Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Yurtlardaki fiyat artışı konuşuldu


SATSO’da faaliyet gösteren 5. Meslek Komitesi üyeleri yaptıkları toplantıda yurt fiyatlarında gerçekleşen artışları ve nedenlerin konuştu.

Sektör nabzı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) yiyecek, içecek ve konaklama sektörü temsilcisi 5. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantılar ile sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Komite Başkanı Hasan Alptekin ve Komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yurt fiyatlarında gerçekleşen artışlar ve nedenleri masaya yatırıldı.

Yurtlarda fiyat artışı

Komite Başkanı Hasan Alptekin, fiyatlara maliyetlerdeki artışların neden olduğunu ve tepkinin sadece yurtlara değil, genel fiyat artışlarına olması gerektiğini dile getirerek, “Pandemi sürecinden negatif olarak etkilenen sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. Bu süreçte salgının yavaşlatılması adına ilk olarak restoran ve kafeler kapatılmış, eğitim-öğretim faaliyetlerinin de uzaktan devam etmesiyle yurtlar neredeyse 2 yıl boş kalmıştı. Sektörümüz adına sancılı geçen ve defalarca gündeme getirdiğimiz bu süreç, Eylül ayında eğitim-öğretimin başlamasıyla kısmen son buldu.”

Tepkilerin hedefi

Alptekin, “Son zamanlarda ülke gündeminde yoğun yer edinen kiralar ve yurt fiyatlarındaki artış, öğrencilerin yurt bulamama problemleri nedeniyle, en başta yurt işletmeleri tepkilerin ana hedefi olmuşlardır. Yurtlar neredeyse 2 yıl kapalı kalmış, bu süreçte hiçbir gelir elde edememiş ve herhangi bir kira yardımından da faydalanamamışlardır. Tüm bu sıkıntılara ek olarak da geçen bu sürede elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlarda ciddi fiyat artışları da beraberinde gelmiştir.”

Giderlerde artış

Alptekin, “Genele bakıldığında yurtların fiyatları artırma konusunda fahiş zamlar yoktur. 2 senedir kapalı duran ve ayakta kalmaya çalışan, bu sürede herhangi bir destek alamayan, giderlerinde de inanılmaz artışlar yaşanan yurt hizmeti sektörü tepkilerin ana hedefi olmamalıdır. Aynı zamanda yurt sahipleri ‘Öğrenciyi Barındırma Yönetmeliği’ çerçevesinde kuralları yerine getirmeye çalışıyor, projelerinde birçok odayı iptal edip öğrenci güvenliği için yangın merdiveni vb. önlemler alıyorlar. Yurt işletmelerine gösterilen tepkilerde bu konularından düşünülmesi gerekmektedir” dedi. 

13 Ekim 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 204 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU