Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Anne sütü güçlendirir


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle anne sütünün önemiyle ilgili etkinlik düzenlendi

Doğru teknikler

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Cevahir ve birkaç üniversite öğrencisi, Akyazı Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisini ziyaret etti. Ziyaret esnasında serviste yatmakta olan anne ve adaylarına anne sütünün önemi vurgulanarak doğru emzirme teknikleri hakkında bilgiler verildi. Annelere, doğumdan hemen sonra bebeğe ilk olarak anne sütü verilmesinin, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırdığı, kemik, kas ve zeka gelişiminde de önemli rol oynadığı anlatıldı.

En güzel hediyedir

Fatma Cevahir, “Anne sütü annenin bebeğine verdiği ilk ve en güzel hediyedir, anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını içeren eşsiz bir kaynaktır. Emzirme anne ile bebeğin arasındaki bağı kuvvetlendireceği gibi rahmin toparlanıp eski haline dönmesine de yardımcı olur ve doğum sonrası kanamaları azaltır. Anneyi meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanserinden korur. Aynı zamanda annenin doğumdan sonra kilo vermesini de çabuklaştırır.”

8-12 kez emzirilir

Bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli diyen Cevahir, “Daha sonra ek gıdalar ile birlikte iki yaşına kadar anne sütüne devam edilmelidir. Ayrıca anne sütü doğru emzirme tekniklerine dikkat edilerek verilmelidir. Her emzirme öncesi eller mutlaka su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Bebek yeni doğduğunda mama için her ağladığında ortalama günde 8-12 kez emzirilir, takiben günde 6-8 kez anne sütü verilir. Emzirme döneminde anne sütünün miktarının ve kalitesinin arttırılması için annenin beslenmesi de çok önemlidir. Protein, kalsiyum, demir ve vitaminlerden zengin gıdalarla beslenilmeli ve bol su tüketilmelidir. Aşırı karbonhidratlı, baharatlı, yağlı ve gaz yapan gıdalardan uzak durulması gerekir” dedi. 

14 Ekim 2021 , Perşembe Bu haber toplam 237 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU