Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘8 yeni OSB daha geliyor’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, üretmeden şehri geliştirmenin mümkün olmadığını, ilimizdeki mevcut 9 OSB’ye ek olarak 8 yeni OSB’nin daha kurulacağını açıkladı. Altuğ, “Yeni OSB’ler planladık. 7artı 1 olmak üzere yeni 8 OSB daha planladık. Yerleri de belirlendi. Toplamda 17 OSB’miz olacak” dedi.

Şehrin gündemi

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ, Gazetemiz YENİGÜN’e konuk oldu. Genel Müdür Nazan Karslı Gürsoy, Genel Yayın Yönetmeni Müjdat Çetin, Yazı İşleri Müdürü Ekrem Ürdüç, Başyazarımız Cevdet Güngör ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can tarafından ağırlanan SATSO Başkanı Altuğ, ekonomiden, yeni OSB’lere, şehrin sorunlarından, ülke gündemine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Üretimi sürdürmeli

Sanayi sektöründe nitelikle eleman yetiştirecekler projeleri olduğunu belirten Başkan Altuğ, “Bunun yegane yolu tükettiğinden daha fazla üretmekten geçtiğine inanan biriyim. O anlamda bizim şehrimizin üretimini sürdürebilmek için bazı projelerimiz var. Sakarya’nın bir endüstri master planı, Sakarya’nın 30 yıllık vizyon strateji planını biz yaptık. Dolayısıyla baktığımızda bu şehrin üretiminin, yüz ölçümünün yüzde 3’ü kadar bir alanda üretimi sürdürmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

OSB’lerdeki durum

Şehirdeki organize sanayi bölgeleri hakkında bilgi veren Başkan Altuğ, “Organize sanayi bölgeleri, OSB dışında ki fabrikalar, küçük sanayi siteleri her neyse onların toplamının alanının şehrin yüz ölçümünün yüzde 3’ü olsun istiyoruz. Hali hazırda yüzde 1’i bile değil. Yüzde 1’e yakın. Binde 90’lar civarında. Yüzde yüz diyelim. Yani üretim anlamında bu şehrin 2 kat daha büyümesi lazım. Bizde bu anlamda çalışıyoruz. Neden yüzde 3? Baktığımızda Avrupa da gelişmiş ülkelerde Almanya sanayileşmiş, ekonomisi dünyaya önderlik eden ülkelere baktığımızda bu oranı görüyoruz. Almanya da yüzde 5’lerde. Biz bunu yüzde 3’le devam edelim istiyoruz. Dolayısıyla bu anlamda yeni organize sanayi bölgeleri çalışıyoruz” dedi.

Küçük sanayi siteleri

Altuğ, “Organize sanayi bölgeleriyle çalışırken şehrin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de küçük sanayi siteleri. Küçük sanayi siteleri de artık şehrin içinde kalmış, şehrin göbeğinde kalmış şehirdeki yaşamı, ulaşımı engeller pozisyonda. Dolayısıyla bunların da arazi üretilerek şehir dışında, şehre yakın bölgelerde arazi üretilerek yeniden yapılanması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda Ekrem Başkanımızla da görüşmelerimiz var o da olumlu bu konuda aynı şekilde aynı şeyleri düşünüyoruz. Ve bununla ilgili çalışmalarımız var. Acil ihtiyaçlarımdan bir tanesi bu küçük sanayi sitesi” ifadelerini kullandı.

Nitelikli eleman sorunu

Akgün Altuğ nitelikli eleman problemi yaşadıklarını söyleyerek, “Büyüyeceğiz, bu büyümeye adapte olabilmek için hali hazırda sıkıntı yaşadığımız bir nitelikli eleman problemi var. Bu kadar büyüdüğümüzde bahsettiğim planlamayı tutturduğumuzda, çok daha fazla ihtiyacımız olacak. İşte nitelikli göçe ihtiyacımız olacak. Ve daha fazla nitelikli insana ihtiyacımız olacak. Bu nitelikli insan yalnızca erkek nüfus olmamalı. Evlerde boş oturan kadınlarımızın da ekonomiye mutlaka kazandırmamız lazım. Nasıl kazandıracağız? Örneğin eğitim merkezlerinde kısa sürede nitelik ve beceri kazandırarak çözeceğiz” dedi.

Eğitim modeli

Başkan Altuğ, “Bir rol model yaratmaya çalışıyoruz. 1. Organize Sanayi Bölgesinde bir meslek lisemiz var. Meslek lisemizin kapasitesi 600 öğrenci fakat biraz şehir dışında olduğu için oraya çok fazla talep yok. Ben OSB başkanıyken yapmıştım o okulu. Hem okul binası hem de atölyeler itibariyle son derece modern ve şuan ki teknolojiye haiz makinelerle dolu atölyeleri var. Orayı zamanında Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etmiştik. Bu kapasite probleminden dolayı birde meslek liseleri 4 sene, meslek yüksekokulları artı 2 sene, Üniversiteler artı 2 sene.”

Acil ihtiyacımız var

“Nitelikli eleman olmak için 4 sene meslek lisesinde okuyorsun, tekniker olmak için 2 sene daha okuyorsun, mühendis olmak için 2 sene daha okuyorsun toplamda 8 sene. Bizim o kadar fazla ve acil ihtiyacımız var ki 8 sene bekleyecek tahammülümüz yok. Biz çok daha kısa sürelerde 4 ay,6 ay hatta 2 ayda hızlandırılmış bir şekilde nitelikli personel yetiştirmeliyiz. Bu kadın olur erkek olur yaş hiç önemli değil. Dolayısıyla Organize sanayi bölgesiyle birlikte yapacağımız eğitim merkezinde bir rol model gerçekleştirmeyi düşünüyoruz ve bütün organize sanayi bölgeleri içerisinde bu sistemi uygulamak gibi bir niyetimiz var” şeklinde konuştu.

OSB kuruluşları

Organize sanayi bölgelerini planlarken endüstri master planı doğrultusunda hareket ettiklerini söylen Akgün Altuğ, “Bir kere organize sanayi bölgelerimiz yeşil enerji ile yeşil organize sanayi bölgeleri olacaklar. Daha fazla ihtisas organize sanayi bölgelerine çalışıyoruz ve planlarken o bölgeyle birlikte planlıyoruz. Mesela Kaynarca’da yeni bir organize sanayi projesi planlıyor diyelim, Kaynarca Belediyesi’yle birlikte planlıyoruz bunu. Orada çalışacak insanların konut alanları,  su, elektrik, doğal gaz, yol, lojistik ve organize sanayi bölgesinin alt yapı ihtiyaçları var. Bunların hepsinin planlanması ve organize sanayinin kurulumuyla birlikte uyum içerisinde yürümesi konusunda ortak aklı ortaya koyuyoruz, şehri bu şekilde geliştirebiliriz.”

Üretmeden olmaz

Üretmeden bu şehri geliştirmek mümkün değil. Organize sanayi bölgesinde binlerce insan çalışacak, binlerce insan şehrin bütün ekonomisini ayakta tutacak. Bu durumla beraber ticaret gelişir, konut üretimi çoğalır, üretim ve ihracat artar. Dolayısıyla tüketmekten daha çok üretme ana fikrine geri dönmüş oluruz. Ekonomik olarak güçlü olunamazsa, siyasi olarak da uluslararası olarak da güçlü olunamaz. Bizim önce ülke olarak ekonomik gücü sağlamamız lazım” dedi.

Üniversitelerle uyumlu

Altuğ, “Biz ülkeyi yönetmeye talip değiliz. Şehri, yolu organize edelim, düşünerek şehri valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı veya diğer seçilmiş yöneticilerle birlikte bunları konuşup, tartışarak doğru planlama yapmaya gayret ediyoruz. Üretmek lazım diyoruz ama üretmek çok yeterli değil. Teknolojiyi özümseyerek üretmek daha önemli. Bunun için de 2 tane üniversitemiz bulunuyor. Özellikle Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’yle çok iyi bir şekilde çalışıyoruz. Üniversitenin teknolojiyi yerinde yaratması, bizlerin de onu uygulamamız gerektiğine inanıyoruz” dedi.

SİAD’larla toplantılar

Başkan Altuğ, “Üniversitelerimizde benzer birçok projeyi birlikte yürütüyoruz. Üniversite İş Dünyası İşbirliği  komisyonumuz var. Hatta bizim yeni binalarımızda artık ofisleri de var, mutlaka iki üniversiteden birer hocamız orada yer almakta. Ben her ay ekonomik tabanlı sivil toplum örgütleriyle toplantı yapıyorum. Geçen ay başkanıma, ‘Birer tane test konusu seçin, Sakarya’nın problemleriyle ilgili. Üniversitemizdeki öğrenciler bitirme ya da doktora tezi olarak bunlara çalışsınlar ve Sakarya’nın herhangi bir probleminde akademik anlamda çözeceğiz.’ dedim. Şimdi dernekteki bütün arkadaşlar derslerine çalışıyor. Önümüzdeki günlerde toplanacağız, ödevleri alacağız, üniversitelere bildireceğiz. Üniversiteyi ve iş dünyasını biraz zorluyoruz bu konuda. Bu azimle doğru işler çıkartacağız” dedi.

Sakarya üretim şehri

Başkan Altuğ, “Şu anda 15 bin üyemiz var. Bu üyelerimizin arasında vergisini İstanbul’da veya başka şehirlere yatıran üyelerimiz de var. Bunlar genelde büyük holdinglere bağlı işletmelerden oluşmakta. Eğer Sakarya üyesiyse, üye olur olmaz zorlamaya başlıyoruz. Çok ciddi geri dönüşler elde ettik. Biz bu anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. Ama çok büyük firmalara da daha üstten müdahale edilmesi gerekiyor. Sakarya bu anlamda Türkiye’nin en önemli üretim şehirlerinden biri” dedi.

Gücü kullanmak lazım

Başkan Altuğ, “Kayseri ve Adana gibi şehirlerden ekonomik olarak çok daha büyüğüz. Kayseri’nin ekonomisi bizim çeyreğimiz etmez. Biz kendi büyüklüğümüzün farkında değiliz. Biz gerçekten büyük bir gücüz ama farkında değiliz. Bu gücü kullanmamız lazım. Hükümet kurulduğunda Sakarya’dan bakan olması lazım. Şehir lobisinin uyanık ve ayakta olması lazım. Bir olması lazım. Çok önemli büyüklerimiz var önemli noktalarda bu lobiyi iyi kullanmamız gerekiyor. Gerektiği zaman bu gücü kullanıyoruz ama her alanda işler hale getirmemiz lazım. Örneğin yarın(Perşembe) Sanayi Bakanı Mehmet Muş ile bir görüşmem var. Bakanlıktaki bütün işlerimizi halledebiliyoruz” dedi.

Gümrük binası isteği

Başkan Altuğ, “Bu şehir üreten bir şehir, dış ticaretimiz 10 milyar doları geçti ama halen kasaba gümrüğü gibi bir gümrük binamız var. Bakan Bey’e bu binanın değişmesi gerektiğini söyleyeceğim. Sakarya’ya yakışır bir gümrüğe ihtiyacımız var. Kızılay depolarının olduğu bölge ile ilgili bir görüşmemiz oldu 10-15 dönüm bir alan Kızılay verebileceğini söyledi. İyi bir gümrük binasına ihtiyacımız var. İthalat ve ihracatını başka gümrüklerden yapan firmalarımız var. Altyapıyı sağlamamız lazım” diye konuştu.  

Yavuz destek verdi

Ali İhsan Yavuz’un AK Parti içinde çok güçlü olduğunu belirten Altuğ, “ Bizim de bir dediğimizi iki etmez sağ olsun. Şehrin menfaatine olmayan hiçbir şeyi istemeyeceğimizi de bilir. Söylediklerimizin hepsinin yapılması için de destek vermiştir” dedi.

İstişare toplantıları

Şehrin istişareye ihtiyacı olduğunu söyleyen Akgün Altuğ, “ Ben bunu siyasilere defalarca söyledim. Bizim daha fazla oturup konuşmamız lazım. Şehirde bende varım diyen herkesin oturup konuşması lazım. Şimdi bunu yapmaya başladık. İstişare toplantıları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Döviz hareketliliği 

Döviz kurlarının sürekli hareket halinde olmasından endişeli olduğunu ifade eden Altuğ, “ Bu ekonomik yapının istikrara kavuşması lazım. Bir sıkıntı var ve çözülmesi lazım. Ekonominin hastalık gibi önce teşhis edilmesi ve tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi lazım. Türkiye’nin durumu ölümcül falan da değil. Yeter ki tedavi etmek isteyin. Bizim ekonomi yöneticileri daha teşhis edemiyorlar. Yukarısı başka bir şey söylüyor yetkililer de ona uyuyor. Bağımsız bir Merkez Bankası olsaydı faiz indirimi yapmazdı. Ama yukarıda hesaplar farklı. Bir iş adamı olarak söyleyebileceğimiz tek şey tedirgin olduğumuz. Güven ortamını sağlamamız lazım. Kalıcı yatırımlar çekmemiz lazım. Son yıllarda Türkiye’ye doğrudan yatırım gelmemiş Türk iş adamları yurtdışında doğrudan yatırım yapmaya başladı” dedi.

Turizm çalışmaları

Sakarya’nın avantajları olduğunu ifade eden Başkan Altuğ, “ Hem tarımsal hem de endüstriyel üretim yapıyoruz. Turizmi de biraz yükseltmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

GASTRO Sakarya

SATSO’nun turizme kazandırmak için 3 yıl önce başlattığı GASTRO Sakarya projesinin başarılı bir şekilde yürüğünü belirten Başkan Altuğ, “Bu anlamda bütün şehrimizi gezdik. Sakarya’nın yemek kültürünün tanıtılması için bir altyapı var şu anda. İlçeleri, köy köy gezdik. Balkanlardan, Kafkaslara, Karadenizden Manav kültürüne kadar hepsini belgelendirdik, reçetelendirdik, fotoğrafladık ve kitap hazırladık. Unutulmaya yüz tutmuş 500 yemeği tarihçesiyle birlikte hazırladık. En seçkin 150 yemeği tarifi ve fotoğraflarıyla birlikte kitaplaştırdık. Kitap basımı son aşamaya geldi. Yakında Sakarya’nın bu anlamda en önemli girişimini yayınlamış olacağız” dedi.

17 OSB olacak

Sakarya’da 9 OSB olduğunu da sözlerine ekleyen Altuğ, “ Yeni OSB’ler planladık. 7artı 1 olmak üzere yeni 8 OSB daha planladık. Yerleri de belirlendi. Toplamda 17 OSB’miz olacak. Mevcut birkaç OSB’mizi de genişletiyoruz. Her bölgede OSB yapamazsınız. Örneğin Sapanca’da yapamazsınız orası turizmi ile büyüyecek bir ilçe. Oradaki yatırımları buna göre yönlendirmemiz lazım. Bizim olmazsa olmazımız da tarım alanlarımızdır. Onlara zarar vermeden bu sanayileşmeyi sağlıyoruz. Lojistik avantajları da kullanmak üzere limana yakın yerlerde OSB’ler yapma niyetindeyiz. Şehrin güneyinde de jeotermal sulardan faydalanarak bir Sera OSB planladık” dedi.

Dünyadaki çip krizi

Pandemi ile birlikte Dünya’da talep artışı olduğunu belirten Altuğ, “Üretim azalınca da ham madde fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Halen de devam ediyor. Çip krizinden dolayı otomobil üreticileri sıkıntıya girdi. Kısıtlı üretimle devam ediyorlar. Bizim ihracatımıza da pandeminin etkileri oldu. Dünya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Türkiye’deki güvensiz ortam sıkıntıyı büyütüyor. Ancak Sakarya olarak en şanslı illerden bir tanesiyiz. Hem tarımsal hem de endüstriyel üretime devam ediyoruz. İhracatımız da sürüyor, sıralamada 8’inci sıraya indik ama önümüzdeki ay 7’ye çıkarız tekrar. 5’inci sıra hedefimize hatta daha üstüne de ulaşacağız. Buraya doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Kimya OSB değildi

Kocaali’ OSB’den vazgeçtiklerini de hatırlatan Altuğ, “ Kimya OSB değildi zaten orası. Halk istemedi onların istemediği hiçbir şeyi de istemeyiz daha önce de söyledim. Ama şöyle bir şey de var. Ekonomik olarak iyi olan ülkeler kimya endüstrileri çok güçlüdür. Kimya çevreyi kirletmek değildir. Tarımın da endüstrinin de olmazsa olmazıdır. Almanya’da şehrin göbeğinde devasa fabrikalar var ama arıtmaları ve filtreleri var. Denetimi iyi yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsın. OSB’ler bu sebeple daha iyi. Bütün OSB’lerimizde asla böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Söğütlü’de oldu anında çözdük” ifadelerini kullandı.

1 milyar dolarlık yatırım

Ferizli Metal OSB’de de sıkıntı olmadığını ve çalışmaların yürüdüğünü belirten Başkan Altuğ, Söğütlü 2’inci OSB’nin sorunlarının da çözüldüğünü belirtti. Başkan Altuğ, “Tamamını da sattık. Mesela Sarıtaş Çelik firması bir milyar dolarlık yatırım yapacak. 2bin 400 dönümlük OSB’nin bin dönümünü onlar aldı” diye konuştu. 

‘Siyasette yokum’

“Siyasette yer alacak mısınız?” sorusuna cevap veren Başkan Altuğ, “Öyle bir düşüncem yok. Ben Sakarya’ya hizmet etmeyi seviyorum. Bir dönem daha SATSO Başkanı olarak şehrime hizmet etmeyi düşünüyorum. Tabi ki bu da benim istememle değil, SATSO’nu değerli üyeleri ve meclis üyelerinin takdirine bağlıdır” dedi.

 

28 Ekim 2021 , Perşembe Bu haber toplam 372 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU