Mısırda zayiat önlenecek23 Eylül 2021, Perşembe

İlk toplantı yapıldı

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun mısırda tane kaybının önüne geçmek için başlattığı proje kapsamında ilk toplantı dün Akyazı’da Kaymakam Yakup Güney’in de katılımı ile gerçekleştirildi. İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar’ın ev sahipliği taptığı toplantıya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Veysel Meydan, muhtarlar, oda delegeleri ve ilçede mısır ticareti yapan tüccarlar katıldı.

 

Ülke meselesi

Toplantıya başkanlık yapan Akyazı Kaymakamı Yakup Güney mısırın Akyazı ilçesi için öneminden söz ederek, “ yaklaşık yüz bin ton üretimi yapılan mısırda hasat sırasında dane kayıplarının en aza indirilmesinin gerek çiftçi gerek tüccar gerekse ülkemiz açısından milli bir kazanç olacaktır. Ülke olarak ürettiğimiz mısırın ihtiyacımıza yetmiyor. Bu sebeple de mısır ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. Ne kadar az zaiyatla mısırımızı hasat edersek birim alandan ne kadar fazla mısır çıkarırsak o kadar daha az ithalat yapıp dışarıya daha az para öderiz” dedi. Kaymakam Güney ayrıca gerekli tedbirlerin alınacağını ve konuyla ilgili gerekli denetimlerin yapılacağını belirtti.

 

Mahalle toplantıları

Oda Başkanı Ali Şener Bayraktar ise yaptığı konuşmada, biçerdöverlerin hızlı hasat yapmaları, elek ve tabla ayarlarının düzgün olmamasından kaynaklı dane kayıplarının önüne geçilmesi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüyle birlikte gerekli denetim ve kontrollerin yapılacağını söyledi. Bayraktar, “ Mısırın dünya piyasalarında fiyatı arttı, iç piyasada da hasat sırasında arz talep dengesinin bozulmaması halinde üreticiyi memnun edecek fiyatların oluşacaktır. Gerek biçerdöver hasadı konusunda gerekse ürünün satışıyla ilgili alınacak tedbirler konusunda mahalle toplantıları düzenleyerek, üreticilerimizle bir araya gelerek, bilgilendirme ve uyarılarında yapacağız” dedi.

 

İdari para cezası

Akyazı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Veysel Meydan ise Sakarya Valiliğinin konuya ilişkin genelgesindeki hususlar ve uygulanacak idari para cezalarıyla ilgili bilgiler verirken 2021 yılı mısır üretim sezonunun çiftçiler ve ülke için hayırlı bol ve bereketli olmasını diledi. Ziraat Odalarının konu hakkındaki ilk mahalle toplantısı ise dün akşam Erenler Küçük Esence Mahallesi’nde gerçekleştirildi. 

Bu haber toplam 233 defa okundu.

Resim Galerisi