Ekonomik sorunları çözmenin yolu mesleki eğitim yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Ekonomik sorunları çözmenin yolu mesleki eğitim14 Aralık 2021, Salı

Ekonomik sorunları çözmenin yolu mesleki eğitim

Ülkemiz ekonomisi zor günler geçiriyor. Temel gıda maddeler olmak üzere her ürünün fiyatı artıyor. Fiyat artışları başta dar gelirliler olmak üzere toplumun her kesimini olumsuz etkiliyor. Fiyatlar neden sürekli artıyor? Ne zaman normale döneceğiz? Bilemiyoruz. Oysa ülkemiz fırsatlar coğrafyası. Kıtaların geçiş yolu, bereketli toprakları; deniz, güneş; dol kaynaklar, genç girişimci insan nüfusumuz… Her şeyimiz var. Yağ, un, şeker var ama bir türlü helva yapamıyoruz. Neden!..

***

İş arayanların sayısı fazla, işverenler nitelikli eleman arayışı içinde. İşsizlerin büyük çoğunluğu mesleksiz, “ne iş olursa yaparım” anlayışında. Oysa sanayimiz bir iş alanında, meslekte, dalda uzmanlaşmış; ekip çalışmasına uygun, nitelikli eleman istiyor. Eğitim sistemimiz işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli elemanı yetiştiremiyor.

***

Meslek liselerimiz var ama meb’in raporlarına göre meslek lisesi mezunlarımın ancak % 12-18 öğrenim alanına uygun işlerde çalışıyor. Mesleğini yapmayan meslek lisesi mezunları üzerine Anadolu Lisesi, imam hatip lisesi mezunlarını da koyduğunuzda on iki yılsonunda hiçbir mesleki becerisi olmayan milyonlarca gencimiz liseden mezun oluyor.

***

Sekizinci, dokuzuncu sınıflarda öğrencilere, velilerine öğrencinize meslek öğretin, meslek okullarına verin dediğimizde sert tepkiyle karşılaşıyoruz, hışımla kalkıp gidiyorlar. Kendilerine hakaret edilmiş, aşağılanmış gibi hissediyorlar. “Ben çocuğumuz sanayiye vermem, Anadolu Lisesi’ne gidecek” diyorlar. Meslek edinmek, üretmek yerine masa başı işleri hedefliyorlar. Oysa toplumda herkes doktor, diş hekimi, avukat, mühendis, öğretmen… Olursa diğer işleri kim yapacak? Gençlerimizde, ailelerimizde, toplumumuzda meslek öğrenmeyi küçümseyen bir algı görüyorum. Oysa öyle mi?

***

Düşünün! Kendi ihtiyacı kadar üretemeyen bireyin, ailenin, toplumun, ülkenin başı beladan kurtulmuyor, kurtulmaz. Kendine yetecek kadar üretenler günlük hayatını idame ettirilirler. İhtiyacından fazla üretip satanlar, para kazanalar zenginleşir, refahı artar. İşte ülkemizin günümüzde içinde yaşadığımız temel sorunun kaynağı seksen üç milyona yetecek kadar üretim yapamıyoruz. Üretimin çözümü de üreten, becerili, meslekli, bir işin uzmanı bireyler yetiştirmek. Yoksa faizi aşağı, yukarı indirip çıkarmakla düze çıkamayacağız.

***

Herkes bir meslek sahibi olmalı. Peygamber efendimize hitaben: “-Sizde mi koyun güdünüz, Ya Resulallah?” diye sorulduğunda Peygamber Efendimiz: “-Ücret karşılığında Mekkelilerin koyunlarını güttüm” buyurdu. Peygamberlerin mesleği vardı. Mesleklerini icra eder, üretir, hayatın içinde ihtiyaçlarını karşılarlardı. Hz. Adem: Çiftçi, Hz.Şid: Dokumacı, Hz. İdris: Terzi, iğne üreticisi, Hz. Nuh: Tüccar, marangoz, Hz. Salih: Deve çobanı, süt, yağ, peynir üreticisi, Hz. İbrahim: İnşaat ustası, Kabe’yi inşaa etti, Hz. Eyüp: Ziraatçı,  Hz.Lut: Tarih yazarı, Hz. İsmail: Balıkçı, Hz. İsak: Çoban, Hz. Yusuf: İl saati imal etti, Hz. Musa: Çoban, Hz. Süleyman: Bakır işlemeci, Hz. İsa: avcı, marangoz, Hz. Muhammet: Çoban, esnaf.

***

Padişahların da mesleği vardı, üretirlerdi… 1.Mehmet: Çeşitli el işleri yapardı, ürettikleri pazarda satılırdı. Mehmet Çelebi: Bahçıvan, 2. Beyazıt: Hattat, şair, Yavuz Sultan Selim: Kuyumcu, yay ustası, Kanuni Sultan Süleyman: Kuyumcu, kavaf, 2. Selim: Bastoncu, şair, 3. Murat: Ok ustası, hattat, şair, 1. İbrahim: Bağ işçisi, kaşık, teşbih ustası, 3. Mehmet: Kaşık, yüzük ustası, 1.Ahmet: Kaşık, ok ustası, 2. Osman: Saraç, 4. Murat: Hattat, şair, ok ustası, 4. Mehmet: Avcı, bestekâr, 2. Mustafa: Hattat, ok ustası, 3. Ahmet: Hattat, 2. Mahmut: Müzisyen, kuyumcu, 1. Abdülhamit: Ressam, bestekâr, Sultan Abdülaziz: Güreşçi, kalaycı, 5. Murat: Piyanist, bestekâr, ressam, 2. Abdülhamit: Marangoz, kakma ustası.

***

Görüldüğü gibi peygamberler aynı zamanda meslek erbabı, üreten, hayatın içinden kişilerdi. Cihan padişahlarının üstün devlet eğitimleri yanında hayatlarını kazanabilecek düzeyde bir sanat erbabı, meslekleri vardı; üretime katkıda bulunurlardı. Öyle ise bugün yaşadığımız ekonomik sorunları çözümü üretmek, daha çok üretmek… Üretmek için de meslek erbabı, üreten, çağın gereklerine uygun nitelikli bireyler yetiştirmektir. Eğitim sistemimiz herkesin bir alanda nitelikli becerili, meslek sahibi bireyler yetiştirecek hale getirmek. Bugünde yarına olacak iş değil ama unutmayalım büyük yürüyüşler ilk adımla başlalar… Yeter ki niyet edip yürümek üzere ayağa kalkalım…