Günün Tarihi:5 Aralık 2021

3 yılda 90 böbrek nakli


Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SEAH) Şubat 2019'da hizmete giren Sağlık Bakanlığın’ca Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi verilen Böbrek Nakli Merkezi'nde şimdiye kadar 90 böbrek nakli gerçekleştirildi.

Bağışta bulunun

SEAH Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Hamad Dheir,  Türkiye'de 30 bine yakın kişinin organ nakli beklediğini söyledi. Organ naklinde insanların en çok böbrek nakli için beklediğine dikkati çeken Dheir, 18 yaşını dolduran herkesin organlarını bağışlayabileceğini dile getirdi. Kadavradan böbrek nakli gerçekleştirilen hasta sayısının oldukça az olduğunu, yaklaşık yüzde 20 civarında kadavradan böbrek nakli yapıldığını ve salgına rağmen merkezde 90 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini belirten Dheir, “Bu hastaların çoğu canlıdan nakil. Kadavradan organ ihtiyacımız var. İnsanların sağlıklıyken organlarını bağışlaması gerekiyor çünkü organ alıcısı durumuna düştüğümüzde organların değerini biliyoruz. Organları bağışlarsak o zaman insanlar diyaliz, kalp ya da karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatlarını kaybetmeyebilir” dedi.

Diyaliz aşaması

Merkezde vericilerin böbreklerinin kapalı yöntemle alındığını anlatan Dheir, “Dünya standartlarında başarı oranına sahibiz. Vericiler, 3 gün içerisinde çok kısa sürede evlerine ve işlerine dönebiliyorlar. Böbrek nakli alan kişileri de genellikle 1 hafta içerisinde rahatlıkla taburcu edebiliyoruz. Tabi pandemi sürecinde biraz daha sıkıntılı dönemden geçtik ama buna rağmen yine de özel önlemler alarak operasyonlarımızı devam ettirdik. Ara vermek durumunda kaldığımız dönemler de oldu” dedi.  Dheir, hastaların diyaliz aşamasına gelene kadar birtakım süreçlerden geçtiğini, bazı böbrek hastalarını kontrol altına alabildiklerini belirterek, diyalize gidişi engelleyebildiklerini ya da yavaşlatabildiklerini kaydetti.

Yurt dışından da geliyorlar

Dheir, “Hastalıktan hastalığa değişmekle birlikte birtakım önleyici tedaviler var; tuz kısıtlaması, kan basıncı yüksekliğinin kontrolü gibi. Burada en önemli şey beslenme. Bu konuda hastalara yeteri kadar eğitim verdiğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla diyalize girme sürecini ciddi şekilde yavaşlatıyoruz ve bazı hastaların gerçekten diyalize girmesini engelleyecek kadar ciddi çabalarımız oluyor. Bazı hastalarla aile gibi oluyoruz, yıllar boyunca takip ediyoruz. 5-10 yıl takip ettiğimiz hastalar da oluyor. Merkez, Sağlık Bakanlığı’ndan Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi aldı. Yurt dışından gelen hastalara da böbrek nakli gerçekleştiriyoruz ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Geçen yıldan beri pandemiye rağmen 3 yabancı hastamıza nakil yaptık ve hepsi de kısa sürede taburcu olup memleketlerine geri döndü” dedi.

10 Kasım 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 320 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU