Günün Tarihi:20 Eylül 2021

SAÜ’de Yabancı Dil Kongresi


SAÜ öncülüğünde yedi yıl önce başlatılan Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Kongresi 10 Eylül 2021 Cuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

2021 teması

İlk başladığı yıldan beri, Türkçenin öğretildiği ve ilgi gördüğü ülkelerdeki paydaş bir üniversite ile ortaklaşa olarak Yurt dışında düzenlenen ICOTFL (Internatıonal Congress of Teaching Turkish As A Foreign Language), bu yıl salgın sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleşti. Yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katıldığı ICOTFL 2021!in bu yıl ki teması “2021 Yunus Emre & Türkçe Yılı ve Salgın Döneminde Yabancı Dil Olarak Türkçenin Uzaktan Öğretimi” olarak belirlendi.

 

Türkçe öğrenmek

ICOTFL Düzenleme Kurulu Başkanı ve üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Alpaslan Okur ise “Daha önce her birini farklı ülkelerde düzenlediğimiz bu kongremizi bu yıl şartlar gereği mecburiyetten çevrim içi yapıyoruz. Umut ediyoruz ki bir sonraki kongremizi yine öncekiler gibi Türkçenin konuşulduğu ve öğrenilmek için ilgi gördüğü bir ülkede yaparız. Bugüne kadar yaptığımız kongrelerimizi Üniversitemiz her zaman desteklemiştir. Aynı şekilde Yurt dışındaki kongrelerimizde desteklerini gördüğümüz Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Dil Kurumuna da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yurt dışı

Kongrenin davetli konuşmacısı olarak Yunus Emre Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve MEB Yurt dışı Eğitim ve Yükseköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal Yıldız ile Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şaban Köktürk yöneticiliğinde “Salgın Döneminde Yurt dışında Türkçenin Öğretimi” konulu bir söyleşi yapıldı.

 

Son gelişmeler

Eski bir Sakarya Üniversitesi öğrencisi olan ve önceki Afganistan yönetiminde belediye başkanlığı yapan Khudabery Nazary ile Prof.Dr. Alpaslan Okur yöneticiliğinde “Son Gelişmeler Kapsamında Afganistan’da Türklerin ve Türkçenin Durumu” adlı özel bir oturum yapıldı.

 

Eş zamanlı

Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretim merkezleri yöneticileriyle de “Salgın Döneminde Türkiye’deki Türkçe Öğretim Merkezleri ve Türkçenin Uzaktan Öğretimi” adlı bir panel Prof. Dr. İsmail Güleç başkanlığında yapıldı. Kongre aynı zamanda eş zamanlı olarak iki ayrı salonda yurt içinden Yurt dışından katılan akademisyenlerin ağırlıklı olarak Türkçenin uzaktan öğretimi konularındaki tebliğlerin sunulmasıyla tamamlandı.

 

 

14 Eylül 2021 , Salı Bu haber toplam 228 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU