Günün Tarihi:18 Ekim 2021

İstihdam danışmanları yetişecek


Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ders müfredatına İŞKUR ve SGK’ nın eklenmesi kararlaştırdı.

Önemli kurumlar

İŞKUR ve SGK son yıllarda istihdam destek ve teşvikleri ile işgücü piyasasını destekleyen en önemli kurumlar haline geldi.  Söz konusu destek ve teşvikler, işverenlerin iş oluşturma kapasitesini de artırıyor. İstihdam artırıcı destek ve teşviklerin çeşitliliği, her programın bilinmesi gereken şartları ve detayları ayrı bir uzmanlık bilgisi gerektiriyor. Projede öğrencilerin mezuniyetleri sonrası piyasaya uyum kabiliyetlerini artırmak ve istihdam edildikleri işyerlerinin istihdamına daha fazla katkı sunmalarının amaçlanıyor.

 

Pratik kazanımlar

Konu hakkında açıklamada bulunan Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, “Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEEİ) bölümü ile Sakarya İŞKUR ve SGK İl Müdürlüklerinin ortak ve yapıcı yaklaşımlarıyla, işgücü piyasaları konusunda en yoğun eğitimi alan ÇEEİ öğrencilerinin farkındalıklarını artırmak için yepyeni bir proje geliştirdik. Öğrencilerin, İŞKUR ve SGK faaliyetlerini, teorik düzey yanında pratik olarak öğrenebilmeleri, İŞKUR faaliyetleri ve fırsatlarını tanıyabilmeleri, SGK uygulamalarını kavrayabilmeleri için bir sektör dersi yapılandırdık” dedi.

 

İşsizlik problemi

Özdemir, “Söz konusu ders, İŞKUR ve SGK’ da görev yapan tecrübeli personel ve bölüm öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Bu projemizdeki amaç, öğrencilerin Türkiye’deki işgücü piyasası kurumsal kapasitesi hakkında net ve detaylı bilgilere ulaşmasıdır. Bu sayede hem kendi işsizlik problemlerini çözmeleri hem de etraflarındaki insanları doğru ve etkin olarak bilgilendirmeleri beklenmektedir. Her bir öğrencimiz, eğitim aldıkları alanda faaliyet gösteren iki büyük kurum olan İŞKUR ve SGK hakkında bilgilendikçe,  hem eğitim kalitesi yükselecek hem de kurumların gönüllü tanıtıcıları olarak işgücü piyasaları için gösterilen çabaya destek vereceklerdir” dedi.

 

Dersler paylaşılacak

Özdemir, “Her aşamada kurumlarımızın değerli emektarları ve bölüm öğretim üyelerinin katılımı ve desteği ile öğrencilerimizin üniversite hayatında unutmayacakları uygulamaya yönelik kazanımları elde etmelerini hedefliyoruz. Ayrıca, tüm tarafların özverili çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu çalışmanın bir ders kitabının da hazırlığına başlanmıştır. Ders notları ve slaytları, böyle bir ders yapılandırmaları halinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri ile paylaşılacaktır” dedi.

 

Yeni bir ivme

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, “Üretim ve ihracat artışı ancak istihdam artışı ile mümkün olabilmektedir. İstihdamın artırılması ve üzerindeki maliyetlerin azaltılması, artık süreklilik kazanmış olan İŞKUR destekleri ve SGK prim teşvikleri ile yeni bir ivme kazanmıştır. Bu destek ve teşviklerden daha fazla işverenimizin yararlanması için ilk olarak Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü öğrencilerine İŞKUR ve SGK’ nın destek, teşvik ve hizmetlerinin ders olarak verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu çalışma ile öğrencilerimiz istihdam destekleri ve teşvikleri ile söz konusu kurumların hizmetleri konusunda edinecekleri kazanımlarla istihdam danışmanı olarak yetişmeleri sağlanarak kendi istihdamlarını artırmalarının yanında işverenlere yapacakları rehberlik ile ülke istihdamına da katkı sunmuş olacaklardır” dedi.

 

Destek teşekkürü

Kaya, öğrencilere aldıkları ders süresince işgücü piyasasında ihtiyaç duyacakları uygulamaya yönelik pratik bilgilerin İŞKUR ve SGK’ nın yönetici ve uzman personelince verileceğini, çalışmaya destekleri dolayısıyla Sakarya Üniversitesi Rektörü ve İİBF Dekanı ile Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir’ e teşekkürlerini iletti.

 

Uyum kabiliyeti

SGK İl Müdürü Erhan Çavuş’ta, “Türkiye’de işgücü piyasalarının etkin işleyebilmesi için farklı düzeylerde birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Bir taraftan akademik çaba sürerken, diğer taraftan kamusal alanda kurumsal düzenlemeler hız kazanarak kapsamını genişletmektedir. Ülkemizde bir ilk olarak Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ders müfredatına eklenerek uygulamaya konulan ‘İşgücü Piyasasında Kurumsal Uygulamalar İŞKUR ve SGK dersi bu çerçevede yapılan çalışmaların ve kurumlar arası işbirliğinin somutlaştırılmış bir örneğini oluşturmuş oldu. Genç işsizliğini olabildiğince azaltmanın yolu, gençlerin piyasaya uyum kabiliyetlerinin artırılması ve işgücü piyasaları gelişmeleri hakkında bilgilendirilmesi ile özellikle SGK-İŞKUR teşvik, desteklerini ve hizmetlerini bilmeleriyle mümkündür” dedi. 

13 Ekim 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 229 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU