Günün Tarihi:18 Ekim 2021

İlahiyat Çalıştayı tamamlandı


Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Sakarya İl Müftülüğü tarafından yürütülen ‘Beliren Yetişkinlerde Din Tasavvuru ve Gelecek Beklentisi’ projesi çalıştayı tamamlandı.

Çalıştaya katılım

Çalıştayın açılış programı İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda pandemi tedbirlerine uygun şekilde gerçekleştirildi. Programa, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, akademisyenler, Müftülük personeli ve öğrenciler katıldı.

 

Bilinçli yanıltma

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ise yaptığı açılış konuşmada projenin saha araştırmasını üzerine alarak yol haritası çıkarma çabasının çok önemli olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce ise din konusunda çarpıtılmış bilgilerin ve bilinçli yanıltma hareketlerinin yayıldığı günümüzde böyle bir projenin önemli olduğunu ifade etti.

 

Diyalog içinde

İl Müftüsü Hasan Başiş, “Müftülük ailesi olarak beliren yetişkinlerle hem personelimiz olmaları hem de din hizmeti sunduğumuz hedef kitlenin bir parçası olmaları açısından diyalog içerisindeyiz. Bu açıdan projenin hedeflendiği şekilde tamamlanması ve proje kazanımlarının hayata taşındığını görmek bizim en büyük temennimizdir” şeklinde konuştu.

 

Eğitim modülü

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Bu projemiz, beliren yetişkinlik dönemi olarak nitelendirilen dönemdeki bireylerin din anlayışını, hayattan beklentilerini ve gelecek tasavvurunu saha araştırması yoluyla tespit ederek bu dönemdeki bireylere hizmet sunan personelin niteliklerini geliştirmeyi ve hizmet sunumunda kaliteyi arttırmayı amaçlıyor” dedi.

Dekan Bostancı, proje kapsamında daha önce yapılmış ilgili çalışmalardan istifade edilmesinin yanında alan araştırması yapılmasının, bununla beraber sahada hizmet veren ve alan, müftülük ve gençlik ve spor bakanlığı görevlilerinin, akademisyenlerin ve öğrencilerinin görüşlerinin dinlenmesinin, en sonunda da elde edilen sonuçlarla bir eğitim modülünün ve bir kılavuz kitabın oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

 

Yeni bir dönem

SAÜ Gençmer Müdürü ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Abdullah İnce de yaptığı konuşmada sanayi toplumundaki gelişmelerle birlikte geçmişte daha kısa ve belirgin olan gençlikten yetişkinliğe geçiş aşamasının, geniş bir dönemi içine alan yeni bir kategori oluşturduğunu kaydeden İnce, psikologların ve toplum bilimcilerin “beliren yetişkinlik” şeklinde yeni bir dönemden bahsettiklerini söyledi.
 

Oturum konuları

Açılış programının ardından çalıştayın oturumları ‘Din Anlayışı Ölçeği Literatür Taraması Sununu ve Müzakeresi’, ‘Beliren Yetişkinlik Nedir?’, ‘Gelecek Tasavvuru Ölçeği Literatür Taraması Sunumu ve Müzakeresi’, ‘Hizmet Beklentileri Envanteri Literatür Taraması Sunumu ve Müzakeresi’, ‘Sahada Hizmet Veren ve Alanların Sunum ve Görüşleri’ başlıkları altında İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Erkal Salonunda iki gün sürdü. 

13 Ekim 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 245 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU