Başsavcı Köse’ye ziyaret yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Başsavcı Köse’ye ziyaret13 Ocak 2022, Perşembe

 Yenikent Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin ilimize yeni atanan Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse’ye yaptığı “Hoş geldiniz”  ziyaretine Başkan Fikri Aslan’ın çağrısı üzerine “Davete icabet sünnettir” düşüncesi ile bende katıldım.  Ziyarette dernek üyeleri, SAÜ Makine Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Halit Yaşar, Oksijen TV program Yapımcısı Şebnem Eriş, Ulubey Tesisleri İşletmecisi Cüneyt Ulubey ve Yenikent’e büyük emeği geçen Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik’te katıldı.

Rize Cumhuriyet Başsavcısı iken Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Osman Köse, pozitif enerjisi olan bir yapıya sahip. Bizi son derece samimi bir şekilde karşılayıp, ağırladı.

                ***  ***   ***   ***   ***   **   *

Sohbet sırasında, söz doğal olarak ihalesi daha önce yapılan ve yer teslimi geçtiğimiz hafta gerçekleşen Yeni Adliye Sarayı’ndan açıldı. Bilindiği gibi, Sakarya Valilik Kampüsü yanına yapılacak olan yeni Adliye Sarayı’nın, Adapazarı merkezine kaydırılması için hemen hemen son dönem baro başkanları büyük bir çaba gösterdiler.  Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem sonrası yeni yerleşim bölgesinin cazibe merkezi olması için valilik kampüsü ve adliye sarayının Yenikente yapılması isteğini kıramadılar.  600 araçlık otoparkı da olacak yeni adliye sarayının hayırlı olmasını diliyorum.

                          Yurt sorunu…

Sohbet  sırasında,  Yenikent’in sorunları da gündeme geldi. Bunlardan en önemlisi yurt sorunuydu. Yenikent’e, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri geldi. Ancak bölgede öğrenciler için yurt yapılmadığı ve sosyal yardımlaşma merkezlerinin yetersiz olması nedeniyle okula ilgi giderek azaldı. Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Yaşar okulun öğrenci sayısının 6 binden, 2 bine düştüğünü söyledi. Gerçekten ciddi bir düşüş! Yenikente bulunan, Cemil Meriç Sosyal Lisesi’nin yurdu var. Ancak Meslek Lisesi’nin yurdu yok.  Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesini öğrenci yurdu zamanın Valisi Cahit Kıraç’ın girişimi ile “Vilayetler Birliği” tarafından yapılmıştı. Bir şekilde Yenikent’in, yüksek öğretim yurdu eksikliğinin de, bir an önce giderilmesi gerekir. Yoksa giderek okulda öğrenci kalmayacak gibi duruyor.

                             Organik Pazar…

Yenikent’te Valilik kampüsünün tam karşısındaki, Adapazarı Belediyesine ait arsa bildiğim kadarıyla ama Sakarya Büyükşehir Belediyesine devredilmiş durumda. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin burada organik bir pazar kurma düşüncesi var. Başsavcı ziyareti sırasında bu konuda gündeme geldi. Dernek yetkilileri bu alanın sadece organik pazar olarak değil, çok amaçlı olarak değerlendirilmesini istiyorlar. Burada sosyal donatıları olan bir merkez olmasını istiyorlar. Örneğin; burada yapılacak tesis ile yeni adliye binasında görev yapacak avukatların büro tutabilmelerine de imkan sağlanacak. Sosyal donatısı olan böyle bir yerden Camili Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin de istifade edebilecekleri de gündeme geldi. Bence de hem duble yoldan, hem de valilik karşısında girişi olan bu alan sosyal donatım merkezi olarak değerlendirilirse bölgeye hareket gelir. Tabi ki aynı yerde organik bir pazar da kurulabilir. Bu arada kısa sohbete Yenikent’in gelecekte olmazsa olmazı olacak raylı sitem sistemi de gündeme geldi.  İnşallah raylı sistem konu ciddi olarak gündeme gelir.

 Samimi olarak ağırlandık. Güzel bir şekilde uğurlandık. Hoş bir sohbet oldu.

YENİ KENTİN SORUNLARI

Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse’ye, Yenikent  Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından gerçekleşen ziyarette  Yenikent’in sorunları da gündeme geldi.

 

İŞTE YENİ ADALET SARAYI

 Yapımına yakında başlanacak valilik kampüsü yanındaki adalet sarayı bittiğinde böyle olacak.