Yenikent ilçe olmalı mıydı? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yenikent ilçe olmalı mıydı?23 Kasım 2021, Salı

Yenikent deprem sonrası Sakarya’nın yeni yerleşim alanı olarak belirlendi. Yenikent’i oluşturan Karaman, Camili ve Korucuk köylerinin bulunduğu alanın yeni yerleşim alanı olarak belirlenmesinde zemininin sağlam olması etkili oldu. Zamanın Valisi Cahit Kıraç, yeni yerleşim alanı olarak burasının belirlenmesini eleştirenlere “Yeni yerleşim alanı zemininin sağlam yerde oluşmasını eleştirenler 20-30 yıl sonra bana hak vereceklerdir” demişti. Dilerim Kıraç’ı haklı çıkartacak yeni bir deprem felaketi yaşamayız ancak periyodik olarak sanki yaklaşıyor gibi.

Yenikent’in 2010 yılında ilçe olması için burada oturanlar bayağı bir girişimde bulunmuşlardı. Bu girişimler  amacına ulaşmamıştı hatta o günlerde Camili’ye gelen zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ilçe olmak istendiği pankartlar eşliğinde iletildiğinde, şöyle yanıt vermişti: “ Daha ne istiyorsunuz? Bakın size valiliği getirdik.” Hemen yanında bulunan zamanın valisini işaret ederek “ İşte valiniz yanımda beğenmiyorsanız değiştirelim” sözleri ile Mustafa Büyük’ün Yenikent’in ilçe olma isteğine noktayı koymuştu.

Yenikent ve  raylı sistem

İşin doğrusu deprem sonrası Yenikent’in  bir ilçe olabileceğini düşünmemişler sadece insanların geceleri kalabilecekleri bir yerleşim olarak planlanmış. Tabir yerinde ise Yenikent  şu an için Türkiye’nin 100 bine yakın  nüfusu ile Türkiye’nin en büyük pansiyonu konumunda.

Yenikent’in cazibe merkezi olması için valiliğin ve adliyenin burada hizmet vermeye başlaması bölgeye pek fazla cazibe getirmedi. Çünkü bölgede sosyal donatı alanları yeterli değil. İlk başta Karaman ve Camili arasındaki Çark Deresi kenarında kafeteryaları, piknik alanları, yürüyüş noktaları ile güzel bir proje gündeme gelmişti. O günlerde gündeme gelen proje zaman içinde gümledi gitti.

***

Bugün Yenikent’in en büyük sorunlarından biri ulaşım olarak duruyor. Hele de Yenikent’te inşaatı başlayan bin yataklı hastane hizmete girdiğinde  şimdiden önlem alınmazsa  ulaşım içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yapımı süren bin yataklı hastanenin bin 400 yataklı olarak hizmet vermesinin mümkün olacağını belirtiyor.

Bin 400 yataklı hastane  görevlileri, hasta yakınları ve ziyaretçiler göz önüne alındığında günde en az 10 bin kişilik bir nüfus yoğunluğu oluşturacaktır. Şu anki ulaşım ağının bu yükü kaldırması mümkün olmayacaktır. Bunun için bana göre tek çözüm yolu Yenikent ile merkez arasında ulaşımda raylı sistemin de devreye girmesi olacaktır.  Her nedense Yenikent merkez arasındaki raylı sistem ilimizin atanmışları ve seçilmişleri tarafından sanki pek desteklenmiyor gibi.

Yenikent Adapazarı arasında gidip gelirken yolun iki tarafında raylı sistemin oluşması gereken her iki taraftaki alanlara bir bakın. Bu alanlar sürekli olarak yeni yeni inşaatlar ile doluyor. Peki, bu alanlar inşaatlar ile dolarken rahmetli Aziz Duran’ın ilk belediye başkanı seçildiği dönemde seçim broşüründe yer alan Yenikent raylı sistemi nerden geçecek?

Sorunun yanıtını bilen varsa bana da söylesin.