Dünyada enflasyon !… yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Dünyada enflasyon !…20 Aralık 2021, Pazartesi

Enflasyon dünyada özellikle Covid 19 salgını öncesi 2019 ekim ayı ile bu sene ekim ayı arasındaki yani 2 yıllık döneme bakıldığında 2 yılda yüzde 1.6’dan yüzde 5.2 ye çıkmış durumda. 

Özetle;  2 yılda 3.25 kat enflasyon artışı gerçekleşmiş oldu.

Bu artışın 38 üye ülke ortalaması olarak en az üçte biri, yani 1,2 puanı küresel fiyat artışından kaynaklanıyor. Yani ortalama olarak son 2 yılda her hangi bir ülkede tüketici enflasyonundaki artışın en az yarısı 'küresel' nedenlerden. Örneğin, ABD'de ithalat enflasyonu geçtiğimiz kasım ayı itibariyle, son 40 yılın en yüksek seviyesi olarak yüzde 11,7'ye çıkmış durumda. 

Özetle bu durum, sadece 2 yılda ABD'nin ithalat fiyatlarının 2,1 kat arttığını göstermekte. 

Tabii ki buna Kovid-19’dan dolayı hane halkının aldığı bir çok ürün; özellikle stoklama eğiliminden dolayı, küresel pandeminin önde gelen ülkelerin tümünde sebep olduğu “öngörülemez talep katlanması” etkisi çok fazla oldu.

Artışı tetikleyen öncelikli ana ürünler akaryakıt fiyatları, gıda fiyatları, otomobil fiyatları ve kira artışları. Önde gelen birçok ülkenin merkez bankaları “küresel enflasyon” sürecinin “geçici” olmadığını artık fark etmiş ve benimsemiş durumdalar.  Bu nedenle, ABD Merkez Bankası (FED) de son toplantısında alınan para politikası kararlarının gerekçelerini açıklayan metinde, enflasyona bakış açısını izah eden cümlede “geçici” sözünü kaldırdı

Buna rağmen, FED ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere, önde gelen merkez bankaları, 'Omikron Varyantı' ve olası yeni varyantlar nedeniyle, pek çok önde gelen ülkenin yaşamakta olduğu 4. veya 5. vaka sayısı dalgalarını, bu dalgalara bağlı olarak hükümetlerin alabileceği muhtemel kısıtlama, karantina ve kapanma kararlarını henüz kestiremediklerinden, kendi yönetim kurullarındaki ciddi tartışma ve görüş ayrılıklarına rağmen, para politikası patikasını “sıkılaştırma” konusunda halen acele etmek istemiyorlar. Bunun nedeni çok basit; 'Kovid-19' küresel pandemisinin sebep olduğu 45 önde gelen ekonominin maruz kaldığı büyüme kaybı, istihdam ve vergi geliri kaybının telafisinin yegane kestirme çözümü üretim ve yatırımların yeniden canlandırılması

Bu nedenle, eğer önde gelen merkez bankaları “acele" veya “erken" faiz artışı kararlarıyla önde gelen ekonomilerin üretim ve yatırım hamlelerini olumsuz yönde etkilerler ise, dalgalı seyir izleyen tüketim eğilimi, yüksek faizler nedeniyle hane halkının yoğun bir şekilde tasarrufa yönelmesine sebep olur ise; bu durumda, üretim ve yatırımların yavaşlaması, büyümenin ivme kaybetmesi ve resesyon riski, beraberinde vergi geliri kaybı ve işsizliğin yeniden artması anlamına gelecek. 

Yani özetle; bu önde gelen ekonomilerin “stagflasyon” a sürüklenmesidir. 

Stagflasyon ekonomide durgunlukla enflasyonun bir arada yaşanması durumudur. 

Kısacası; Ekonomik hayatta hem durgunluk hem de enflasyon yaşandığı dönemlerde bu iki olgunun birbirini tetiklediğini ve büyüttüğü dönem demektir.

Dikkatli olmakta fayda var. Umarım sıkılaştırma politikası uygulanmaz ekonomilerde. 

İyi haftalar…