Günün Tarihi:18 Ekim 2021

SAİTEM teknoloji yolculuğunda


SAİTEM teknoloji yolculuğunda Yerli teknolojiye ilgiyi arttırmak amacıyla yapılan TEKNOFEST yarışmaları sonrasında birinci olan Karadeniz Teknik Üniversitesi takımıyla, ikincilik elde eden Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), “Milli Teknoloji Yolculuğu” isimli proje için yola çıktılar.

Türkiye turu

Proje kapsamında iki takım, kendi geliştirdikleri ve derece elde eden araçlarıyla İstanbul’dan yola çıkarak Trabzon’da sonlanacak bir Türkiye turuna çıktılar. Yolculuk sırasında yol güzergâhındaki illerde mola verip oradaki gençleri Milli Teknoloji Hamlesine katılmaya davet ederek, bu konuda büyük bir görev yerine getirmiş olacaklar.

 

Bolu’ya uğurlandı

Projenin Sakarya durağında, takımlar Sakarya Üniversitesi Helikopter Pistindeki alanda araçlarını tanıtıp sergiledikten sonra protokolün de katıldığı bir programla sonraki durakları olan Bolu’ya uğurlandılar.

 

İstihdam piyasası

Program kapsamında konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, takımları başarılarından ve gayretlerinden dolayı tebrik ederek, “TEKNOFEST çerçevesinde Türkiye’nin birçok yerinden gençler bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunma fırsatını elde ettiler. Bu tür fırsat ve tecrübeler, öğrencilerin üniversite hayatlarını renklendirmekle kalmayıp, onları adeta ikinci bir üniversite bitirmiş gibi donatmakla birlikte istihdam piyasasında avantajlı konuma getiriyor” dedi.

 

Gençliğe sonsuz güven

Savaşan, “Gençliğe güvenimiz sonsuz. Bugün Türkiye’de gençliğin donanımı, hayalleri ve somut katkıları geçmişe göre çok ileri düzeyde. Dolayısıyla gençlerimizin sayesinde gelecekte çok daha ileri teknolojileri ülkemize ve insanlığımızın hizmetine sunacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Evinize hoş geldiniz

Gençlere bu imkanı sunan ve yaptığı teknoloji hamleleriyle dünyanın dikkatini çeken T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkürlerini ileten Başkan Yüce, “İstanbul’dan başlayan ve şehrimizden Trabzon’a kadar devam edecek olan Milli Teknoloji Yolculuğu etkinliği kapsamında şehrimize gelen tüm kardeşlerimiz şehirlerin şehri Sakarya’mıza hoş geldiniz. Bizim güzel bir sloganımız var: Sakarya bizim evimiz, dünyayı misafir ederiz. Burası da sizin evinizdir. Evinize hoş geldiniz. Teknofest yarışmasında otonom araçlar kategorisinde ikinci olan Sakarya Üniversitesi öğrencilerimizi, ekibimizi ve danışman hocalarını yürekten kutluyorum. Ayrıca yine aynı yarışmada enerji verimliliği kategorisinde yarışan ekibimiz de yine ikinci oldu. Aynı şekilde ekibimizi ve danışman hocalarını yürekten kutluyorum” dedi.

 

Emin adımlarla

Başkan Yüce, “Öncelikle Cumhurbaşkanımız önderliğinde son yıllarda artarak devam eden yerli teknolojilere verdiğiniz katkılardan sizlere teşekkür ediyorum. Güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Uzay çalışmalarımız tarihimizde hiç olmadığı denli hız kazandı.

Tüm dünyanın gözü Yerli ve Milli Savunma Sanayimiz üzerinde. Korona virüsle mücadele için geliştirdiğimiz aşı kısa zamana içerisinde tüm dünyanın hizmetine sunulacak. Yerli aracımız TOGG seri üretime başlıyor. Karadeniz’de çok zengin doğalgaz rezervlerine ulaştık. Tüm bunların mimarı elbette siz gençlersiniz” ifadelerinde bulundu.

 

Ülkenin geleceği

Bilimin ışığında ilerleyen ve bu konuda üretme çabasında olan gençlerin her zaman destekçisi olacağını açıklayan Başkan Yüce, “2018 yılından beri düzenlenen Teknofest, bizlere gösterdi ki ülkemizin gençlerine eğer fırsat verilirse her şeyi yapabilecek bilgi ve kudrettedir. Devletimizin kendilerine sunduğu eğitim imkânlarını en güzel şekilde değerlendiren ve edindiği bilgiyi yine milletimiz ve devletimiz için kullanan tüm gençlerimizi, cevherlerimizi kutluyorum. Ülkemizin yarınları olan genç kardeşlerim; ülkemizin geleceği sizlerin elindedir. Sizlerden ülkemiz adına çok şey beklediğimizi bilmenizi isteriz. Bizler yarınların inşası konusunda geleceğin asıl sahibi olan sizlerin hayatını kolaylaştırmak ve her türlü üretiminizi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sizlerin elde ettiği başarılar bizleri çok gururlandırıyor” dedi. 

1 Ekim 2021 , Cuma Bu haber toplam 305 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU