Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘TMO devreye girecek’


Aşırı artan un fiyatları ve sorunlar Bakan Pakdemirli’ye iletildi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyet, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüşerek sektörün çözüm bekleyen sorunlarını ilettiler.

 

Toplantıya katılım

Bakan Pakdemir ile yapılan toplantıya Genel Başkan Balcı’nın yanı sıra Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Halisdemir katılım sağladı.

 

TMO denge oluşturur

Toplantıda özellikle un fiyatlarındaki yüksekliğine dikkat çeken Genel Başkan Balcı “Fırıncı esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Un fiyatları 180-190 TL bandına kadar yükseldi. Bu noktada TMO’nun devreye girmesi ve piyasada bir denge oluşturması çok ama çok önemli. Temennimiz, makul seviyelere çekilecek un fiyatları ile üretici ile tüketicinin karşı karşıya getirilmemesi. İnanıyorum ki; Tarım Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımız en kısa sürede sektörümüzü sevindirecek” dedi.

 

Merdiven altı satışlar

Gelişigüzel yerlerde satılan ekmeklerin sağlık açısından büyük sorun oluşturduğunu, ayrıca son günlerde fırıncı esnafının odun temininde sıkıntılar yaşadığını dile getiren Balcı, “Merdiven altında üretilen ekmeklerin Pazar yerlerinde, sokaklarda, arabalarda, kasaplarda halk sağlığını tehdit eder boyutta satışını istemiyoruz. Salgının yaşandığı bu süreci hijyenik açıdan çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Tarım Bakanlığımızın, yönetmelik tadili ile bu konuyu çözebileceğini düşünüyoruz. Tabii bu arada fırınlarımızın odun temin edebilmesi noktasında da bakanlığımızın bir desteği söz konusu olur ise çok seviniriz” diye konuştu.

 

Koordineli çalışma

Genel Başkan Balcı ve heyeti dinleyen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise, kendisine iletilen sorunları yakından takip ettiğini, çözümü noktasında da çalışmaların koordineli bir şekilde hızlandırılacağını söyledi.

 

TMO çalışıyor

Bakan Pakdemirli, özellikle un fiyatlarının dengede tutulabilmesi için TMO Genel Müdürlüğünün bir çalışma takvimi hazırladığını ve bunun yansımalarının bir ay içerisinde görüleceğini belirterek, “Un fiyatlarını belli bir aralığa oturtmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Un tahsis ettiğimiz firmalar, aldıkları unun karşılığında taahhüt ettikleri fiyatı piyasada uygulayacaklar. Bir rahatlama olacaktır. Bu kanaatteyim” dedi.

 

Hijyenik satışlar

Ekmek satış yerleriyle ilgili de konuşan Bakan Pakdemirli, “Ekmek satış yerlerinin haricinde ekmek satışının hijyenik olmadığı bir gerçek. Bu bağlamda arkadaşlarımız yönetmelik tadili konusunda çalışmalara başlayacaklar.  Önümüze bir yol haritası sunduklarında da inanıyorum ki sıkıntı aşılacaktır. Bizler, halkımızın hijyenik ürünlerle buluşması noktasında tüm çalışanlarımızla birlikte projeler oluşturuyor, takip ediyor, sonuçlandırıyoruz. Fırıncılarımızın odun temini noktasında da ilgili başkanlığımız devreye girecektir. TMO Genel Müdürümüz ve ilgili Genel Müdür ve Başkanlıklarımızla sorunlar çözümlenecektir” dedi.

 

25 Eylül 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 441 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU