Günün Tarihi:18 Ekim 2021

İnşaat sektöründe işbirliği


Kocaeli ve Sakarya’nın ortak toplantısı SATSO’da yapıldı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve müteahhitlik, mimarlık ve mühendislik ile iştigal eden 18. ve 34. Meslek Komiteleri, Kocaeli Ticaret Odası işbirliği için toplantı yaptı.

Toplantıya katılım

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, Başkan Yardımcıları Cengiz Bayar ve Ali Çelik, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Mikail Kayacı ile SATSO 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül katıldı. Toplantıda iki şehrin, kentleşme faaliyetleri, müteahhitlik ve inşaat sektöründeki faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Sağlam yapılaşma

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren SATSO Başkanı Altuğ, 22 yıl önce yaşanan Marmara Depreminden en çok etkilenen iki ilin inşaat sektöründe işbirliği yaparak sağlam yapılaşma konusunda öncü ve örnek olmalarının önemine değindi. Başkan Altuğ, Sakarya’daki inşaat sektörünün en iyi şekilde hizmet vermesi, tüm afetlere karşı hazırlık yapılması açısından TOBB’un Sağlam KOBİ Projesi’nde de 22 pilot bölgeden biri olduğunun altını çizdi.

Düzenli kentleşme

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar ise, 34. Meslek Komitesi’nin sektörel faaliyetleri hakkında bilgi vererek,  SATSO yönetiminin depreme hazırlık ve düzenli kentleşme konusundaki hassasiyetinin her zaman gündemde olduğunu ve bu konunun şehrin geleceği açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Ham madde sorunu

Başkan Murat Bayrak, inşaat sektörünün yaşadığı sorunlar ile ilgili değerlendirmede bulunarak özellikle hammadde temini ve fiyatlardaki artışların meslek mensuplarını zora soktuğunu ifade etti. Bayrak, müteahhitlerin her koşulda üretmeye, istihdam sağlamaya devam ettiğini, inşaat sektörünün gelişen teknolojilere uygun şekilde olası afetlere uygun olarak faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Güvenli yapı

18. Komite Başkanı Ergül, mühendislik ve mimarlık hizmetleri ile iştigal eden üyeleri temsilen ciddi bir üye potansiyeline sahip olduklarını ve bu firmaların mesleğin getirdiği sorumluluk çerçevesinde hizmet etmelerine destek olmak adına çeşitli çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek güvenli yapılar oluşturmanın güçlü bir gelecek inşa etmek anlamına geldiği vurguladı.

İki şehrin işbirliği

Diğer katılımcılar da sırasıyla sektörün mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili görüşlerini dile getirdi. İnşaat sektörünün gelişmesi ve geleceğe hazırlanması anlamında iki şehrin işbirliğinden memnuniyet duyacaklarını belirterek, istişare toplantılarının devamını temenni ettiler. Toplantıda, illerdeki laboratuvar ve yapı denetim firmalarının sayısının artması gerektiği, yapı denetim ve inşaat firmalarında sertifikalı personellerin azlığı konularında da görüş bildirildi.

 

 

 

7 Ekim 2021 , Perşembe Bu haber toplam 252 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU