Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Esnafın bayramı kutlanıyor


Esnafın Bayramı Ahilik Kültürü Haftası dün Demokrasi Meydanı’nda kutlanırken yılın ahisi olan İbrahim Zengin için şed kuşatma merasimi gerçekleştirildi.

Törene katılım

13-19 Eylül arasında kutlanan Ahili Kültür Haftası kutlamaları dün başladı. Demokrasi Meydanı’ndaki kutlama programına Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Beşel, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, İl Müftüsü Hasan Başiş, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksı, SESOB’a bağlı oda başkanları, esnaf kefalet kooperatif başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Mehterli yürüyüş

Kutlama programının öncesinde Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı oda başkanları ve SESOB Yönetim Kurulu Ağa Cami önünden Mehteran takımı eşliğinde Demokrasi Meydanına yürüyerek vatandaşları selamladı. SESOB tarafından Atatük anıtına çelenk bırakılarak saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ayrıca birçok meslek odası da çalışmaları ile ilgili Demokrasi Meydanında stant açtı.

 

Nadide şehir

Programın açılış konuşmasını yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Sakarya’da kendine has bir şehir. Mahallelerin mesleki olarak adları var ve Türkiye’de örnek nadide şehirdir. Bunu iyi kullanmamız ve fırsata çevirmemiz gerek. Ben öncelikle üretimin doğru olmasını, hizmetin düzgün olması yönündeki Ahilik Kültürünü yaşatmamız gerek. Üretim ve kalite konusunda bugün verilen tüm eğitimlerin Ahilik Kültürü ile bağdaşması gerektiğini önemle söylüyoruz.

Bu bizim bayramımız. Bu bayramımıza katılan herkese teşekkür ediyoruz. Bizim için önemli” dedi.

 

Kadın esnaflar

Alişan, “Ahilik Kültürü günümüzün modern şartlarına göre modernize etmek bizim görevimiz. Örneğin mesleki eğitimi bugüne uyarlıyoruz. Bugün 5996 kadın esnaf ve sanatkâr üyemiz var. Bunlarla ilgili Kadın Danışma Kurulu, kooperatif kurduk. İstihdam ve ekonomiye katkı sağlamak istedik. Söylem değil eylem birliği içerisindeyiz. Sözlerimi Ahi Evran’ın bir veciz sözü ile tamamlıyorum, ‘Kuvvetli iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak olmasını bil.’ Diyerek hepinizi selamlıyorum” diye konuştu.

 

İnsan merkezli

Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Haftamızın esnafımıza yıl boyu bol kazanç getirmesini temenni ediyorum. Ahilik Teşkilatının kuruluşu, mayası, tarihi süreci ve toplumumuza kattığı değeri hatırlamış olduk. İnsanı merkeze oturtan, eşrefi mahluk bilen ona göre kıymet veren bir milletiz. Bunun yansımalarını tarih boyunca hem medeniyetimizde hem yönetim sistemi ve sivil organizasyonlarda görmemiz mümkün. Bunun adeta cisimleştiği yer Ahilik Teşkilatı” dedi.

 

Esnaf merttir

Kaldırım, “ Ahiliğin Felsefesinde şu vardır. Esnafın önce kapısı açıktır, sonra eli açıktır ama en önemlisi gönlü açıktır. Bundan daha kıymetli bir şekilde esnafımızın kıymetini anlatacak bir söz yoktur. Bu da şunu gösterir esnafımız merttir, cömerttir, misafirperverdir ve sadece kendisini değil toplumu düşünen bir müessesedir. Tarihten beri üstüne koya koya gelmiş bir teşkilat son olarak esnaf ve sanatkarlar odaları birliği olarak şeklini almıştır. Öneli olan bunun üstüne koyarak devam etmektir” şeklinde konuştu.

 

32 bin esnaf var

Vali Kaldırım, “Esnafımız toplumumuzun bel kemiğini oluşturur. Alın teri ile kazancı ile ortaya koyduğu değerler ile toplumun mayasını oluşturur. Sakarya’mızda 32 bini aşkın esnafımız var. Bunun 6 bini kadın girişimci. Bu çok önemli. Ayrıca başkanımızın bunu bir projeye dönüştürmesini ve kurumsallaştırmasını da çok kıymetli olduğunu ifade ederek kendisini tebrik ediyorum. Kuşaklardan beri aktarılan zanaatların devam ettirilmesi ve yaşatılması ve günümüz teknolojine uydurularak dünya ile rekabet ettirilmesini sağlamanın en önemli nüvesi esnafımızdır. Özellikle bunu sağlamak için esnaf odamızın çok güzel çalışmaları var” diye konuştu.

 

Yılın esnafı belirlendi

Konuşmaların ardından ise Şed kuşanma ve ödül töreni yapıldı. Yılın Ahisi İbrahim Zengin olurken, Zengin’e şedini Vali Kaldırım, SESOB Başkanı Alişan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Beşel ve Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu giydirdi.

 

Yılın kalfa ve çırağı

Törende ayrıca yılın kalfası seçilen Mevlüt Atış ve yılın çırağı seçilen Latif Yıldırım’a plaketleri takdim edildi. Tören sonrasında ise esnaf ve sanatkar odaları tarafından açılan örnek işyeri stantları gezildi. Programın sonunda ise Geleneksel Ahi Pilavı dağıtımını Vali Çetin Oktay Kaldırım gerçekleştirdi. Ahilik Kültürü Haftası Cuma gününe kadar çeşitli programlarla kutlanmaya devam edecek.

 

14 Eylül 2021 , Salı Bu haber toplam 212 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU