Sokak hayvanları aç kalmasın.. yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Sokak hayvanları aç kalmasın..21 Ocak 2022, Cuma

Kış ayında kar yağışının en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz… Önümüzdeki haftada ilimiz  yine kar yağışı  gözükyor…

Sokakta yaşayan kedi köpek dışında yabani hayvanların da düşünmeliyiz..

Doğanın beyaza bürünmesi ile yiyecek bulamayacak olan hayvanların en  çileli günleri. Yabani hayvanlara da kar bir örtü gibi doğayı örttüğü zaman daha fazla ilgilenmeliyiz...

***

Öte yandan büyüklerimiz, kuşların göç yolları üzerinde konakladıkları yerleri koruma altına almışlar, onlara zarar getirebilecek her türlü riski ve tehlikeyi dikkate alıp ona göre düzenlemeler yapmışlar. Koruma alanlarında hatta onların beslenme konusunu bile değerlendirerek kurak geçen yıllarda takviyelerde bulunmuşlardır.

Bakınız camilerin dış duvarlarında kuşların barınabileceği yerler bile düşünülmüştür. Onların su içebileceği, beslenebileceği yerler vardır.

Bu gözle bakılınca “ Yaratılana Yaratandan ötürü hoş görme “ anlayışı incelikleri de beraberinde getiriyor..

***

Hz. Ömer’ in  ‘Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkede kuşlar kaldı demesinler’ sözü her kış kıyamette aklımızdan çıkmamalıdır..

***

Kış Mevsimi soğukta, tenceresinde yemeği pişmeyip aç yatan çocuklar, bacası tütmeyen ev  diye, bu sorumluğu hissetmeyip, vebalini taşımayan yöneticiler, bunun hesabını veremezler…

 

Yönetici konumunda olanların, fakir sofralarının, yetimin, fukaranın evinde, soğuğu paylaşılmaları gerekiyor ki onlar anlaşılabilsin.

Yerel yönetimlerde “ Sosyal Sorumluluk” bunu gerektiriyor. Yokluğun, acının derdin, tasanın paylaşılmasıdır sosyal sorumluluk. Daha özetle vicdan sorumluluğu olmalı sosyal sorumluluk. Onların yerine koyabilmektir sosyal sorumluluk….

O zaman değil insanlar, kuşlar bile aç kalmaz..