Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Yılsonunda teslim edilecek’


SATSO Meclisinde Toyota Hastanesi hakkında konuşan Meclis Üyesi İbrahim Berat Kara, “ Yapımı şirketimiz bünyesinde olan bu hastane Şubat 2020 yılında sözleşmesi yapılmış ve teslim tarihi ise 25 Aralık 2021’dir. İnşallah yılsonunda orayı da teslim edeceğiz. İlerleme yüzdesi de yüzde 74’tür” dedi.

Meclis toplandı

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Eylül Ayı Olağan Meclisi dün gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında toplanan mecliste yönetim kurulunun faaliyetleri ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yeni eğitim ve öğretim yılı pandeminin gölgesinde başladığını ifade etti. Altuğ, “Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Çeşitli sebeplerden dolayı aşı olmayan binlerce vatandaşımız var” dedi.

 

Etkin mücadele

Aşının öneminden söz eden Altuğ, “Salgın ile etkin mücadelenin aşıyla olacağını, vaka sayılarındaki düşüşün aşılanma ile mümkün olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sağlık il müdürlüğünden aldığımız son verilere göre nüfusumuzun yüzde 75’i birinci doz aşısını tamamlamış durumda, ikinci doz ise 61 oranındadır. Temizlik, maske, mesafe kurallarına dikkat edelim. Aşı olarak korunurluğu arttırabiliriz. Türkiye ekonomisi bir kapanmayı daha kaldıramaz. Lütfen tüm kurallara uyalım” şeklinde konuştu.

 

Yeni politikalar

Pandeminin küresel ekonomide dengeleri de değiştirdiğini söyleyen Altuğ, “Bu doğrultuda ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için tüm kesimlerle daha dinamik bir iş birliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Biz iş dünyası temsilcileri olarak; bu dinamik iş birliğinde fonksiyonel bir şekilde yer almaya, ortak akıl ile ilimiz ekonomisindeki sorunların çözümüne destek olmaya gayret ediyoruz. Salgın süreci bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok. Bu doğrultuda ihracat ve üretimin artırılmasına yönelik yeni politikalar geliştirilmeliyiz” dedi.

 

Dijital çağ

Altuğ, “Bir şeyi de tekrar hatırlatmak isterim ki kabul etsek de etmesek de artık dijital çağın içindeyiz. Bu gelişime ve değişime direnenler bir bir yok oluyor. Ar- Ge yapmalıyız, inovatif üretime ağırlık vermeliyiz. Kısacası her zaman dile getirdiğim gibi bu yeni düzenin öncüsü olmalıyız. Sakarya’nın geleceğini bu değişimi yakalayan iş dünyası belirleyecek. Bu sorumluluğu asla unutmayalım!” diye konuştu.

 

Küresel çapta çip krizi

Sakarya’nın son zamanlardaki dış ticaret verilerine dünyada yaşanan sıkıntıların yansımaların görüldüğünü ifade eden Başkan Altuğ, “ En temel problemimiz üreticinin ham madde ihtiyacıdır. Ağustos ayında 224 milyon dolarlık ihracatımız oldu. Ve bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüş yaşandı. Tabii 2020’nin aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 44’lük bir artış görüyoruz. Ancak yeterli değil. Pandemi ile sarsılan sanayi üretimi şimdi de küresel çapta bir çip kriziyle baş etmeye çalışıyor. Çip tedariğinde yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle dünya çapında markalar özellikle otomobil üreticileri üretimi yavaşlatma veya durdurma kararı aldılar. İlimiz ihracatının bel kemiği olan otomotiv üretimi de bu anlamda yavaşladı. Sakarya ihracatındaki temel düşüşün nedeni de budur” dedi.

 

İhracatçı listesi

Şehir adına güzel gelişmeler de yaşandığını söyleyen Altuğ, “Türkiye ihracatçılar meclisi tarafından her yıl açıklanan ilk bin ihracatçı listesinde Sakarya’dan 26 firmamız yer aldı. Listeye giren tüm firmalarımızın işverenlerini ve çalışanlarını kutluyorum. Tüm zorluklara rağmen firmalarımızın bu listede yer almaları çok değerli. Önümüzdeki yıllar için diğer firmalarımıza örnek olacak bu başarının katlanarak artmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Depreme hazırlık

Sakarya’nın depreme hazırlıklı olması gerektiğini de hatırlatan Altuğ, “Tüm kurumlar birlikte büyük gayret ederek ilimiz için çalışıyoruz. Bu emeklerimizin ziyan olmaması için, geleceğimiz için depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Biliyorum bu konuyu çok kısık dile getiriyorum ancak bu bizim gerçeğimiz. Kentsel dönüşümü hızlandırmalı, eylem planlarımızı gözden geçirmeli. Büyükşehir belediyesinin bu konuda çözüm odaklı ciddi çalışmaları olduğunu biliyoruz. Biz de TOBB’un doğal afetlere yönelik oluşturduğu sağlam Kobi Projesi’nde 21 pilot oda arasında yer alıyoruz. Bu kapsamda üyelerimizin deprem gibi doğal afetlere karşı hazırlık ve tedbir çalışmalarına destek olacağız” diye konuştu.

 

Haritadan utanıyorum

Altuğ’un konuşması sonrasında meslek komitelerinin sorunlarını dile getirmek için söz alan Kenan Taçyıldız, şehrin kalkınması için eğitime ihtiyaç olduğunu ifade etti. Taçyıldız ayrıca sınav odaklı eğitim sisteminin de değişmesi gerektiğini söyledi. Aşılamada Sakarya’nın geride olmasını da eleştiren Kenan Taçyıldız, “ Velilerimize ve lise öğrencilerimize sesleniyorum. Aşı olunsunlar. Aşı karşıtı olanları anlamıyorum. Nereden çıktı bu karşıtlık? Çevremize zarar verme hakkımız var mı? Haritaya baktığımda utanıyorum. Sadece Sakarya var Marmara’da turuncu olan” dedi.

 

Hastane yıl sonunda

İnşaat sektöründe maliyetlerin iki katına çıktığını ifade eden meclis üyesi İbrahim Berat Kara, “ 2020 yılı Ocak ayından beri inşaat maliyetleri iki katına çıktı. Kamu ihale kurumuna göre müteahhitlik karı azami yüzde 25’tir. Maliyetlerin yüzde 150 artmasına rağmen fiyat farkı verilmedi ve hala da gündemde yok. Bir kuruş fiyat farkı almadan zarar ettiği halde işlerine devam eden müteahhitler en azından saygıyı hak ediyor diye düşünüyorum. Toyota Hastanesi ile ilgili yazılar yazılıyor. Yapımı şirketimiz bünyesinde olan bu hastane Şubat 2020 yılında sözleşmesi yapılmış ve teslim tarihi ise 25 Aralık 2021’dir. İnşallah yılsonunda orayı da teslim edeceğiz. İlerleme yüzdesi de yüzde 74’tür” dedi. 

Meclis öncesinde Başkan Akgün Altuğ ve meclis üyeleri Teknofest Effiency Challenge Yarışmasında Görsel Tasarım Ödülü alan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi MTAL öğretmen ve öğrencileri ile bir araya geldi. Yarışmada takıma sponsor olarak destek veren üyelere de plaket takdim edildi.

 

 

30 Eylül 2021 , Perşembe Bu haber toplam 347 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU