Malumun ilanı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Malumun ilanı21 Ocak 2022, Cuma

Yüzyılın felaketi 1999 depreminin yaralarının tamamen sarıldığını kimse söyleyemez. Şöyle ki, hala bazı resmi kurumlar ve hatta okullar hasarlı binalarda hizmet veriyorsa, başka bir örneğe gerek yok.

                Bilim Akademi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür’ün son yaptığı açıklamada, Yunanistan açıklarında meydana gelen depremin beklenen İstanbul depreminin habercisi olabileceğini belirtmiş. Daha öncede sizler ile paylaştım. Bu ve benzeri açıklamalar malumun ilanından başka bir şey değil. Sakarya’da periyodik olarak her 25-30 yılda bir büyük deprem oluyor.

1943,1967.1999..??????

                Ben soru işareti koydum ama ilimizde meydana gelen büyük depremlerin periyodik  sıralamasına bakınca yeni bir deprem sürpriz  olmayacaktır. Diyeceğim Prof.Dr. Görür, sadece malumu ilan etmiştir.  Bu arada tabi ki deprem bilimcilerin deprem konusunda uyarılar yapması çok doğaldır. Önemli olan bilinen deprem gerçeğine karşı gerekli önlemlerin alınıp alınmadığında… Ben pek alındığını düşünmüyorum.  Hala deprem yorgunu binlerce çok katlı bina var.

                    Çelişki yumağı

                Diyelim ki, Adapazarı’nda çok katlı deprem yorgunu 6 katlı bir binanız var. Siz deprem riski taşıdığını düşündüğünüz binayı yıkıp, depreme dayanıklı yeni bir bina yapmak istiyorsunuz. Ancak Adapazarı zemini Bayındırlık Bakanlığının zamanında yaptığı tespitlerde, sıvılaşma riski taşıyan zemininde en çok 2 katlı bina yapılabileceği tespit etmişti. Sonradan ittire kaktıra bu sınır 3 kata çıkartıldı. Bu durumda siz yerine yenisini yapmaya karar verdiğiniz 6 katlı bina yerine en çok 3 katlı bina yapabilirsiniz. Ancak son çıkan imar düzenlemesi ile yıktırdığınız 6 katlı binanızın yerine, yine 6 katlı bina yapabileceksiniz. Sizin yanınızda 2 katlı evi olan birisi :”… Bende isterim” derse ne yapacaksınız. İşte böyle bir çelişki yumağı.

 

                Bir kez daha hatırlatmak isterim. 1967 depremi sonrasında Bayındırlık bakanlığı Adapazarı zemininde en çok 2 katlı bina yapılabileceğini belirlemişti. Zaman içinde 2 kat yasağı deline deline 6, hatta 8 katlı binalar yapıldı. Şimdi ki gidiş te o yönde... Diyeceğim bu işin sonu pek hayırlı olacak gibi durmuyor.

***

Yine geldiler

Panayırcılar iş başında

                           Son yıllarda Adapazarı’nda festival adıyla yiyecek, içecek ve giyim eşyası satan panayırlar kuruluyor.  Bu kez de giyim eşyası üzerine bir panayır kuruldu. İşin ilginç yönü söz konusu panayırlardan belediyelerin ve ilgili meslek kuruluşlarının haberi yok. Peki, bu panayırlar nasıl gelip kuruluyor. Her isteyen, böyle istediği yerde tezgah kurup satış yapabilir mi? En önemlisi bu gibi panayırlar yeterince denetlenebiliyor mu? Bugün bir simitçi tezgahı kurup satış yapmak isteseniz, icabında size her yerde satış yaptırmazlar.  Ancak böylesi panayırlar zaman-zaman gelip tezgah kuruyorlar. Merak ettim… Acaba bu kentin esnafının ekmeğine ortak olan bu panayırlar denetleniyor mu? Biraz araştırdım. Şikayet olursa denetleniyorlarmış.

Ben şikayetçiyim..