Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Erenler şehrimizin cazibe merkezidir!’


Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, kentsel dönüşümün ilk uygulandığı ilçe olmanın yanı sıra, mahallelerde de oluşan komşuluk kültürü ve imarıyla Erenler’in tercih edildiğini belirterek, “Erenler bu nedenlerle sürekli cazibesi artan bir ilçe oldu” dedi

YENİGÜN’e konuk oldu

Başkan Fevzi Kılıç, dün sabah konuk olduğu YENİGÜN’de ilçede yapılan ve yapılacak yatırımları dobra dobra anlattı. Başkan Kılıç, riskli alan olarak ilan edilen bölgelerdeki ‘Kentsel Dönüşüm’ ve yeni yollarıyla ulaşım açısından olduğu kadar park sorunu da olmayan Erenler’in en gözde ilçelerden olduğunu ifade etti.

33 mahallelik ilçe

Başkan Kılıç, “Erenler’de şöyle bir sıkıntı var. Kırsalı çok, 25 mahalle kırsalda, 8 mahalle ise merkezde. Kentsel dönüşüme girildi. Küpçüler ve Yeni Mahalle’de 184 dönüm alan rezerv alan, 440 dönüm alanda riskli alan belirlendi. Alan çok geniş. Bunu yapman için 700-800 hane ile anlaşman lazım. Bu çok zor bir iş. Birinci ve ikinci etap yapıldı. Satılmaz, edilmez denildi ancak, ikinci etaptaki 141 konutu sattık ya da takas ettik. İlk etap kentsel dönüşüm için yapılan 5 katlı binalarda 75 daire vardı. Göreve gelir gelmez oradaki problemleri çözdük ve hepsinin satışını yaptık” dedi.

Sorumlu belediyecilik

Kılıç, “Bakanlıkla görüşmeler yaptık, orada rezerv alan vardı. Geçmiş belediye yönetimimiz 44 tapu vermiş. Ancak müteahhit 3’te ikisi ile anlaşamadığı için projenin bütünü yapılamamış. Vatandaşla anlaşılamadığı için biz 44 tapuyu geri verdik. Bu bölgeyi bakanlık Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Biz bu tarafta alanı 52 adaya uyarlayarak ufalttık. Vatandaş, ‘500-600 metrekare yerim var, inşaatı kendim yapacağım’ derse şartlar da uyuyorsa önlerini açacağız. Yerinde dönüşüm olacak. Müteahhitle yapacağız derlerse de belediye ile anlaşmaları gerekecek. Yüzde 10 teminat alacağız ve iş bitirme sigortası yaptırılacak. Bir problem olursa, biz bu sigorta ile evleri yapacağız. Vatandaş müteahhitle sorun yaşarsa sorumlu belediye olacak. Yapmasa bile sorumlu biz olacağız” dedi.

30 metrelik yol

Başkan Kılıç, “Kendimiz orada bir etap yapmayı planlıyoruz. Premier İn (Eski Elmas Otel) yanında bir ada var. Büyükşehirle birlikte otelin yanına bir bina yapacağız. Oradaki insanları  taşıyacağız ve adayı da yıkacağız. Oradan da karşıya geçerek MÜSİAD’ın yanından 30 metre Karasu Çevreyolu’na bir yol yapacağız. Yeni imar planlarında da bu var. Serdivan’dan birisi SGK Kavşağı’ndan Erenler’e geldiğinde bu 30 metre yolla Çevre Yolu’na çıkacak. Kentsel Dönüşüm ve bu yolla birlikte Erenler’in çehresi değişecek. Bireysel olarak çok inşaat da yapılmak isteniyor” dedi.

5 kata, 5 kat bina

Başkan Kılıç, depreme dayanıksız binaların çözümü içinde Büyükşehir’in imar yönetmeliği ile çözüm getirildiğini ve meclisin onayı ile birlikte deprem geçirmiş beş katlı bir binanın yıkılması halinde yerine yeni imara uygun şekilde yeniden aynı şekilde 5 katlı bina yapılabileceğini belirterek, “Büyükşehir bunun önünü açtı. Deprem yönetmeliğine uymayan bir bina var yeni imara göre yıktığınızda ve depreme uygun yaptığınızda aynı kat sayısında ruhsat verecek. Kentsel Dönüşümü cazip hale getirmek için aynı emsalde yapılacak” şeklinde konuştu.

Roman Mahallesi

İlçede iki ayrı bölgede yaşayan Romanlar ile ilgili çalışma yaptıklarını da dile getiren Başkan  Kılıç, “Emniyet karşısında 117 tapu sahibi var. Romanköy Projesi sunduk. 30-34 haneli yarım ay şeklinde bir proje oluşturduk. Ortası yeşil alan, halı yıkayacakları bir yer, kahvehane olan bir yer yapalım dedik. Yerlerini de kendilerinin belirlemesini söyledik ama bunu kabul etmediler. Bunun yanı sıra kamulaştırma teklif ettik bu da kabul görmedi. Üçüncü olarak da oldukları yerde inşaat yapmayı teklif ettik orada yaşamayı kabul edip etmediklerini sorduk bu da kabul edilmedi. Birebir toplantı yapalım dedik, 117 kişiden sadece 17 kişi geldi” dedi.

Bir adıma beş adım

Romanlarla ilgili bakanlıkla görüşme yaptıklarını ve hane başına 30-35 bin lira hibe verilerek sorun çözülsün diye bir yaklaşımları olduğunu söyleyen Kılıç, “Ancak, biz Sakarya Nehri’nin karşısında bir yaşam alanı projesi düşünüyoruz. Bir adım atsalar, biz beş adım atacağız.  Ancak o adımı atmıyorlar. Yaşadıkları bölgelere asfalt attık. Ama iki günde bir iki kamyon çöp topluyoruz oradan. Oturup konuşup sorunu çözmek istiyoruz. Ancak bize adım atmıyorlar. Oradaki çocukların ve ailelerin yaşam durumundan biz de memnun değiliz” şeklinde konuştu.

Kaymakamlık binası

Erenler Merkez Mahalle’deki 4,5 dönümlük alanda Kaymakamlık binası yapılacağını da belirten Kılıç, “Eğer bizden kamu yararı için bir yer istenirse hemen veriyoruz. Kaymakamlık binası yetersiz ve depreme dayanıklı olmadığı için de yeri verdik. Kaymakamlık binası burada yükselecek. Böylelikle ilçenin bazı yerlerine yayılan kurumlarda bir araya gelmiş olacak” dedi.

Mahallere doğalgaz

Erenler’in merkezinin yanı sıra kırsalda 12 mahallede doğalgaz olduğunu ifade eden Kılıç, “ 8 tanesi kullanıyor, 4 tanesine de kısa süre içinde ulaştıracağız. Belki bir ay sonra o mahallelerde doğalgaz kullanılacak. Bölgede yaşayanların en büyük sorunlarından bir tanesi de tarla yollarıydı. Biz bütün tarla yollarını yaptık otomobille bile gidilecek hale getirdik. Bunun yanında HES’ten Büyükesence, Küçükesence ve Hasanbey Mahalleleri’ne su veriliyor. Su kanallarını açtık akşamları su veriliyor ve bütün tarlalar kısa süre içinde sulanabiliyor” dedi.

Çok güzel bir proje

Sakarya Nehri’nin karşısında çok modern kamp yapılabilecek şekilde spor tesisi inşa etmek istediklerini de ifade eden Kılıç, “51 dönümlük bir alanda Milli Takım ayarında bir tesis yapacağız” dedi. 

Diş Hastanesi

İlçede hastane olması için büyük mücadele verdiklerini belirten Başkan Kılıç, “Diş Hastanesi yapılması için ikinci kentsel dönüşüm evleri karşısındaki 20 dönüm arazi verdik. Önümüzdeki senenin yatırım programına alındı. İnşallah orası da çok güzel olacak” diye konuştu.

Pazaryerini açıyoruz

Halkın daha iyi şartlarda Pazar yapabilmesi için kapalı pazaryeri yaptıklarını belirten Kılıç, “ Perşembe günü saat 12.00’da açacağız orayı. Sakarya’da böyle bir pazaryeri yok. Eski halı sahanın olduğu alandaki pazaryerinde pazartesi ve çarşamba günleri sebze pazarı kurulacak. 3 bin 500 metrekare kapalı alanda, kamera sistemi, lavaboları, zabıta noktası, ses sistemi, su kanalları, kafeteryası, bebek odası, mescitleri olan pırıl pırıl bir alan oldu. Pazar dışında cemiyet alanı, otopark alanı olarak da kullanılabilecek bir yer oldu. Basketbol potaları da konuldu. Tuvaletleri beş yıldızlı oteldeki gibi pırıl pırıl oldu ve bu projeyi 100 günde tamamladık. Perşembe günü açılışı yapacağız” dedi.

Cazibe merkeziyiz

Erenler’in 3 beldenin birleşimi ile ilçe olması nedeniyle biraz dağınık olduğunu ve bu nedenle bir merkezi olmadığını ifade eden Kılıç, “Tabakhane tarafında bakıyorsun merkez. Şehit Ali Aras Caddesi Uluyol’a kadar 43 metrelik yol olacak. Orası Bulvar gibi ortasından tramvay geçecek şekilde planlandı. Modern Sanayi’ye giden duble yol da genişleyecek. Merkez oluşturma uzun vadeli bir iş. Meydan 54 sahipleri ile konuştuk. Orada ön taraftaki 5 arsayı alın E-5’e yol yapalım orayı cazip hale getirelim dedik. Sanayi içinde olunca orası öyle atıl durumda kalıyor” diye konuştu.

2. üniversiteye yer

Yaşam Merkezi’ni Büyükşehir’e verdiklerini gerekirse tapusunu bile vereceklerini belirten Başkan Kılıç şöyle konuştu, “Eski hal yerini istedik. Orayı ikinci üniversiteye verecektik. Ama olmadı. Orası 24 dönüm yer. Et Balık’ın 99 dönüm yeri var orayı Bakanlığa gidip istedik. Hemen üniversiteye devredecektik. Ama olmadı. Halen orası için girişimde bulunuruz.”

Komşuluk kültürü

Erenler’in mesken olarak, mahalle kültürü olarak Serdivan’dan daha güzel olduğunu belirten Başkan Kılıç, “Emniyetin arkasında öyle güzel siteler var ki araç parkı sorunu hiç yok. Orada yeşillik var, gürültü derdin yok. Toplu iftar sahur bile yapılıyor. Komşuluk çok güzel. Komşuğunu bırak gözün arkada kalmaz. Öyle ki Serdivan’dan daha pahalı konutlar var. Şehrin en güzel cazibe merkezi Erenler’dir. Bunu gelip yaşayanlar çok iyi biliyor” dedi.

Merkez cadde ve sokakları

Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu Merkez Caddesi ile 45 sokağın yenileneceğini söyleyen Kılıç, “Erenler’i çok daha güzel hale getirmenin çabasını içindeyiz. Ama ben bir belediye başkanının 3 dönem başkanlık yapmasını doğru bulmasam da bunu başaran halkın istediği ilk günkü heyecanını yitirmeyen başkanlarımız var. Onların da değil 3 4-5 dönem bile başkanlık yapabilirler” dedi.

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç ve ERYAP Müdürü Muharrem İşler’i gazetemizde İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Genel Yayın Yönetmeni Müjdat Çetin, Başyazarımız Cevdet Güngör, Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Can ağırladı.

 

12 Ekim 2021 , Salı Bu haber toplam 196 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU