Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Uluslararası Kısa Film Festivali başladı


Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen ve 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Sinema şöleni

Bu yıl 12-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin açılış programı Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Rektör Fatih Savaşan, ilçe belediye başkanları, büyükşehir bürokratları, akademisyenler ve ülke genelinden önemli ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

 

117 ülkeden

Programda konuşma yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, festivalde emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak, “Üç gün boyunca Sakarya’da aktörlerinin öğrenciler olacağı bir kültür sanat ve sinema şöleni gerçekleşecek. Festivalimizi uluslararasılaştırma yönünde önemli adımlar attık ve bu kapsamda dünyanın 117 ülkesinden 2774 filmi festivale kabul ettik. Bu coşkuya destek olan herkese teşekkürlerimi arz ederim” dedi.

 

Kültür sanat şehri

Prof. Dr. Adıgüzel’in ardından konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, üniversite yönetiminin kültür-sanat faaliyetlerine verdiği önemi vurgulayarak, “Dünyanın her yerinden 2 bin 774 lisans öğrencisi filmlerini bu festivale gönderdiler; bu ilgi geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Ayrıca SAÜ bu yıl ilk kez İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne öğrenci alarak bir ekosistemi tamamlama adına önemli bir adım attı. Stüdyoların, atölyelerin, laboratuvarların kurulmasıyla birlikte tüm öğrencilerimiz bu ekosistemin bir parçası olacaklar. Uluslararası kısa film festivalinin Sakarya’nın kültür sanat şehri niteliğine artı değer kazandıracağına yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

72 millet yaşıyor

Başkan Ekrem Yüce’de, Sakarya’nın zengin bir kültürel yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek,  “Hani derler ya dünya üzerinde 72 millet yaşar diye. İşte biz Sakarya’da 72 millet bir arada yaşıyoruz. Sakarya şehir tarihi itibariyle ülkemizin diğer bölgelerine göre bir takım farklılıklar arz ediyor. Tarih boyunca göç almış bir şehirden bahsediyoruz. Savaşlar, katliamlar, insanlığa aykırı suçlar, ekonomik sebepler, doğal güzellikler, sosyal ve iktisadi imkânlar sebebiyle önce ülkemizden daha sonra da dünyanın farklı yerlerinden insanlar guruplar halinde Sakarya’ya göçmüş” dedi.

 

Birlikte yaşama

Kentin dünyanın adeta bir minyatürü olduğunu anlatan Başkan Yüce,  “Sakarya’da buluşan bu yüzlerce kültür her zaman için varlığını korumuş ve hala korumaktadır. Ancak bu başarı tek ve basit bir şartla sağlanmıştır. Nedir o? Diğerine saygı duyacaksın. Kendi geleneksel kodlarını devam ettiren kültürler diğerlerini boğmamış, asimile etmemiş birlikte yaşamayı öğrenmiş ve ortaya zengin bir medeniyet birikimi çıkmış. Bu sebeple ben Sakarya’ya şehirlerin şehri diyorum. Adeta dünyanın bir minyatürü gibiyiz. Sakarya’da çok kullanılan bir soru kalıbı vardır. Hatta bu soruyla ilk kez karşılaşanlar çok şaşırırlar. Biz Sakarya’da yeni tanıştığımız birine adını soyadını sorduktan sonra ikinci soru olarak şunu sorarız: Hangi millettensin? Bu soruyu etnik bir ayrım ya da faşist bir yaklaşım olarak görmeyin lütfen. Bu tamamen bir zenginlik belirtisidir” diye konuştu.

 

Desteklemeye devam

Başkan Yüce, sanatın ve sanatçının desteklenmesinin ve önünün açılmasının önemine dikkat çekerek, “Bu açıdan yaklaşıldığında Sakarya’nın ev sahipliği yaptığı uluslararası bir kısa film festivalinin dünyaya söyleyeceği çok şey olduğuna inanıyorum. Sinemanın anlatım ve ifade etme gücü yok sayılamaz. Dakikalarca konuşacağımız, anlatacağımız hatta sayfalarla yazacağımız bir meseleyi bir film çok daha etkili bir biçimde anlatabilir. Bu açıdan derdi olan sinemayı desteklemek; sinema sanatçılarının önünü açmak çok önemlidir. Türkiye’nin bu alandaki gücünü artırmalı ve mirasını taşımalıyız. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklere ve sanatkârlara daima destek olmaya özen gösteriyoruz. Şehrimizin kültürünü, doğasını, tarihini, tüm dünyaya tanıtmasını sağlayacak bütün organizasyonları desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Açılış kurdelesi

Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde başlayan festivalin açılış kurdelesini Başkan Ekrem Yüce, Rektör Savaşan ve protokol üyeleri kesti. ‘Vadullah Taş Koleksiyonundan Sakaryalı Sanatçılar Film Afişleri Sergisi’nin açılışına katılan protokol üyeleri, açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdiler. ‘Kurmaca’ ve ‘Belgesel’ olmak üzere iki dalda yapılan, Sakarya’nın kültürel değerlerini yansıtan eserlerin de yer aldığı festival, ilk günden büyük ilgi gördü.

 

13 Ekim 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 229 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU