Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

Fındıkta işçi sorunu var!


Fındık sezonunun en hareketli zamanlarını yaşadığımız bu günlerde Karasu ve Kocaali’de işçi sorunu yaşanıyor. Bu sene gelen işçi sayısının az olduğunu ve sorun yaşandığını ifade eden Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca çözüm arayışı içinde olduklarını söyledi.

Dile getirdiler

İlimizin önemli geçim kaynaklarından birisi olan fındıkta üreticiler yeni bir sorun ile karşı karşıya kaldılar. Her sene fındık toplamak üzere özellikle doğu illerinden ilimize çalışmaya gelen işçilerin bu sene sayısının az olması ve okulların açılması ile bir kısmının geri dönmek zorunda kalması fındık toplamak için bekleyen üreticileri zor durumda bıraktı. Konu ile ilgili Karasu Hükümet Konağı’nda bir araya gelen Karasu’lu muhtarlar sorunlarını bir kez daha dile getirdiler.

 

Çözüm bulunmalı

Kızılcık Mahalle Muhtarı İsmail Hakkı Topaloğlu, Ortaköy Muhtarı İsmet Turan, Taşlıgeçit Muhtarı Veysel Aksu, Resuller Muhtarı Yusuf Sağır, Kancalar Muhtarı Alaattin Köroğlu, Akkum Muhtarı Mustafa Sağır, Subatağı Muhtarı Şaban Tutuş ve Kurumeşe Muhtarı Kemalaettin Zengin yaptıkları ortak açıklamalarında ilçe genelinde fındık toplamada ciddi bir şekilde işçi sıkıntısı yaşadıklarını söylediler ve çözüm için harekete geçilmesi gerektiğini söylediler.

 

Ekonomik sıkıntı

Muhtarlar adına açıklamalarda bulunan Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Son dört yıldır Doğu ve Güney Doğudan gelen fındık işçilerimizin maalesef her yıl azalma görülüyordu. Hal böyle olunca bölgemizde işçi sıkıntısı yaşanmaya başladı. Bu durumu hem okulların erken açılmasına hem de ekonomik şartların her yıl zorlaşmasına bağlıyoruz. Böyle giderse gelecek fındık hasat döneminde işçi sıkıntısı hat safhada olacaktır. Yevmiyeleri az bulan işçiler gelmekten vazgeçince işçi bulunmayan tarla sahipleri kara kara düşünüyor.  Yerli işçinin de 200 lira istemesi sıkıntıyı artıyor” dedi. 

 

Çözüm arıyoruz

Karasu’da yaşanan sıkıntının Kocaali’de de yaşandığını dile getiren ve gazetemize açıklamalarda bulunan Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca da işçi sorununun üreticiler için büyük bir problem haline geldiğini ifade etti.  İşçinin az olmasının bir çok faklı nedeni olduğunu ifade eden Başkan Tunca, “ Erken gelen işçiler oldu ama bölgemizde fındık geç toplandığı için geri gitmek zorunda kaldılar. Bunun yanında okulların açılması da büyük bir etken oldu. Çevre illerden de işçi geliyordu ancak oralarda da havaların yağışlı geçmesi bizim buraya işçi gelmesini engelledi. Ziraat odası olarak çiftçinin bu sorununu çözmek için arayış içerisindeyiz” dedi. 

9 Eylül 2021 , Perşembe Bu haber toplam 294 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU