Günün Tarihi:6 Aralık 2021

‘Unkapanı yeniden ihale edilecek’


Büyükşehir Meclisi’nde Unkapanı Meydanı Projesi için yeniden ihaleye çıkacaklarını söyleyen Başkan Yüce, “Yüklenici firma, kanuni olmayan şekilde zam talebinde bulunduğu için iş feshedilmiş ve yeni ihale hazırlığına girilmiştir” dedi.

Meclis toplandı

Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı olağan meclisi dün Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirildi. 64 gündem maddesinin karara bağlandığı toplantıda belediye çalışmaları ve gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, aşılamanın hızlandığını ve Sakarya’nın yüzde 80’lik oranla “mavi şehir” kategorisine girdiğini ifade etti. Vatandaşlara ‘aşıyı ihmal etmeyin’ çağrısında bulunan Başkan Yüce,  salgında tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekti.

 

Aşı çağrısı

Başkan Yüce, “Malumunuz Kovid-19 salgınına karşı aşılama programımız çok hızlı ve etkili bir şekilde devam ediyor. Sakarya olarak hamdolsun yüzde 80 civarında aşılama oranıyla haritada mavi renge kavuştuk. Aşı olmayı ihmal etmeyelim. Tedbirleri elden bırakmayalım. Çevremizde bilinçsizce hareket eden kardeşlerimizi uyaralım. İnşallah hep birlikte gayret ederek biran evvel bu salgından kurtulalım” şeklinde konuştu.

 

Kesintisiz hizmet

Göreve geldikleri günden bu yana 29 ayda, kentin dört bir yanında yenileme ve düzenleme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Başkan Yüce, Erenler Yeni Sakarya Köprüsü civarında bulunan Sakarya Park’ın yanına lunapark inşa edileceğinin müjdesini verdi. Yüce, projeyle ilgili detayları çalışmaların yapılmasından sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

 

İl Ormanı işletmesi

Başkan Yüce, “Malumunuz İl Ormanı Tabiat Parkının işletim hakkını aldık. Parkımızı tabiri caizse baştan sona yeniledik. Bisiklet yolları ve yaya geçitlerinin boyamaları yapıldı. Yaya, bisiklet ve araç yollarını rengârenk oldu. Yeni yüzümüzle hemşerilerimizin beğenisini kazandık. Çok şükür ormanımız yaz sezonunda piknik, doğa yürüyüşü ve sportif aktiviteler için ziyaretçi akınına uğradı. İl Ormanı, artık şehrin en gözde doğal mekânı haline geldi” dedi.

 

Lunapark yapılacak

Ekrem Yüce, “ Ayrıca park içindeki Bungalov Evlerinin onarım ve düzenleme işlemleri yaptık ve misafirlerimizi ağırlamaya başladık. Ağaçlık alandaki Macera Park ise eğlencenin yeni adresi oldu. Yine Sakaryapark kenarında hemşerilerimizin ailecek vakit geçirebilecekleri, çocuklarımızın eğlenebilecekleri bir lunapark inşa ediyoruz. Bu projemizle ilgili detayları, çalışmalarımızı yaparak inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. İl Ormanı Tabiat Parkının ve Lunaparkın şehrimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

 

Yeniden inşa ettik

Göreve geldikleri günden bu yana, toplamda 29 aylık süreyi hizmetle dolu geçirdiklerini ifade eden Başkan Yüce,  “Bu ay itibariyle görevimizin başındaki 29’uncu ayımızdayız. Hamdolsun bu 29 ayı hizmetle dolu-dolu geçirdik. Göreve geldiğimiz ilk günlerde söz verdiğimiz gibi ‘Sakarya’da asfaltlanmamış yol bırakmayacağız’ gayretiyle çalışıyoruz. Geçtiğimiz 28 ayda şehrimizin cadde ve sokaklarında 1 milyon tondan fazla asfaltlama çalışması yaptık. Böylece 300 milyon liraya yaklaşan yatırımla 700 km’yi aşan yol yapmış olduk. Hepsini saymaya meclisimizin vakti yetmez ancak şehrin merkezini ve önemli noktalarını kapsayan toplamda 14 caddeyi sil baştan yeniden inşa ettik”  ifadelerini kullandı.

 

Doku kültürü

12 bin dekarlık alanda Türkiye’de üretimin 3’te 1’ini yapan Sakarya’nın süs bitkiciliğinde ülkede en önemli merkez olduğunu belirten Yüce, “Sakarya 12 bin dekarlık üretim alanıyla ağaç gurubu süs bitkilerinin üretiminde ülkemizin en önemli merkezidir. Türkiye’de üretilen ağaç gurubu süs bitkilerinin 3’te 1’i Sakarya’da üretiliyor. Bu üretimimiz çeşitli sebepler ve organizasyon zafiyeti sebebiyle çoğunlukla iç piyasada değerlendirilebiliyor. Fakat özellikle Avrupa ülkelerindeki peyzaj ve süs bitkiciliği üretimi hayli azalmış durumdadır. Ellerindeki stoklar tükeniyor. Mecburen ithal ürünlere yönelerek bu açığı kapatmak istiyorlar. Tüm dünya üretimde, doku kültürü yöntemini kullanıyor. İşte biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Fidan Anonim Şirketimiz eliyle doku kültürü laboratuvarı kuruyoruz” diye konuştu.


 ‘Telin ediyorum’

Konuşmasının devamında CHP İl Başkanı Ecevt Keleş’in Unkapanı Meydanı Projesi ile ilgili eleştirisine cevap veren Başkan Yüce, “Gece gündüz bu şehir için çalışan bir kardeşiniz olarak bunu şiddetle telin ediyorum. Benim paramın hesabını sen mi biliyorsun? Ben her kuruşun hesabını bilen planlayan ciddi bir mühendisim? Yılların mühendisi ve proje adamıyım. Doğu Karadeniz’de yüzlerce proje yaptım. ‘Paran yoksa neden ihaleye çıktın’ ne demek. Bu çocuk oyuncağı mı? Halkımız ile omuz omuza belediyemizi sevk ve idare ediyoruz” dedi.

 

Zam talep etti

“Ödenek sıkıntısı sebebiyle yüklenici firma iş bıraktı” şeklindeki iddialara cevap veren ve bahse konu iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Başkan Yüce, firmayla olan iş akdinin “Kanuni olmayan şekilde zam talep ettiğini” gerekçesiyle feshedildiğini ve yeni ihale hazırlığına girildiğini vurgulayarak, “Ödenekle ilgili bir sorun yok, iddialar asılsızdır. Meydanımız yakında önce kısmen, sonra tamamen vatandaşımızın hizmetine açılacaktır” dedi.

 

Yüzde 85’i ödendi

Başkan Yüce, “ Büyükşehir Belediyesi Un Kapanı Meydanı düzenlemesi şadırvan işi 17.07.2020’de sözleşmesi imzalanmış olup 04.09.2020 tarihinde yer teslimi yapılarak faaliyete başlanmıştır. İhale bedeli 5 milyon 618 bin TL olan işin 3 milyon 770 bin TL tutarındaki kısmı hak edişe bağlanmıştır ve bu hakkedişlerin yüzde 85’inin ödemesi gerçekleşmiştir. Gelinen süreçte firma tarafından işin %64’lük kısmı tamamlanmış ve yaşanan fiyat artışları da bahane edilerek fiyat farkı talebinde bulunulmuştur.  Yüklenici firma, kanuni olmayan şekilde zam talebinde bulunduğu için iş feshedilmiş ve yeni ihale hazırlığına girilmiştir. Ödenek ile ilgili bir problem yok, iddialar da asılsızdır. Yüklenicinin talep ettiği fiyat farkları kanunen mümkün olmadığından kendisine olumlu dönüş yapılamamış ve buna istinaden firma bu şartlarda yükümlülüğünü yerine getiremeyeceğini noter kanalı ile beyan etmiş ve idaremiz tarafından kanunun ilgili maddelerine istinaden süreç başlatılmış, iş feshedilmiştir” dedi.

 

Yeni ihale hazırlığı

Yüce, “İdaremiz tarafından hemen yeni bir ihale hazırlığı içine girilmiş ve en kısa zamanda yeni ihaleye çıkılmak için hazırlığa başlanmıştır. Şuan itibari ile SEDAŞ tarafından yeraltı trafolarının yerine koyulması ve bunları besleyen hatların çekilmesi işlemleri devam etmekte olup hemen akabinde tarafımızca saha betonları atılacak ve saha etrafındaki örtüler sökülüp meydan önce kısmen sonrasında tamamen vatandaşlarımızın kullanımına açılacaktır”  diye konuştu. Başkan Yüce konuşmasının devamında şehre moral veren haberlerin gazetelerde yer alması gerektiğini belirtti.

 

Servis yolu

Yüce’nin konuşmalarının ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li  Erbay Kayatürk, Ekrem Yüce’ye geçmiş olsun dileklerini iletti. Kayatürk’ün ardından söz alan Saadet Partisi Meclis Üyesi Ahmet Şen ise Pamukova’daki sulama problemleri ve 5 mahallenin ulaşımını sağlayan servis yolunun durumu hakkında eleştirilerde bulundu.

 

Kararı kamuoyu verir

CHP’li Şaban Koludra ise, “CHP İl Başkanı belli ki müteahhittin işi bırakmasının ardından kendisine verilen bilgilerle bir tenkitte bulunmuş. Doğru sizde ise siz de çıkar kamuoyuna aktarırsınız. Kararı kamuoyu verir. Hiddetle ve şiddetle karşılamamak lazım” dedi. Yüz yüze eğitimin yeniden başlamasının da sevindirici olduğunu ifade eden Koludra, “Tedbirlerin kesinlikle alınması gerekiyor” diye konuştu.

 

15 milyonluk kredi

Gündem dışı konuşmaların ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin imar komisyonlarından gelen ilk 20 maddesi ile 21,22, ve 23’üncü maddeleri oy birliği ile kabul edildi. 24 ile 48 arasındaki maddeler ise imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi. Gündemin 49 ile 58 arasındaki maddeleri oy birliği ile kabul edilirken belediyenin iller bankasından 15 milyon lira kredi kullanabilmesi için yetki istenen 60’ıncı maddeye CHP ret oyu verdi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. 

14 Eylül 2021 , Salı Bu haber toplam 306 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU