Günün Tarihi:18 Ekim 2021

İl Başkanı Tever YENİGÜN’e ziyaretinde yerinde dönüşüm kararını değerlendirdi


‘Kimseye kat sağlanmayacak’

Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm için aldığı yerinde dönüşüm kararının isabetli bulduğunu ve gecikmiş bir karar olduğunu ifade eden AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, “ Bina 3 katlı ise dönüşümde tekrar 3 katlı yapılacak, 5 katlı ise de 5 katlı yapılacak. Kimseye kat sağlamıyoruz mevcut binaları revize yapacağız. 3 yıl içinde ruhsat başvurularını yapmaları gerekecek” dedi.

 

Şehir gündemi

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever dün Gazetemiz YENİGÜN’e konuk oldu. İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Genel Yayın Yönetmeni Müjdat Çetin, Başyazarımız Cevdet Güngör ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can tarafından ağırlanan İl Başkanı Tever şehir gündemine dair açıklamalarda bulundu. Şehrin çözüme kavuşmasını bekledikleri en önemli sorunlarından bir tanesinin Büyükşehir Belediyesi’nin kesilen payları olduğunu söyleyen Tever çözümü için çalışmaların sürdüğünü de ifade etti.

 

Sağlık sorunları çözüldü

Başkan Tever, “ Büyükşehirin paylardan kaynaklanan maddi kaybı bıkkınlık noktasına geldi. Bunu bir türlü çözemedik. Yerel yönetimlerle alakalı yasal bir düzenleme gerekiyor. Diğer illere zarar vermemesi için süreç aksadı ancak bu çalışmada da sonlara geldik. Bu en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi olarak duruyor. Sağlıkla alakalı büyük sorunlarımız vardı ama yapılan hastanelerle birlikte bu sorunu ortadan kaldıracağız. Hatta İl Başkanları toplantısında Cumhurbaşkanımıza teşekkür için söz aldığımızda kendisi süreci takip ederek 2023 öncesinde bin yataklının açılmasını istedi. 2023 öncesinde açılması için ciddi bir çalışma var” dedi.

 

Doktor eksikliği

Acil Durum Hastanesi’nin yılsonu itibari ile açılacağını ifade eden İl Başkanı Tever, “Personel ihtiyacımız var. Kasım Aralık aylarında bir alım yapılacak. Bu problemin de o zaman çözülmesini bekliyoruz. Doktor sıkıntımız da var. Ama doktor yetişmiyor. Mezun olan doktor sayısı ihtiyaca yetişmiyor. Çocuk endokrinoloji istedik Türkiye’de bir kişi mezun olmuş. Yeni doğan yoğun bakım uzmanında sıkıntımız var. Ama mezun olan olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık alanında

Pamukova Devlet Hastanesi’nin 24 Ekim’de açılacağını da açıklayan Başkan Tever, “İlçelerimizde de sağlık alanında güçleniyoruz” dedi.

 

Karapürçek yolu

Karapürçek yolu ile ilgili iki projenin olduğunu söyleyen Tever, “ Biri yeni otoban çıkışından pekşenler kavşağına kadar olan kısım. Bir de Karapürçek’in içinden geçen yolumuz var. Bu yol yatırım programına alındı senelerdir gündemde olan ama yapılamayan bu yol inşallah bu dönemde yapılacak. Pekşenlere kadar olan kısımla alakalı da kamulaştırmalar bitti. Pekşenler’i köprü ile mi geçelim yoksa başka bir çözüm mü bulalım o tartışılıyor. Ama oradaki ışıkları kaldırmak en mantıklı çözüm. Alt ya da üst geçit yapılacak. Pekşenlerden Araç Muayene İstasyonu önünden stadın oraya çıkacak kısım ile ilgili de çalışmalar sürüyor” dedi.

 

Yeni Adliye binası

Adliye binası ile ilgili sürecin devam ettiğini ve herhangi bir sorun olmadığını ifade eden Tever, “Tekrar ihaleye çıkacak. Bütçesi zaten hazırdı. Süreç uzamadan yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Adapazarı Gar projesi

Adapazarı Garı ile ilgili proje hakkında ise Başkan Tever, “Konu çok farklı yerlere çekildi. Bürokratların buraya geldiğinde bu garı yıkarak yenisini yapalım fikri ile ortaya çıkan bir durum. Dükkanlardan bahsediliyor ama oraya AVM yapılması gibi bir durum yok. Mevcut dükkanlardan bahsediliyor yeni proje için de. İnşaat yüzünden trenin gelmemesi gibi bir durum şu anda yok. Bizim Gar binası ile ilgili tartıştığımız bir durum yoktu. Müdür burada böyle bir açıklama yapmış. Daha ne proje var ne de başka bir şey. Sadece zemin etüdü yapılıyor. Bizim de böyle yapalım diye bir irade koymuşluğumuz da yok” şeklinde konuştu.

 

Yerinde dönüşüm kararı

Büyükşehir Belediyesi’nin yerinde dönüşüm için yaptığı imar değişikliği hakkında konuşan Tever, “Bu plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uyguladığı bir kentsel dönüşüm planı. Bunu Yalova’da uyguladılar. Ekrem Başkan ile birlikte Bakan Murat Kurum ile yaptığımız görüşmede kent merkezindeki çok katlı binalarda dönüşümü nasıl yapacağımızı sorduk.  Bina 3 katlı ise dönüşümde tekrar 3 katlı yapılacak, 5 katlı ise de 5 katlı yapılacak. Adam bu beş katlı yapıyor bende 5 kat yapacağım diyemeyecek. Kimseye kat sağlamıyoruz mevcut binaları revize yapacağız. Vatandaş kendisi bu dönüşümü yapacak” dedi.

 

Ruhsat süresi 3 yıl

Başkan Tever, “Bunun bir süresi olacak. 3 yıl içinde ruhsat başvurularını yapmaları gerekecek. Bu süre dışında kimseye izin verilmeyecek. Deprem sonrasında bu yapılsaydı daha hızlı hareket edilebilirdi ama ben bu dönüşüme sıcak bakılacağını düşünüyorum. Sonuçta yenilenme ile binaların değerleri de artacak. İsabetli ve gecikmiş bir karar olduğunu düşünüyorum. Yeni bir depremi her an yaşayabiliriz. İnsanlarımızın can güvenliği için bu dönüşüme mecburuz. İnsanlarımız alışkanlıklarından da vazgeçmek istemiyor. Binaların olduğu yerde dönüşecek olması da büyük avantaj sağlayacak. Şehrin buna sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.

 

İşsizlik yok

Seçim sürecini de değerlendiren Başkan Tever, “ Hayat pahalılığı karşımıza en çok çıkan sorun oluyor. Bu konu ile ilgili de gerekli çalışmalar yapılıyor. Fiyatların incelenmesi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çoğaltılması gibi çözüm yolları da aranıyor. Gerekirse bununla ilgili yasa bile çıkabilceği ifade edildi. Özel bir seçim çalışmamız yok her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Yarın seçim var çalışma yapalım mantığında değiliz planlı ve programlı çalışmaya devam ediyoruz. Zaten sahadayız. Sahada çok fazla sorunla karşılaşmıyoruz. İşsizlik desen Sakarya’da işsizlik yok. Ben bunu il başkanı olarak söylüyorum. Sanayide ve özel sektörde çalışacak eleman bulamıyoruz. Fabrika sahipleri bizden yardım istiyor” dedi.

 

Teveccüh var

Tever, “İnsanlarımızın tarımla ilgili yan gelirleri var ve sanayide çalışmak istemiyorlar.  Sahada büyük problemlerle karşılaşmıyoruz. İnsanların bize karşı tutumları bizi çok memnun ediyor. Teveccüh var. Dün bir koordinasyon toplantısı düzenledik ve yatırımları, çalışmaları değerlendirdik.  4 saatlik bir toplantı oldu. Birlik ve beraberliği önemsiyoruz. İlçelerimizin sorunlarını önemsiyoruz. Seçim atmosferi şu anda yok ama yarın seçim olsa teşkilat yapısı olarak hazırız” şeklinde konuştu.

 

Büyük yatırımlar

Sakarya’nın geleceğinin parlak olduğunu ifade eden Tever, “ Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte sanayi bölgelerimize büyük bir talep var. Belediye başkanlarımıza da söylüyoruz kendi planlarımız dahilinde ilerlersek bu güzel bir noktaya gider. Sakarya’nın önümüzdeki dönemde sanayi anlamında büyük yatırımlar alacağını düşünüyorum. Kümeleşmelerin olacığını düşünüyorum. Sanayiye evet diyoruz ama tarım arazilerine kesinlikle zarar vermeden. En son Pamukova’da Gıda OSB ile ilgili bir durum oldu tarım arazisi olduğu için geri gönderdik” dedi. 

13 Ekim 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 182 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU