Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Geleceğin Ferizli’si için çalışıyoruz’


Ferizli’de OSB’ler noktasında kentleşmenin getireceği sorunlara hazırlıklı olmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, “Ferizli’nin geleceğe hazırlıklı yakalanması lazım. Yeni yaşam alanları, yeni cezaevi, toplu konutlar, sanayi alanları, eğitim alanları gibi yerlerin tamamlanması için çalışıyoruz. Ferizli kuzeye doğru büyürken, her türlü hazırlığı yapmamız gerekiyor” dedi.

Gazetemize konuk oldu

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Gazetemiz YENİGÜN’e konuk olarak ilçede yapılan çalışmalar ve projeleri hakkında bilgi verdi. İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Genel Yayın Yönetmeni Müjdat Çetin, Başyazarımız Cevdet Güngör ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can tarafından ağırlanan Başkan Gündoğdu, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Çok vaadimiz yok

İlçeye yaptıkları hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Gündoğdu, “Aslında seçim dönemi çok şey vaat etmemiştik. Hatta zaman zaman seçim meydanlarında, kahve sohbetlerinde ‘Bakın benden altından kalkamayacağım söz istemeyin. Yarın bir gün niye olmadı bu sözler dersiniz. Ben sizi kandırmak istemiyorum’ diye konuştum. Ama yapabileceğimiz ne varsa da makul her talebi de art niyetsiz inşallah yaparız demiştim” ifadelerini kullandı.

 

İlçenin iki sorunu

Başkan Gündoğdu, “İlçenin kangren olmuş iki tane meselesi vardı. Bunlardan bir tanesi ana caddenin yenilenmesi meselesiydi. İkinci meselesi de pazar yeriydi, kapalı pazar yeri. Benim seçim döneminde verdiğim en büyük vaat aslında beş yılın sonunda taşlanmamış tarla yolu bırakmayacağız demiştim. Şu ana kadar 65 bin ton malzeme serdim ben tarla yollarına. Bu aşağı yukarı 55 km’ye tekabül ediyor. Ve 97 km Ferizli’de tarla yolu var. Bu sene tabii yağmurlardan çalışmaya başlayamadık. Hava şartları el verdiği sürece hedefimiz 2023 yılına kadar bu eksiklikleri tamamlamak” dedi.

 

Alt ve üst yapı

İlçedeki diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Gündoğdu, 17 köyün köyden mahalle statüsüne geçtiğini söyleyerek, “7 tane de bizim merkez dediğimiz mahalle var. Toplam 24 mahallemiz var. Tabii bizim için kangren olan iki tane konuydu. Birisi ana yoldu. Sağ olsun Ekrem başkan bu manada gelir gelmez bize bir pozitif ayrımcılık oldu. Ben onu söylüyorum sürekli. Geldik önce kanalizasyon ve üst yapısı bitti. Kanalizasyon için yollar yarıldığı zaman biz de fırsat bu fırsat dedik yağmur suyu hatlarını döşedik. Ama hazır yolları bozmuşuz bir daha yeniden bozulmasın diye. Yaklaşık 8 aylık bir çalışma oldu merkezde ama hummalı bir çalışma. Fiber optik döşendi. İşte SEDAŞ elektrik hatlarını yer altına aldı. Bunları tamamlamış olduk. Kaldırımlarıyla da asfaltıyla da alt yapısıyla da her şeyiyle 2.2 kilometrelik bir ana arterle kangren sorundan biri çözülmüş oldu. SEDAŞ’ın duyarlığı ile güzel işler yapıldı. O da bizim için kazanım oldu. Bakın bunu yarın bir gün tekrar kazalım dersen böyle bir imkân yok. Sağ olsunlar yani bize destek vermiş oldular” diye konuştu.

 

Kapalı Pazar yeri

İlçeye yeni bir kapalı pazar yeri kazandırdıklarını söyleyen Gündoğdu, “Kangren olan konulardan bir tanesi de kapalı pazar yeriydi. Seçimde verdiğim vaatlerden bir tanesi de buydu. 2019 bitmeden kapalı pazar yeri tamamlanacak inşallah demiştik. Bir vaatti bizim için. Ama tabii mevcutta kapalı pazar yeri alanı olarak ilan edilmiş 2 bin metrekare bir alan yerimiz mevcut. Yani bunu bir sefer yapıyorsunuz. Yaptık olmadı bir daha yapalım deme şansınız yok. Arka tarafta da imarda park olarak görünen hazineye ait bir arazi vardı. İşte plan değişikliğine gitmek durumunda kaldık. Orayı pazar alanına dahil ettik. 7- 8 aylık bir süreçte yaklaşık 4 bin 640 metrekarelik bir pazar alanı oluşturduk. 2019 bitmeden demiştik ama ister istemez 2022’yi buldu” dedi.

 

Müteahhit artış istedi
Gündoğdu, “Bizim ihaleye çıkışımız kasım ayında oldu. Başlaması ocak ayını buldu süreç olarak. Burada da malum ülke şartları ortada, pandemi süreci ortada fiyatlardaki artış ister istemez müteahhidi de etkiledi. Tabii pazar yeri henüz bitmiş değil. Yüzde 85 bitmiş vaziyette. Yüzde 15 ile alakalı bir sıkıntımız var. Müteahhit fiyat artışı istedi. Biz de bunu veremeyeceğimizi söyledik. Konu yüksek fen kuruluna gitti. Hani biz mevcut müteahhit ile bitirmek için kıvranıyoruz. Art niyetli bir şey yok belki ama kapalı pazar yeriyle alakalı bu ayın 23 ‘ü olması lazım son tarih odur. O tarihe kadar yapılacak çok da fazla bir iş yok. Adam bugün başlasa 15-20 günlük iş var orada” dedi.

 

İlçe meydanı yok
Ferizli’de bir meydan probleminin de olduğunu söyleyen Başkan Gündoğdu, “Elimde imkânım olsa belediye binası dâhil arkasındaki o iki binayı da yıkar caminin oraya kadar hepsini açarım. Ama mevcut şartlar çok bunu götürmüyor. Belediyenin arkasındaki yerler özel mülkiyet. Onun için diyorum imkanım olsa verir parasını belediye binasını dâhil yani caminin önüne kadar yıkarım orada bir meydan yaparım” dedi.

 

Borcumuz yok

Belediyenin ekonomisi ve borcunun fazla olmadığını söyleyen Başkan Gündoğdu, “Bizim kamu borçlarımız var. SGK ile vergi dairesine olan borcumuz var. Yaklaşık 2, 2 buçuk milyon civarında esnafa diye tabir edeceğimiz bir borç vardı ama hemen hemen hepsi tamamlandı. Dışarıya bizim bir borcumuz yok. İlk geldiğim zaman dışarıdan borç bulup maaş ödediğim oldu. Onu söyleyeyim. Yani acemisiniz, ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ondan sonra oturdu sistem. Ödemeleri ona göre düzenledik. Şu anda Allah’a şükürler olsun o konuda bir sıkıntımız yok yani. Bizim vergi ve SGK’nın dışında bir sıkıntımız yok yani. Onlarla ilgili de inşallah bir iki planımız var. Milli Eğitim’e devredeceğimiz bir binamız var vergiyle ilgili olan kısmı orada çözeceğiz” dedi.

 

3 OSB YAPILIYOR
İlçeye yapılan ve yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgeleri hakkında konuşan Gündoğdu, “Kuzey Marmara Otoyolunun çıkışıyla, tam Karasu’nun ortasında kalan bölge, Marmara ve Karasu limanına yakın bir noktadayız. Bölgemiz hakikatten tam bir arka bahçe gibi oldu. Evet 3 tane OSB yapılıyor Ferizli için. Şu anda lojistik OSB ile alakalı bir çalışma yürüyor. Bakıldığında taban arazi dediğimiz birinci sınıf tarım arazisi üzerine kuruluyor gibi bir fotoğraf var. Ancak 2013 yılında vagon fabrikasının taşınması mevzusu döneminde orası tarımdan çıkartılmış zaten. Bir sanayi alanı zaten teknik olarak. Kağıt üstünde sanayi alanı. Ama bana sorarsanız birinci sınıf tarım arazisi. Kuzey Marmara’nın çıkışında olduğu yerde yollar için yapılan yerde belki OSB alanı kadar alanı heba ettik. Orası birinci sınıf tarım arazisi bakıldığı zaman. İşte orada fayda zarar dengesini iyi kurmak lazım bence” diye konuştu.

 

Geleceğin Ferizli’si

Gündoğdu, “Ferizli tabii OSB’ler noktasında kentleşmenin getireceği sorunlar da var. Biz küçük bir yer olarak kalalım derseniz bunun gereğini yapacaksınız. Biz büyüyeceğiz diyorsanız, kentli olacağız, şehirli olacağız diyorsanız bunun gereğini de yapmak lazım. Ferizli’nin geleceğe hazırlıklı yakalanması lazım. 3 sene sonra burada fabrika oturmuş, gökten zembille insanlar inmeyecek buraya. Bunların yeni yaşam alanlarını, sanayi alanlarının, işte okul alanlarının, işte alt yapısının yani bunların hepsinin o tarihte tamamlanması lazım. Özellikle İhtisas OSB’nin çalışan noktasında nerdeyse Ferizli gibi bir nüfustan bahsediliyor. Dolayısıyla Ferizli şu anda bunu kaldırır, kaldırmaz. Yeni yerleşim alanlarını yaşam alanlarını bugünden tayin ederseniz bu olur. Toplu konut projelerinin kesinlikle olması lazım” dedi.

 

Kuzeye doğru büyüme

Ferizli’nin hangi yöne büyüyeceği konusuna açıklık getiren Gündoğdu, “İlçenin Söğütlü tarafına büyüme ihtimali yok. Zaten biz orada sıfırdayız, sınırdayız. Yani Ferizli’ye girdiğinizde merkeze gireyim deme şansınız yok. Ferizli’nin ister istemez kuzeye doğru büyümesi lazım. Ferizli’yi artık mezarlığın oradan başlayıp alt geçidin orda biten bir şehir olarak değerlendirmemek lazım. Ferizli artık Ceylandere’ye kadar uzanıyor” şeklinde konuştu.

 

8 bin mahkum gelecek

Ferizli’ye yeni yapılan cezaevinin bittiğini ama yine de eksiklerin çıktığını söylen Gündoğdu, “Cezaevi bitti ama eksikler çıkıyor ister istemez. Aşağı yukarı 200’e yakın personel alındı. Temizlik yapıyorlar, mobilyaları yerleştiriyorlar. Mahkum alımına henüz başlanmadı. Cezaevinden dolayı yaklaşık 2 bin çalışandan bahsediliyor. 2000 çalışan ve asker boyutu var. Tabur gelecek oraya. Jandarma cezaevi kampüsü içinde 180 tane lojman var. Geri kalanı bir yerde yaşayacak. İşte Damlık’ta yaşayacak, Değirmencik’te yaşayacak bölge büyüyecek ister istemez. Bölgede ziyaretçiler her hafta görüşe gelecek. Oradan ev tutacak. İmkanları olanlar yapacak belki bunu ama yine mutlaka birileri gelecek. Bir önceki başsavcımız Lütfi beyin ifadesiyle 8 bin işilik mahkumdan bahsediyoruz. Mevcuttaki cezaevinin normal şeyi 480 kişi ama içeride bin küsür kişi var” dedi

 

Belediye şirketi

Belediyenin bünyesine şirket hibe dildiğini söyleyen Başkan Gündoğdu, “Belediyenin bünyesinde işletme var. Kurduğumuz bir şirket var. Dışarıda kurdurup, belediyeye hibe olarak aldığımız. O şirket üzerinden de sosyal tesisleri çalıştırıyoruz. 3 sosyal tesisi de onun üzerinden çalıştırıyoruz. Belediyeye iki tane kepçe aldık sıfır. O kurduğumuz şirket üzerinden almış olduk kepçeleri de” dedi.

 

Yeni terminal planlaması

Ferizli’nin ulaşım ağı konusunda 3 kooperatifin olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, “Adapazarı’nda, Büyükşehir marifetiyle toplu taşıma yapılıyor. Fakat bizim Ferizli’de kooperatifler vasıtasıyla bu iş yürütülüyor. Köylere çalışan iki tane kooperatif var, merkeze çalışan bir tane var. İşte belki önümüzdeki sene yapacak olduklarımızdan bir tanesi de buydu. Yeni terminal alanı. Merkezi bir kaymakamlık karşısında bir boşluk var. Orayı terminale çevireceğiz. O terminalin olduğu yerde herkesi oraya toplayacağız ama 3 tane kooperatifi tek çatı altında toplayacağız. Söz sahibi biz değiliz ama büyükşehirle hep beraber oturacağız UKOME’de de bunu gündeme getirmiş olacağız. Şu anda kontrolsüz bir yapı var. Köyler kendi başına çalışıyor, merkez ayrı kendi başına çalışıyor” dedi.

 

25 hat sahibi var
Gündoğdu, “Pandemi sürecinde Ferizli’den gelen araçlar Söğütlü’ye girmesin mevzusu oldu. Ferizli-Söğütlü komşu iki ilçe. Akrabalık ilişkileri de var. Tabii Söğütlü’de de bir kooperatif var. İşte diyor ki ‘Benim ilçemden geçip, benim yolcumu alıyorsun. Ben mağdur oluyorum’ yani bu sorun her yerde olur.  Ama tabii sorun sadece buysa bunun çözüm yolu belli. Yani yolcu almanın önüne geçmek lazım. Yani bu araba buraya girmesin, demenin mantığı yok. Niye? Ya ben Söğütlü’ye gideceğim veya Akarca’ya gideceğim veya ENKA’nın oraya gideceğim, okulların oraya gideceğim, işte Kandıra sapağının oraya gideceğim. Ya Ferizli’ye gelip Ferizli’den ilçeye tekrar bir dolmuşla gitmeye gerek yok. Sorun Ferizli arabası geliyor, Söğütlü’den yolcu alıyorsa bunun önüne geçmek lazım. Nasıl geçeriz bunu önüne? Hata yapan varsa bedelini ödesin. Hata yapan 1 2 tane şoför var diye 27 bin insanın cezalandırılmaması lazım. Hata yapanın hattı iptal edilsin. Hata yapan bedelini ödesin. Ama 25 tane hat sahibi var orada. 25 kişinin içinde 2 tanesi hata yapıyor diye 25 tane insan bedel ödüyor. Caydırıcı cezalar olabilir” diye konuştu.

 

Gölktent’in son durumu
Gölkent’in daha iyi bir şekilde vatandaşa kazandırılmasını için çalışmalar yapıldığını söylen Gündoğdu, “Göreve geldiğimden beri oraya getirmediğim şey kalmadı. Ancak oranın yapısal bir sorunu var. Gölün kenarında kamu arazisi olan yaklaşık bin 300, bin 400 dönüm bir orman arazisi var. Oraya turizm hareketi getirebilecek bir çalışmamız olacak.  Yani özel sektöre ait büyük arazi de yok. Zaten küçük olanlar kendilerini bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ama orman arazisi dediğimiz yer eskiden meraymış. Süreç içerisinde buraya ağaç dikiliyor orman oluyor. Karasu geçerken de burayı orman bakanlığına yazmış. Fakat tarım bakanlığı buna itiraz ediyor mahkeme süreci başlıyor. Belki 25 yıldan beri var. Geldiğimizden beri bununla ilgili bir iki müdahalede bulunduk. Bir an önce karar verilsin yani nereye verecekseniz verin adı konsun bu işin dedik. Tabii birinci mahkemeyi orman bakanlığı aldı. Ama tarım bakanlığı bir üst mahkemeye taşıdı olayı. Şu anda istinafta bekliyor dosya” dedi.

 

‘Gölkent projem var’

Gündoğdu, “Hakikaten Gölkent çok güzel bir yer. Ama çözüm noktasında bir türlü mesafe kat edemedik. Evet şu proje olur, bu proje olur, ama yerin sahibi belli değil. Kimden isteyeceğimiz belli değil. Ormandan istiyoruz  ‘Ya kullanın ama biz size tahsis yapamayız’ diyorlar. Vatandaşın benden lavabo tuvalet talebi var oraya. Biz hani burada o tuvaleti o ortamı yapmak çok problem değil. Yani belki 5-10 günde yapacağımız bir şey. Bölgeyle alakalı bir projem var. Bakanlığa da sunuldu. Karavan park ve çadırla ilgili. Ama o zamana kadar burası çözülmezse yapacak bir şey yok. Hukuk elimizi kolumuzu bağlıyor” şeklinde konuştu.

 

Organik Pazar projesi

Karasu yolu üzerine organik ürünler pazarının olduğu bir proje hayata geçirmek istediklerini söyleyen başkan Gündoğdu, “MARKA’dan, bakanlığın onaylamış olduğu 1 milyon 700 bin liralık bir hibe projem var. Geçmişte ödemesini yaptılar bize. Bu benim seçim döneminde vaadim değildi. Ama geldiğimiz noktada bir şeylerin ön adımı oldu. Yol üstü organik ürünler pazarı gibi. Mesela bununla alakalı o da yoktu vaatlerim arasında ama bugün geldiğimiz noktada o da inşallah 2022’de bunu da yaptık, size hizmete sunduk diyeceğimiz bir proje olacak o da. OSB’ye giderken yolun sağ tarafında bir ormanlık alan var. 57 dönüm bir ormanlık alan. Bunun tahsis süreci inşallah tamamlandı. İnsanımız kendi ürettiğini getirecek orda satabilecek. Arka tarafında bir yürüyüş yolu, etrafında piknik alanı gibi işte yoldan gelip geçenin arka tarafında oturabileceği güzel bir alan hayalim var” dedi.

 

Salep yetiştirilecek

Gündoğdu, “Bunun ön adımı dediğimiz salep yumrularını ektik. Niyetimiz ürettiğimizi de fabrikada kurutarak toz haline getireceğiz. Bir satış süreci olacak. Amacımız belediye olarak bu işi yapmak değil, sosyal yardımlaşma vakfından yardım alan hanımlara orada beşer yüz metrekare yer vereceğiz. Tohumu da vereceğiz. ‘Sen bunu burada üret sonra bize sat’ diyeceğiz. Biz de onu fabrikada toz haline getireceğiz” dedi.

 

Hurma ve aronya

Gündoğdu, “Gölkent’teki eski belediyeden kalma bir yerimiz orayı da bir tesise dönüştürüyoruz. Vatandaştan aldığımız ürünü işleyeceğiz, toz haline getireceğiz, satışa sunacağız. Bu ürünü de organik ürünler pazarında satmak istiyoruz. Salep var, bununla birlikte aronya olacak, Allah nasip ederse bir de Trabzon hurması diyorlar, onu da yetiştireceğiz. Aynı kurutmada bunların hepsi olduğu için söylüyorum. Bununla ilgili 59 dönüm bir yer tahsis almışız hazineden. Burada ekimini yapmışız. İnşallah arka tarafa doğruda bu sefer hem hurmayı, hem aronyayı yetiştireceğiz” dedi.

 

Kadın kooperatifi kurulacak

Başkan Gündoğdu, “Salep konusunda bizim projeye ortak oldu Başkan Ekrem Yüce ile birlikte. Salep çok önemli bir ürün, pahalı da bir ürün. Yaklaşık bir dönümden, yaş ürün olarak 80, 100 bin lira civarında bir gelir elde ediliyor. Kuruttuğunuz zaman yaklaşık bu beş katı civarında.  İşte tesiste onu kurutup toz haline getireceğiz. Bunu kurduktan sonra kadın kooperatifi üzerinden yapacağız. Çünkü onun da desteği var. Tabii orada ürettiğimizi orada satabilirsek, düzen oturursa güzel olacak. Karasu’ya doğru ciddi bir trafik var. Günlük 3 bin 3 bin 500 aracın geçtiği bir yol. Onun için trafik akar, Ferizli bakar demesinler” dedi.

 

Kentsel gelişim alanı

Ferizli’de bir Kentsel Gelişim Alanı yapmak istedikleri söyleyen Başkan Gündoğdu, “Ferizli’nin girişinde Kentsel Gelişim Alanı dediğimi bir yer var. 5-6 yıl önce projesi hazırlandı. Ağaoğlu gelip baktı. İmarlı bir alandı ve Kentsel Gelişim Alanı ilan edildi. İmarını iptal ettiler ve tek katlı evlerden oluşan birkaç proje hazırlandı orayla ilgili. Bin 270 dönüm araziyi tek tapu haline getirdiler. Tek tapu haline getirildi ama bin 270 dönümü tek başına yapacak bir Ağaoğlu çıkar, birde NEF çıkar. Türkiye’de 2-3 şirket vardır ancak. 7-8 seneden beri bir çivi çakılamıyor oraya. İnsanların mağduriyeti var. Ferizli merkez tıkandı. Artık bir tarafa genişlemesi lazım. Şuanda Ferizli’de kiralık daire yok. Bu yüzden Kentsel Gelişim Alanı olsun ama ada bazlı çalışalım istiyoruz” dedi.

 

Proje iyice olgunlaştı

Başkan Gündoğdu, “Gelişim alanını bin 270 dönüm alanı tek bir kişiye değil de, 8-10 dönüm civarında bölerek yapmak istiyoruz. Böyle olduğunda her müteahhit çalışır. 3-5 kat projelere de izin verilsin. Bir noktaya geldi ve olgunlaştı. Bunu proje aşamasına getirmem lazım. Müteahhitleri çağırdım. ‘Nasıl yapalım nasıl olursa burası daha iyi olur’ dedim. Emlakçıları dinledim. Güzel bir şey çıktı ortaya. Büyükşehirle de anlaştık bu konuda. En geç bir buçuk seneye kadar bu neticelenirse tıkanmış sorunu da çözmüş oluruz” dedi.

2 Kasım 2021 , Salı Bu haber toplam 343 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU