Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘UTÇEM Türkiye tarımına değer katacak’


Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği AR-GE Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM) projesi adım adım hayata geçiyor.

 

İklim koşulları

Büyükşehir’in üzerinde çalıştığı UTÇEM, genç girişimcileri desteklenmesi ve sürdürülebilir-yüksek verimli üretim için uygulamaya hazırlanıyor. Çok yönlü tarımsal kalkınma fikriyle donatılan çalışmalarda, proje kapsamında hayata geçecek Tarım Meslek Lisesi’nin üzerinde duruluyor. Öğrencilerin ve Sakaryalı çiftçilerin, kentte toprak yapısı ile iklim koşullarına elverişli ve katma değeri yüksek mahsuller üretilmesi konusunda bilinçlendirildiği proje, Sakarya’da geleneksel ve endüstriyel tarıma yeniden hayat verecek. Proje alanı Erenler Alancuma’da zemin hazırlık çalışmaları yapılıyor.

 

Tarımsal gelişim

İçinde tıbbi, aromatik, meyve bahçeleri, 7 coğrafyadan köy evleri ve eğitim alanları bulunan proje üzerinde büyük bir hassasiyetle çalıştıklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “UTÇEM içinde müze, açık hava tiyatrosu, hobi bahçeleri, adaptasyon ve deneme sahaları, binicilik parkurları, tıbbi ve aromatik bitki ve meyve bahçeleri, bal dolum tesisi ve Türkiye’nin 7 farklı coğrafi bölgesinin yöresel özelliklerini taşıyan köy evleri gibi çok amaçlı tesisler bulunuyor. Bu alanlarda Sakaryalılara her yönüyle ekonomik değere sahip tarımsal gelişim hizmeti veriliyor” dedi.

 

Sakaryalı gençler

Başkan Yüce, “Tarım Meslek Lisesi öğrencileri de hem yaşadıkları şehrin tarımsal kalkınmasına yönelik geliştirdikleri fikirlerini hayata geçirme hem de bunun sonuçlarını görme imkânı yakalıyor. UTÇEM içindeki Tarım Meslek Lisesi’nde Sakaryalı gençler tarımsal üretimin geleneksel ve endüstriyel boyutlarını öğrenip kentimizi bu alanda ileriye taşıyacaklar.  Tarımsal kalkınmanın kaldıracı gençler olacak. Büyükşehir olarak, proje üzerinde büyük bir hassasiyetle çalışıyoruz, çalışmalarımıza hız verdik. Uygulandığında tarıma ışık tutacak, üretime can suyu olacak bir tesise kavuşmuş olacağız.” dedi.

 

Tarım 4.0 vizyonu

Yüce, 4.0 tarım vizyonuyla güçlü bir sistem oluşturup Türkiye’nin tarım geleceğine katkı sunacaklarını belirterek, “Tarım 4.0 vizyonuyla bitkilerin su ihtiyacı, gübre zamanı, ilaçlama süresi ve hasat dönemini belirleyip devreye alan otomatik bir sistem geliştirdik. Böylelikle tarımsal üretimde sürdürülebilirlik ve ürün kalitesini artırıyoruz. Sakaryalı çiftçilerimizin beklentilerini karşılayarak özellikle gençlerimizin tarıma yönelmesini ve bilinçlenmesini hedefliyoruz” dedi.

 

‘Eğitip üreteceğiz’

Başkan Yüce, “UTÇEM ile Sakarya’ya ekonomik ve sosyal fayda kazandırmaya devam edeceğiz. Bu tesis içinde hem eğiteceğiz hem de üreteceğiz. Tarım üzerinde yoğunlaşan bir nesil yetiştirip, Türkiye’nin tarımsal geleceğini garanti altına almak gayemiz. Tam donanımlı ve vizyonel çalışmalarla yarınlarımızı aydınlatacak olan güçlü bir sistem oluşturup, Sakarya ve Türkiye’ye güçlü bir katma değer sunacağız. Sakarya’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

9 Ekim 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 220 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU