Günün Tarihi:28 Kasım 2021

‘Kentsel dönüşümde 5 kata onay’


Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim Ayı Meclisi’nde şehirde yerinde dönüşüm kapsamında 5 katlı binaların yerine deprem yönetmeliğine uygun olmak üzere 5 katlı bina yapılabilmesi onaylandı.

58 madde görüşüldü

Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi dün Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirildi. 58 gündem maddesinin karara bağlandığı toplantıda gündem dışı konuşmalar kısmında Belediye Başkanı Ekrem Yüce belediye çalışmaları hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

 

1 milyon ton asfalt

30 aylık süreçte önemli bir hizmet atağı yaptıklarını ifade eden Başkan Yüce, “ Sakarya’da sorumluluğumuzda olan bölgelerde asfaltlanmamış yol bırakmayacağız sloganıyla şehrimizin cadde ve sokaklarında 1 milyon tondan fazla asfaltlama çalışması yaptık. Böylece 300 milyon liraya yaklaşan yatırımla 700 kilometreyi aşan yol yapmış olduk. Yüzde 70 oranında sorumluluğumuz altındaki yolları yenilemiş olduk. Bu yatırımların şehrimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

 

Ödül alacaklar

Bisiklet Şehri ünvanını almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Yüce, “Şehrimizde bisiklet sporunun yaygınlaştırılması için yürüttüğümüz çalışmalarımızın meyvelerini topluyoruz. Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından verilen çok az sayıda bölge ve şehrin sahip olduğu ‘Bisiklet Şehri’ unvanını almaya hak kazandık. İnşallah 21 Ekim itibariyle başlayacak organizasyonla sahip olduğumuz bu unvanı dünyaya duyuracağız. Bu süreçte Danimarka’ya gidecek ve resmi bir törenle unvanımızı alacağız” dedi.

 

Kenevir hasadı

Kenevir hasadına başladıklarını da ifade eden Yüce, “Mucizevi bitki kenevirin insanlığa faydaları ve kullanım alanları oldukça geniş. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Tarım ve Orman Bakanlığımızdan aldığımız özel izinle Büyükşehir Belediyesi olarak iki yıldır kenevir üretiyoruz. Geçtiğimiz yıl 100 dekarlık alanda başladığımız üretimi 500 dekara çıkarttık. Yalnızca kenevir üretimiyle ilgilenmiyor, üniversiteler ve araştırma merkezleriyle ürettiğimiz kenevirleri en faydalı şekilde nasıl değerlendirebileceğimizin çalışmalarını yapıyoruz. Böylece hemşerilerimize sadece üretim aşamasında değil üretilen ürünün pazarlanması kısmında da destek olmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Hayvanat Bahçesi

İl Ormanı Tabiat Parkı’nı yenilenen yüzüyle şehrin hizmetine sunduklarını aktaran Başkan Yüce, “İl Ormanı Tabiat Parkını bölgenin en gözde alanlarından biri haline getirmeyi başardık. Restoran, mesire alanı, bungolov evleri, yürüyüş yolları, trekking ve oryantiring alanlarıyla bölgemizin en çok sevilen ormanına kavuştuk. Hem Sakarya’dan hem de çevre illerden pek çok ziyaretçiyi parkımızda ağırladık. Şimdi ise İl Ormanı Tabiat Parkına bambaşka bir soluk kazandıracak yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. İl Ormanı tabiat parkı içerisinde bir hayvanat bahçesi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Longoz büyükşehirde

Acarlar Longozu’nun bakım ve işletmesini belediye olarak devraldıklarını ifade eden Yüce, “Şehrimizin en önemli doğa harikalarından olan Acarlar Longozu’nu en iyi şekilde koruyacak ve çevresinde kuracağımız sosyal alanlarla hemşerilerimizin bu doğal güzellikten en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayacağız. İnşallah şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” diye konuştu.

 

484 milyon yatırım

SASKİ marifetiyle 18 projenin tamamlandığını, 13 projenin ise yapımına devam edildiğini dile getiren Başkan Yüce, 6 yeni proje için ise hazırlıkların sürdüğünü belirtti. Yüce, 484 milyon 100 bin liralık yatırımın tamamlandığını 174 milyon 100 bin liralık yatırımın ise devam ettiğini ifade ederek, toplam yatırım bedelinin 658 milyon 200 bin liraya ulaştığını söyledi.

 

İçmesuyu altyapısı

30 ayda 484 milyon 100 bin lira maliyetle tamamlanan 18 projeyi anlatan Yüce, “ Hemşerilerimizin güvenle ve sağlıklı su tüketebilmesi için ihtiyaç duyulan bölgelerin içmesuyu altyapısını yeniliyoruz. 478 bin metre şebeke yenileme çalışması yaptık. Toplam maliyeti 46 milyon lira olan projemizi çok şükür tamamladık. Şehrimizin kanalizasyon şebekesi ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçtik ve tam tamına 48 milyon lira yatırım yaptık. Yeni yerleşim yerlerinde kanalizasyon hatları inşa ettik. Yetersiz kalan bölgelere yeni hatlar yaptık. Toplamda 121 bin metrelik kanalizasyon hattı üzerinde çalışma yaptığımız projemizi çok şükür tamamladık. Yenileme çalışmaları kapsamında tamı tamına 44 milyon lira değerinde 74 bin metre uzunluğundaki yağmursuyu şebeke imalatını tamamladık” dedi.

 

İsrafı önleme

Başkan Yüce, “Şehrimizdeki su kayıplarını azaltmak ve israfı önlemek için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Adapazarı, Serdivan ve Erenler’de 52 adet izole alt bölge odasını devreye alarak su kaçaklarını en aza indirdik. 4 milyon 300 bin lira yatırımla ilk etabını tamamladığımız projemizi çeşitli çalışmalarla devam ettirecek ve israfın önüne geçeceğiz. Toplamda 19 milyon 600 bin lira kazanca tekabül eden 13 milyon 100 bin metreküp su tasarrufu sağladığımız projemiz hizmete aldık. Sakarya Köprülü Kavşak projemizi inşa ettiğimiz bölgede ilerleyen yıllarda hemşerilerimizin bir mağduriyet yaşamaması adına 200 metrelik çelik hat imal ederek hattımızı yeniledik. 2 milyon değerindeki çalışmamızla bölgenin altyapı geleceğini garanti altına aldık” diye konuştu.

 

Takip edilecek

SCADA Sistemi ile şehir genelindeki 465 istasyonu, depoları, terfi istasyonlarını takip ettiklerini söyleyen Başkan Yüce, “Böylece su akışında yaşanabilecek aksaklıkları, bakım ve onarım ihtiyaçlarını ve kalite değişimini 7 gün 24 saat takip edebiliyoruz. 5 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz projemizi çok şükür tamamladık. Sağlıklı tüketim ve çevre dostu artıma bizim için çok önemli. Tükettiğimiz suyun sağlık kalitesini sağlayacak ve çevreye zarar vermeyen bir arıtma imkânı sunacak yeni bir laboratuvar inşa ettik. Hızırilyas içme suyu tesisinde bin 720 metrekarelik bir alanda bölgenin en büyük su analiz laboratuvarını kurduk. 15 milyon lira değerindeki projemizin inşaatını tamamladık” şeklinde konuştu.

 

Enerji üretiyoruz

Akçay Barajı projesini 95 milyonluk yatırımla tamamladıklarını ifade eden Başkan Yüce, “2019 yılında yalnızca yüzde 56’sı tamamlanmış halde devraldığımız Akçay Barajı ve İsale Hattı projesini 95 milyon lira yatırım yaparak tamamladık. 2021 yılı itibariyle buradan elde ettiğimiz su şebekelere ulaştırılarak hemşerilerimizin hizmetine sunuldu. Ayrıca baraj üzerindeki 3 hidroelektrik santraliyle de yıllık 10 bin hanenin ihtiyacına denk gelen enerji üretiyoruz. Projemizi çok şükür tamamladık ve hemşehrilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

 

Biyolojik Atık Su Arıtma

Mevcut ihtiyacı karşılamada yetersiz olan Akyazı arıtma tesisini yenileyeceklerini söyleyen Yüce, “Akyazı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile yıllık 9 milyon metreküp atık su arıtacak ve 75 bin kişinin ihtiyacını karşılayacağız. 35 milyon değerindeki projemizi inşallah yılsonunda tamamlayacağız. Ferizli’deki atık suları 17 bin metrelik kanalizasyon hattıyla Karaman’daki arıtma tesisine taşıyoruz. 76 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak 36 milyon lira değerindeki projemiz tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

 

2021’de tamamlanacak

Yüce, “2019 yılında yaşanan sel felaketinde zarar gören Şerbetpınarı İçme Suyu Arıtma Tesisini, Taraklı Tuzla ve Hendek Dikmen bölgesindeki içme suyu hatlarını muhtemel taşkınlara karşı koruyacağız. 8 milyon 500 bin lira değerindeki proje devam ediyor. Serdivan’da ki 11 mahallemizde su kayıplarını azaltmak ve israfı önlemek için 6 bin 500 metrelik içme suyu hattı ve 3 içme suyu deposu inşa ediyoruz. Proje kapsamında 32 Evler Mahallesinde ayrıca 2 bin metrelik yağmur suyu hattı da yapacağız. 10 milyon lira değerindeki projemizi inşallah 2021 yılı sonunda tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

 

Çözüm sunacağız

Yüksek su kayıp oranına sahip Erenler Dilmen ve Hacıoğlu mahallelerindeki 2 bin metrelik içme suyu hattını yenileyeceklerini de belirten Yüce, “ Ayrıca 6 bin metrelik yağmur suyu şebekesi inşa ederek yağmur sonrası ortaya çıkan sorunlara çözüm sunacağız. 3 milyon 700 bin lira değerindeki projemiz devam ediyor. Geyve Merkez ve Pamukova Üst Mahalleler İçme Suyu Projesi ile 11 bin 500 metrelik içme suyu hattı ve 2 içme suyu deposuyla 13 mahallede yaşayan 33 bin hemşerimizin içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Projemizin yatırım bedeli 10 milyon 500 lira” diye konuştu.

 

Atık su problemi

Serdivan’ın Kazımpaşa, Raşadiye ve Hamitabat mahallelerinde atık su problemini çözmeyi planladıklarını da belirten Yüce, “25 bin metrelik kanalizasyon hattı inşa etmeyi planladığımız projenin yapımını inşallah en kısa sürede başlayacağız. Söğütlü’de yaşayan 6 bin 500 hemşerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 12 bin metrelik kanalizasyon hattı inşa edeceğiz. Serdivan Kemalpaşa SAÜ Kampüsü civarında genişleme alanında yaşayan 2 bin 500 hemşerimizin atık su problemini çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. İnşa edeceğimiz 2 bin 500 metrelik kanalizasyon hattıyla bölgedeki atık suları doğaya zarar vermeden ve çevremizi koruyarak Karaman Atık Su Arıtma Tesisine taşımayı planlıyoruz” dedi.

 

Yağmur suyu hatları

Yüce, “Adapazarı Kudüs (İtfaiye) caddesinde bin 400 metrelik yağmur suyu hattı inşa ederek yağışlarda meydana gelen sorunları çözüme kavuşturacağız. Adapazarı, Söğütlü ve Kaynarca’nın 30 mahallesinde yaşayan 10 bin hemşerimizin ihtiyacını karşılayacak 39 bin metrelik içme suyu hattı inşa etmeyi planlıyoruz. Hedefimiz inşallah bu bölgelerdeki içme suyu ihtiyacını kalıcı olarak çözüme kavuşturmaktır.” dedi.

 

Cesaret ister

Yüce’nin konuşması sonrasında ise gündem dışı konuşmalarda ilk sözü MHP’li Erbay Kayatürk aldı. Emirdağ Mezarlığı’nda yapılan yol düzenlemesi için Başkan Yüce’ye teşekkür eden Kayatürk, “Karasu Çevre yoluna kadar uzanan ana arter hala ışıklandırılmadı. Kuyudibinden başlayan bu cadde karanlık bırakıldı. Kazalara ve sağlı sollu mısırlıklarda uyuşturucu madde kullanan insanların yığınağı olabilir. Kaos orası ve burası Adapazarı’nın merkezi. Unutulabilecek bir konu değil, buraya bir an evvel çeki düzen verilmeli. Karanlıkta bu caddeden geçmek cesaret istiyor. Bu cadde Alparaslan Türkeş caddesidir” dedi.

 

Yatay mimari

Kayatürk’ün ardından söz alan CHP’li Şaban Koludra ise bisiklet şehrini unvanının alınmasının şehir ve ülke için önemli olduğunu belirterek, yeni yatırımlar için bakanlığın desteğinin alınması gerektiğini söyledi. Yatay mimari hakkında da konuşan Koludra, “Özellikle bir önceki belediye başkanı döneminde yatay büyüme konusunda kendimizi örnek şehir konumuna attık. Yatay büyüme iddialarının bir kısmının samimi olmadığına inanıyorum. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı 3 kattan fazlası için kimse bana gelmesin söylemleri vardı. Cadde 54 üç kattan aşırı binadır, TOKİ yapıları 3 kattan aşırıdır ve hepsi onun döneminde yapılmıştır” dedi.

 

5-6 kat değerlendirilsin

Koludra, “O zaman ortaya fiili bir durum çıkıyor. Bugün bir vatandaş çıkıp 8 katlı bina yapmak istiyorum dersen ben emsalde onu haklı bulurum. Kural varsa, herkes içindir. 3 kattan fazlasına izin vermem fikrinden farklı düşünüyorum. Birinci sınıf tarım arazisi olan bir şehirde yaşıyoruz. Enteresan bir kümelenme var. Tarım arazilerini mahvettik. Yatırım maliyetlerini de arttırdık. Daha çok yol, su hattı gibi kamu yatırımlarını arttırdık. Samimi olalım bir teknoloji 5-6 kata izin veriyorsa bunu oturup gerçek manada değerlendirelim” şeklinde konuştu.

 

Gar yıkılmasın

Adapazarı Gar binasının yenilenmesi iddiaları hakkında ise Koludra, “Orada yeni bir inşaat başlatıp garın şehre girmesini engelleme sorumluluğunu bu meclis almamalıdır. İlerde düşünürseler düşünsünler. Mevcut durumda istasyona tren gelsin ve insanlar bunu kullansınlar” diye konuştu. Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ise, ilçede yağmur suyu konusunda çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.

 

Mithatpaşa yıkılıyor

Gündem dışı konuşmaların ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin 1 ile 32’inci maddeleri meclis tarafından kabul edilirken 4’üncü maddeye CHP’li Şaban Koludra ret oyu verdi. Koludra madde hakkındaki açıklamasında Mithatpaşa İstasyonunun yıkılarak yeniden yapılmasını içeren madde için Mimarlar Odası’nın yapığı açıklamadan söz ederek, “Eksiklerle alakalı bir açıklama yapılmış ve dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi. AK Partili Necdet Tömekçe ise  “Bu binanın rekreasyon alanına taşınması söz konusu. Yol orada daralıyor ve genişletilmesi için gerekli bir adım. Burada ciddi bir sıkıntı var. Burada bunu dile getirme amacınız nedir?” diye sordu.

 

Bölünmüş yol olacak

Başkan Yüce ise, “Milli Egemenlik Caddesi üzerinden gidiş-geliş olan yol güzergahı Mithatpaşa Garı bölgesinde tek şeride düşüyor ve trafikte ciddi problemler yaşanabiliyor. Bu bölgeyi de Milli Egemenlik Caddesi’nin diğer kısımlarında olduğu gibi bölünmüş yol haline taşıyacağız. Mithatpaşa Gar Binasını da tren şeridinin karşı kısmına inşa edeceğiz. Böylelikle Atatürk Bulvarı’ndan 32 Evler Kavşağı’na kadar güzergah bölünmüş yol haline dönüşecek. Süreci başlattık. Gerekli şartların oluşmasıyla projemizi hayata geçireceğiz.” dedi. Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise, Mimarlar Odası’nın açıklamasının iyi niyetli olmadığını söyledi.

 

Beş katlıya izin

Gündemin kabul edilen 32’inci maddesinde ise ‘6306 sayılı Kanun çerçevesinde Riskli Yapı olarak tespit edilerek belgelenen yapıların yıkılıp yeniden yapılmasını sağlamak amacıyla, ilimiz genelindeki imar planlarını yönlendirici nitelikteki hükümlere ilişkin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan teklifin rapordaki şekliyle kabulü’ oylandı. Kabul edilen maddeye göre şehirde yerinde dönüşüm kapsamında 5 katlı binaların yerine deprem yönetmeliğine uygun olmak üzere yeniden 5 katlı bina yapılabilecek.

 

Gündem maddeleri

Gündemin diğer maddelerinden 33. madde Hukuk, 34. madde de Plan ve Bütçe komisyonundan geldiği şekilde kabul edildi. 35 ile 42. madde arasındaki 8 madde ile 51, 52, 57 ve 58. maddeler İmar ve Bayındırlık, 49. madde ile 53 ve 54. maddeler Plan ve Bütçe komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.  43, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 55 ve 56. madde oy birliğiyle kabul edildi.

12 Ekim 2021 , Salı Bu haber toplam 176 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU