Çok şükür yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Çok şükür20 Ocak 2022, Perşembe

                          Normale dönüş

            Yüzyılın illeti korona ile mücadelemiz olumlu sonuç verdi gibi duruyor. Bir iki gün içinde yeni bir sürpriz olmazsa sıkıntıyı atlattık gibi görülüyor.  Bir kez daha vurgulamak isterim.  Koronayı hafif atlatmamızda önerilen tüm aşıları ailece eksiksiz yaptırmamızın ekili olduğunu düşünüyorum.

 ****   ****   ***   ***   ***   ***

              Bu süreçte, Sakaya gündemini de takip etmeye çalıştım.  Sakarya adına iki güzel gelişme dikkatimi çekti.

            Bunlardan biri yaklaşık 1 milyar 628 milyon 465 bin 608  liraya mal olacak olan bin yataklı hastane için 2022 yılı için milyon lira ödenek ayrılması. Sanırım, Sakarya’da ilk kez bir yatırım için bir kere de milyonluk ödenek ayrılmış oluyor. Gelip-geçerken bin yataklı hastane inşaatı artık fark edilmeye başlandı. Hastane belirtildiği gibi, 2023 yılında bitecek gibi duruyor. Bin yataklı hastaneden bahsederken sürekli olarak ulaşım sorununa da dikkat çekmek istiyorum. İnşaat tamamlanıp hastane hizmete girdiğinde Yenikent’te büyük bir nüfus yoğunluğu kaçınılmazdır. Neredeyse orta büyüklükte bir ilçenin nüfus yoğunluğu olacak. Bu tahmin değil. Hastanede sadece bin 600 kişinin çalışacağı söyleniyor. Varın gerisini siz hesap edin.

            Diyeceğim böylesi bir yoğunluğun ulaşım sorunu şu andaki belediye otobüsleri ve minibüsler ile çözümlenemez. Mutlaka raylı sitemin devreye sokulması gerekir. Sakarya’nın sorunlarını yorumlarken, Kocaeli örneğini vermekten pek hoşlanmıyorum. Ancak şu anda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi raylı sitem hattını yapımı süren şehir hastanesine kadar uzatıyor. Özellikle raylı sistem konusunda siyasilerimizin anlayamadığım suskunluklarını bir an önce bozmaları gerektiğini düşünüyorum. İnsanların hastaneye ulaşmaları için 20 kilometrelik yolu yaya gidecek halleri yok.

            AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcı Ali İhsan Yavuz, Alandüzü’nde yapımı süren şehir hastanesini bin 400 yatak kapasitesine çıkartılabileceğini söylüyor. Bu ayrıntı güzel de, ulaşım sorunu ne olacak? Ne olacaktan çok çözümü için en kısa sürede harekete geçmek gerekiyor.

FOTO Ali İhsan Yavuz

                          Maden Deresi

            Bu yıl çalışmalar açısından hareketli geçeceğe benziyor. Bin yataklı hastane inşaatı ile birlikte Camili de yapılacak olan yeni adliye binasının yer teslimi yapıldı. İnşaat kısa süre sonra başlayacak. Dört yolda yapılacak olan yeni emniyet binasının fiyat artışları nedeniyle yeniden ihaleye çıkmasını karar verildi. Bu arada Camiliye iki yeni okul yapılacak.

            Bu günlerde duyduğum bir başka güzel haber ise, Karasu ve Kaynarca arasındaki Maden Deresi’nin, Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan-başa reakreasyondan geçirilecek olması. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Orman Bakanlığı ile yaptıkları protokol ile Maden Deresi’nin turizme en güzel şekilde hizmet vermesi için gerekenin yapılacağını açıkladı.

            Maden Deresi ve çevresindeki güzellikler yıllardır hep örtülü kaldı. Maden Deresi çevresindeki tabiat güzellikleri bir türlü iç turizmin hizmetine sunulamadı. Yıllardır özel aracı olmayanların Maden Deresine ulaşmaları da mümkün olmadı. Bence Maden Deresinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemeler, Karasu ve Kocaali ilçelerimize de hareket getirecektir. Dilerim çalışmalar bir an önce başlar.