TCDD’nin başka işi yok mu? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

TCDD’nin başka işi yok mu?11 Ekim 2021, Pazartesi

Son yıllarda TCDD İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nün demiryolları açısından Sakarya  ile arası pek iyi değil.  Daha önce Haydarpaşa’ya kadar giden Ada Treni’ni Pendik’e çektiler. Bizim kuşağın o unutulmaz Haydarpaşa-Karaköy arasındaki vapur nostaljimizi yok ettiler. Pandemi nedeniyle duran şehirlerarası tren seferleri yeniden başladıktan sonra, Ada Trenini şehir merkezine sokmadılar. Önce Arifiye’ye kadar gelen Ada Treni, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün lütfu(!) ile ancak Mithatpaşa İstasyonuna kadar geldi. Son yerel seçimler öncesinde ise Ada Treni bir seçim yatırımı olarak yeniden merkeze kadar büyük bir siyasi gösteriş ile geldi.  Pandemi dönemi bittikten sonra Ada Treni yeniden hizmete girdiğinde ise bu kez Mithatpaşa-Adapazarı arasındaki elektrik hatlarında  bakım çalışması yapılacağı gerekçesi ile Mithatpaşa İstasyonuna kadar gelmeye başladı. Daha öncede belirttim madem  Mithatpaşa- Adapazarı arasında hat bakım çalışması yapılacak bunu neden tren seferlerinin yapılmadığı 1,5 yıl boyunca yapmadınız?

                           Balıklı iş merkezi projesi geri mi geliyor?

TCDD 1. Bölge  Müdürlüğü şu anda ayrıntılarını kendilerinden başka kimsenin bilmediği kapalı kapılar arkasında oldu bittiye getirilmeye çalışılan bir proje için düğmeye basmış durumda.

Proje ile ilgili net bir bilgi yok. Gar Meydanı’nda  proje ile ilgili zemin etütleri yapılmaya başlandı. Kulaktan kulağa duyduğumuz kadarı ile Gar Binası yıkılıp yerine artık iki katlımı 3 katlımı yeni bir bina yapılacak. Daha doğrusu yıllar önce balıklı iş merkezi projesi gibi yapılacak. Umarım bu iş merkezinin bir köşesinde Gar Müdürlüğü ve trenlerin hareket edebilecekleri bir alan bırakırlar. Bu arada istasyonu yeniden Mithatpaşa’ya kaydırılırsa hiç şaşırmam.

                         Milletvekillerinin haberi var mı?

Tabi bu arada benim en çok merak ettiğim TCCD  1. Bölge Müdürlüğü’nün yapmaya başladığı bu iş merkezi projesinden  AKP Sakarya Milletvekilleri’nin haberi var ? En azından   TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar bilgi verdi mi yoksa “Hem bizim tarlada hem de bizsiz mi?” bir şeyler yapmaya çalışıyor?

TCDD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir kurum. Aynı bakanlığın Sakarya’da şehrin göbeğine çok katlı işyeri yaptırmasından çok daha önemli sorunlarımız var.

Örneğin; şehir içi ulaşımında raylı sisteme geçilmesi gibi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehrin göbeğine iş merkezi yaptıracağına, buraya harcanacak para ile raylı sistem projemizin gerçekleşmesini sağlasın.

Hasarlı değil

Kimse “Gar binası hasarlı, onun için yıkıp yerine depreme dayanıklı bina yapacağız” kisvesi ile şehir merkezine AVM yapmaya kalkmasın. Daha doğrusu şu anda yapmaya kalktılar. Henüz yolun başında bu işe birileri “Dur” demeli.  TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar’ın kamuoyuna bilgi vermeden (Sanıyorum AKP Sakarya Milletvekillerine de bilgi vermedi) Adapazarı Merkezine AVM binası yaptırma cesaretini nereden alıyor bilemiyorum?

Bildiğim  Sakarya genelinde hasarlı binalarda hizmet vermeye çalışan resmi kurumlar hala var. Depremde hasar görmeyen Gar binasını yıkıp yerine  AVM yapmaya çalışılacağına hasarlı resmi dairelere çözüm bulmaya çalışmak gerekir.