Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Yapılandırmada son günler


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu.

Titizlikle çalıştık

İl Müdürü Çavuş yapılandırmada son günlere, “Prim borcu olan vatandaşlarımızın yapılandırmanın avantajlarından faydalanmasını sağlamak için İl Müdürlüğümüz ve Merkez Müdürlüklerimiz ile birlikte büyük bir özveri ve titizlikle çalıştık’’ dedi.

 

Ödeme kolaylığı

Çavuş, yapılandırma kanununun prim borcu olan vatandaşlara ödeme noktasında da büyük kolaylıklar sağladığını ifade ederek, son başvuru tarihinin 30 Eylül Perşembe olduğunu, borçlu işveren ve sigortalılara hem ödeme kolaylığı sağlandığı, son güne kalmadan bu avantajdan yararlanmak için başvuruların yapılması gerektiğini hatırlattı. 

 

Hangi borçlar

Çavuş, “Yapılandırma kapsamına giren borçlar bir kez daha hatırlatmak gerekirse;

2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş;

* Sigorta primleri,

* Genel Sağlık Sigortası primleri,

* İşsizlik sigortası primleri,

* 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları,

* İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,

* Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

* Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar,

* İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri,

* 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar,

* Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri,

* 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler yapılandırma kapsamındadır” dedi.

 

Taksit imkanı

Ödemelerde taksit imkanı olduğunu bir kez daha hatırlatan Çavuş, taksitlendirmenin şöyle olacağını ifade etti. “İkişer aylık periyodlarla; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği ile ödeyebilme imkanı bulunmaktadır. Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımız Kanundaki vade farkını ödenmek suretiyle; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebilecekler. 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir. Tercih edilen taksit sayısına göre güncellenecek tutar katsayılara göre belirlenecektir.

*6 eşit taksit için (1,09)

*9 eşit taksit için (1,135)

*12 eşit taksit için (1,18)

*18 eşit taksit için (1,27)

Borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre taksitlendirmiş veya 7256 sayılı Kanuna göre borcunu yapılandırılan ve hala taksitlerini ödemekte olanlar da kalan taksit tutarlarını yapılandırabileceklerdir” dedi.

 

Peşin ödeme avantajı

İmkanı olan işveren ve sigortalılar için Peşin Ödemenin daha avantajlı olduğunu beyan eden İl Müdürü Çavuş, “Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir.

*Prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %10'nun, en son 30 Kasım 2021 tarihine kadar veya geç ödeme zammıyla birlikte 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının %90'ı silinecektir.

*İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %50’sinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE tutarının %50’si silinecektir” dedi.

 

‘Borçlu işveren kalmasın’

Çavuş, başvuruların kolay bir şekilde e-Sigorta ve e-Devlet kapısı üzerinden ya da şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Sosyal Güvenlik Merkezinden yapılabileceğini belirtti. Sakaryalı hemşerilerimize hizmet etmekten onur duyduklarını ifade eden Çavuş, “Borçlu işverenimiz kalmasın sloganıyla bu yapılandırma dönemini tamamlamak istiyoruz” dedi.

 

28 Eylül 2021 , Salı Bu haber toplam 222 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU