motat Projesi sayesinde henüz 4. yılında olan okulumuz ilk ulusal derecesini elde ederek Sakarya’mıza çok önemli bir başarıyı hediye etmiştir. Bu başarılı başlangıç ile daha nice başarılara ulaşılacağından eminiz. E-Generation Technic takımımızı ve tüm okulumuz öğretmenlerini tebrik ediyor, bu süreçte öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda destek olan Sakarya iş dünyamıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

En büyük hayal

SATSO MTAL Müdürü Fatih Şumnulu ise yaptığı açıklamada; “Okulumuz, öğrencilerimiz adına büyük bir başarı. SATSO MTAL olarak katıldığımız ilk ulusal yarışmada derece alarak ileri hedeflerimiz için ciddi motivasyon kazandık. Sakarya’yı temsil eden ve bu başarıyı kazanan ilk okul olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şehrimizi daha nice yarışmalarda, projelerle ve başarılarla temsil etmek en büyük hayalimizdir. Bu başarının mimarları olan başta E-Generation Technic takımımız olmak üzere hayata geçmesinde önemli destekleri gösteren SATSO Yönetimine Camiasına, arabamızın piste çıkabilmesi için desteklerini esirgemeyen sponsor firmalarımıza teşekkür ederiz. Bu başarı daha başlangıç, ileri bakarak yolumuza aynı hevesle devam edeceğiz” dedi. 

8 Eylül 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 298 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU