Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Senegal ile sağlıkta işbirliği


Adatıp Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve Senegal Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde görev yapan hemşireler, RİSALAT Group koordinatörlüğünde teori ve pratik becerilerini geliştirmek üzere ilimize geldi.

Gözlem yaptılar

Sağlıkta  ülkemizde uygulanan ulusal kalite süreçleri ve Joint Commission International (JCI) kalite süreçleri  ile ilgili  teorik bilgi aldıalr. Hasta güvenliği, medikal hatalar ve bildirimleri, sağlıkta renkli kodlar ,tıbbi hatalar, enfeksiyon kontrolü, hastane  yönetim hizmetleri, hastane içi iletişim ve Proje Hazırlama  gibi  konularda bir dizi eğitimlerle kendilerini geliştirdiler. Teorik bilgilerin sonunda kendi sorumlu oldukları alanlar ile ilgili hastanede klinik gözlem yaptılar.

Sertifika ve pasta

Hazırladığı workshop program taslağını Senegalli yetkililer ile paylaşan Sağlık ve İletişim  Uzmanı  Deniz De Asis, programın Senegal Sağlık Bakanlığınca onaylanmasının ardından Adatıp İnsan Kaynakları Müdürü  Selda Çınar ile iletişime geçti. Hastane Yönetimi  gözlem amaçlı bu çalışma dolayısıyla kapılarını Senegalli Hemşirelere açarak tüm ekibiyle destek sağladı. Programa Adatıp Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Önder Altun, Genel Müdür Yardımcısı ve Başhekim Dr. İlke Er, Başhekim Yardımcısı Dr.Aysun  Atakay, İnsan Kaynakları Müdürü Selda Çınar ,Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Mustafa Ayhan, ve Senegalli sağlık yetkilileri ile hastane hemşireleri katıldı. Konferans sonunda sertifikalar verildi. Son olarak Türk ve Senegal bayrakları motiflenmiş pasta ikram edildi.

Memnuniyet

Konferans salonunda hafta boyunca bir araya   gelen Senegalli  Yönetici  Hemşireler  kendi uzmanlık alanları ile ilgili gözlem yaptı, meslektaşları ile sahada buluştu. Teorik ve pratik bilgilerin paylaşıldığı her gün kültürel etkileşimlerde bulunuldu. Öğle aralarında Sakarya’nın doğal güzellikleri ile buluşarak meslektaşları ile yöresel lezzetlerin tadını aldı. Deniz De Asis ‘in öncülüğünde gerçekleşen eğitimden,  hastanenin konukseverliğinden  ve meslektaşlarının ilgisinden  duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Renk kattılar

Senegalli Başhemşireler yöresel renkli kıyafetleri ile Senegal ve Türk müzikleri eşliğinde meslektaşları ile birlikte eğlendi. Adatıp Hastanesinin ekibi de bu sıcak atmosferde moral buldu. Senegalli yetkililer  “Sağlığın Evrensel Bir İnsan Hakkı “ olduğu ve bilginin paylaştıkça çoğalacağı ilkesiyle kendilerini geliştirerek ülkelerinde büyük değişimleri gerçekleştireceklerinin  sözünü verdiler. 

22 Kasım 2021 , Pazartesi Bu haber toplam 250 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU