Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Üniversite nedir konuşuldu’


Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM) düzenlenen dönemin ilk konferansına Alev Alatlı katıldı. Alatlı “Üniversite Nedir” konusunu ele aldı.

Programın başında Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan bir konuşma yaparak Alatlı’nın Fesüphanallah ve Hafazanallah Nasihatname serisiyle bir kültürü yaşattığını ve kitap okurken sözlük kullanma mecburiyetinde bırakarak kelime haznemizi genişlettiğini ifade ederek Alatlı’ya programa katılımı sebebiyle teşekkür etti. Konuşmaya hayat hikâyesinden bahsederek başlayan Alatlı, yoksul bir ailede doğduğunu, ama bu yoksulluğun insana haddini bildirdiğini, dünyayı düşündürdüğünü ifade etti. Alatlı, “Üniversite nedir?” sorusuna cevap verirken “Üniversite kültür ve bilgi birikiminin yedieminidir. Kutsaldır, mübarek bir yerdir ve herkesin girebileceği bir yer değildir. Neredeyse ayakkabılarımızı çıkarıp girebileceğimiz bir yerdir.” ifadelerini kullandı. İntihal ve kopya konusuna da değinen Alatlı, bunun kul hakkına tecavüz olduğunu ve üniversiteyi yani bu kutsal mekânı kirlettiğini söyledi.  Konuşmasını öğrencilere tavsiyelerle bitiren Alatlı, dil bilmenin ve sözlük kullanmanın önemine dikkat çekerek, “Kavramları azaltmak beyni küçültmektir. Kontrolsüz bilgiye karşı çıkıp her şeyin kaynağını araştırmalıyız. Yaptığınız her işte şu dört kuralı hiç ıskalamamaya çalışın: Akıl, ahlak,  adalet, adap..” dedi.

 

 

11 Ekim 2021 , Pazartesi Bu haber toplam 129 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU