Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Çiftçi mısıra sahip çıkmalı’


Kuru mısır piyasasının bu sene yüksek olduğunu belirten Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, “ Çiftçimiz mısırına sahip çıksın. Piyasaya talebin üzerinde ürün verilmezse fiyatı tüccar değil üretici belirler” dedi.

Mısır hasadı

Sakarya’da dane mısır hasadına az bir zaman kalırken, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, mısır fiyatları konusunda çiftçilere uyarılarda bulundu. Sakarya’da hasadın önümüzdeki günlerde başlayacağını ifade eden Bayraktar, “ Ülke piyasasında dane mısırın tonu 2 bin 600- 2 bin 700 lira civarında değişiyor. Yurt dışından getirilen mısırın limandan teslim fiyatı da 310 doların üzerinde. Yani dış piyasa ile iç piyasadaki fiyat aynı seviyede. Yurt dışından mısır gelecek fiyatlar düşecek söylemlerine kulak asılmasın” dedi.

 

Arz yavaşlatılmalı

Piyasanın belirlenmesinde çiftçinin önemli rol oynayacağını ifade eden Bayraktar, “ Fiyatlar iyi seviyede. Bu noktadan sonra çiftçinin elindeki ürünü bir anda piyasaya sürmemesi çok önemli. Arzı yavaşlatmalıyız. Talebin üzerinde ürün piyasaya verilmezse kazanan üretici olacaktır. Bunun için de parça parça hasat ve gerekirse depolama yapılmalıdır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tüccarın eline düşmeden piyasayı kendimiz belirleyelim” şeklinde konuştu.

 

Toplantı yapılacak

Sakarya Ziraat Odaları olarak çiftçiye gerekli uyarıları yapacaklarını da ifade eden Bayraktar, “ Mahallelerde düzenleyeceğimiz toplantılarla çiftçilerimize bu durumun önemini anlatacağız. Sakarya çiftçisinin zarar etmesini istemiyoruz. İlk toplantımızı Erenler Büyükesence Mahallesi’nde yapacağız. Çiftçilerimize ürünlerine sahip çıkmaları gerektiğini söyleyeceğiz. Sonrasında da Adapazarı ve Akyazı çiftçilerimizle mahallelerde yapacağımız toplantılarla bir araya geleceğiz” dedi.

 

Denetim yapılacak

Mısırda tane kaybının da önüne geçmek istediklerini söyleyen Bayraktar, “Tarlada yaşanan tane kaybını da engellemek istiyoruz. Yurt dışından mısır ithal eden bir ülkede tarlada tane kaybının olması kabul edilemez. Bunun önüne geçmek için biçerdöver operatör ve sahiplerini bilgilendireceğiz. Tarım İlçe Müdürlüklerimizle birlikte denetimler yapacak araçlardan kaynaklanan zararı engellemeye çalışacağız. Bu sadece çiftçinin değil ülkemizin önemli bir sorunu” diye konuştu. 

22 Eylül 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 304 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU